Reklama

Reklama

Pracownicy Poczty Polskiej ruszyli na kontrole. Oto ile może wynieść kara

Obecnie trwają w Polsce kontrole abonamentu RTV. Pracownicy Poczty Polskiej mogą odwiedzić nas nie tylko w domu, ale także np. na parkingu czy pod garażem. Nie każdy bowiem wie, że abonament RTV muszą opłacać wszyscy kierowcy, posiadający odbiorniki samochodowe. Jaki mandat grozi tym, którzy go nie opłacili?

Abonament RTV to abonament radiowo-telewizyjny, czyli opłata, która ma na celu realizację misji publicznej telewizji i radia. Abonament nałożony jest ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i jest w Polsce obowiązkowy, ale istnieją grupy, które są z niego zwolnione. 

Reklama

  • Miesięczna opłata w 2022 r. za radioodbiornik wynosi 7,50 zł - jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 90,00 zł
  • Miesięczna opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny w 2022 r. wynosi 24,50 zł miesięcznie - jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł.

Zobacz również: Abonament RTV: Ile wynosi, kto nie musi płacić?

Kto musi płacić abonament RTV za radio w samochodzie?

Nie wszyscy wiedzą, że abonament RTV powinni opłacać także kierowcy, posiadający odbiorniki samochodowe. Co więcej, mają oni obowiązek uiszczać opłatę już za sam fakt posiadania radioodbiornika w samochodzie. Dotyczy to także przedsiębiorców, bo wystarczy, że pojazd zostanie uwzględniony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a opłata staje się obowiązkowa, również w przypadku samochodów wynajmowanych i leasingowanych.

Obecnie trwają kontrole abonamentu RTV i kontrolerzy, pracujący na zlecenie Poczty Polskiej coraz częściej zwracają uwagę na zaparkowane pojazdy, szczególnie te służbowe. 

Kto nie musi płacić abonamentu RTV za radio w samochodzie?

Abonament RTV za radio w samochodzie jest obowiązkowy, ale istnieją grupy, które są zwolnione z uiszczania tej opłaty. Są to:

  • osoby, które opłaciły już abonament za radioodbiorniki i telewizory, które znajdują się w domu
  • osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia
  • osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
  • bezrobotni
  • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny
  • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego
  • osoby, które solidnie udowodnią, że, choć posiadają radioodbiornik, z różnych względów nie korzystają ze sprzętu.

Mandat za radio w samochodzie. Ile wynosi kara za nieopłacony abonament RTV?

Obecnie wysokość kary za brak opłaconego abonamentu RTV za radio w samochodzie wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. W tym roku jest to 225 zł. Dodatkowo należy także opłacić zaległe składki nawet do kilku lat wstecz. 

Co ciekawe, kierowca nie musi wpuścić kontrolera do auta, by ten przekonał się, czy sprzęt działa i nie jest np. atrapą, a samo zdjęcie radia w samochodzie nie wystarczy, by mógł wystawić mandat. Kary te są więc wyjątkowo rzadkie. 

Więcej o tym: Mandat za radio w samochodzie. Sprawa bulwersuje, prawnicy zabierają głos


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy