Program "Moja Woda 2023". Możesz dostać nawet 6 tys. zł. Jak otrzymać dofinansowanie?

Opracowanie Jakub Laskowski

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął trzecią edycję programu "Moja Woda 2023". W ramach programu właściciele domów i mieszkań mogą uzyskać dofinansowanie na budowę instalacji zatrzymujących deszczówkę. Kto może uzyskać dotację? Na co można dostać dofinansowanie? Jak złożyć wniosek? Oto najważniejsze informacje o programie "Moja Woda".

Co zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie na zbieranie deszczówki? Złóż wniosek w programie "Moja Woda 2023"
Co zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie na zbieranie deszczówki? Złóż wniosek w programie "Moja Woda 2023"123rf.com123RF/PICSEL

Program "Moja Woda 2023". Co to jest?

Program "Moja Woda" został ogłoszony 2 czerwca 2020 r. przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest zwiększenie ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych. W ramach programu "Moja Woda" właściciele domów i mieszkań mają możliwość otrzymania dofinansowania na budowę i instalację zbiornika przeznaczonego na zatrzymanie i zagospodarowanie wody deszczowej lub roztopowej (zakup, montaż, budowa i uruchomienie).

Program "Moja Woda 2023". Dla kogo i ile wynosi dofinansowanie?

O dotacje z programu "Moja Woda" mogą ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny. Jeśli nieruchomość posiada wielu właścicieli, wnioskodawca musi uzyskać zgodę ich wszystkich. W takiej sytuacji wniosek jest składany przez jednego ze współwłaścicieli za pisemną zgodą pozostałych. Należy pamiętać, że dofinansowanie z programu "Moja Woda" można dostać tylko raz.

Ile wynosi dofinansowanie z programu "Moja Woda 2023"? Kwota dotacji wynosi maksymalnie 6000 złotych i może pokryć nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na zakup, montaż i uruchomienie instalacji. Do kosztów kwalifikowalnych nie zalicza się między innymi uzyskanie pozwoleń oraz opracowanie dokumentacji niezbędnej do wykonania prac instalacyjnych.

Program "Moja Woda 2023" – zasady. Na co można dostać dofinansowanie?

Dofinansowanie z programu "Moja Woda 2023" służy na zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę i uruchomienie instalacji, którą można wykorzystać do:

  • zbierania wód opadowych i roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych na posesji;
  • retencjonowania deszczówki i wód roztopowych w zbiornikach np. nadziemnych, podziemnych, otwartych, zamkniętych czy w oczach wodnych;
  • retencjonowania tych wód w gruncie, np. poprzez rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, drenaż, studnie chłonne;
  • retencjonowania wód na dachach np. zielone dachy (warstwa drenażowa);
  • wykorzystywania retencjonowanych wód za pomocą m.in. pomp, filtrów, przewodów, zraszaczy, sterowników.

Program "Moja Woda 2023". Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie z programu "Moja Woda 2023" należy złożyć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym celu należy zalogować się na stronie WFOŚiGW, pobrać wniosek i go wypełnić. Wypełniony wniosek w formacie PDF należy wysłać do WFOŚiGW za pomocą "Skrzynki podawczej - PDF" w portalu beneficjenta.

Wniosek o dotację należy złożyć również w wersji papierowej do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z wymaganymi podpisami. Szczegółowa lista dokumentów, które należy dostarczyć znajduje się we wniosku w ramach programu "Moja Woda".

Program "Moja Woda 2023". Do kiedy można złożyć wniosek?

Nabór wniosków w programie "Moja Woda 2023" ruszył 3 sierpnia i potrwa do 30 czerwca 2024 roku lub do wyczerpania budżetu. Trzeba się jednak spieszyć. Wiceminister klimatu i środowiska poinformowała, że na dzień 16 sierpnia 2023 r. kwota zarejestrowanych wniosków na portalu beneficjenta programu "Moja Woda" stanowiła już 70 proc. kwoty środków już udostępnionych.

Zobacz także:

INTERIA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas