Prosaki: Jak z nimi walczyć?

Prosaki to nic innego jak białe grudki, które powstają na twarzy. Zazwyczaj występują grupowo w okolicach oczu. Ich wygląd sprawia, że często są mylone z kaszakami. Prosaki to problem, który dotyczy wielu osób. Jak się ich pozbyć?

Przyczyną powstawania prosaków jest zrogowacenie meszków włosowych
Przyczyną powstawania prosaków jest zrogowacenie meszków włosowych123RF/PICSEL

Czym są prosaki?

Prosaki to zmiany w postaci białych lub białożółtawych grudek, które powstają na twarzy. Najczęściej w okolicy oczu. Prosaki  bardzo często pojawiają się także na policzkach, skroniach lub w okolicy ust. 

Wyglądem przypominają ziarna prosa, stąd ich nazwa. Prosaki  na twarzy zazwyczaj występują grupowo. 

Przyczyną powstawania prosaków jest zrogowacenie meszków włosowych. W ten sposób gruczoł łojowy się zatyka, a pod skórą zbiera się sebum. Wyróżnia się kilka rodzajów prosaków - pierwotne, wtórne, wysiewowe. 

Ten pierwszy rodzaj prosaków odznacza się zaczerwienionymi cystami. Mogą występować nie tylko na twarzy, ale także na narządach płciowych. Prosaków pierwotnych nie trzeba usuwać. Znikają samoistnie. 

Występowanie prosaków wtórnych jest uzależnione od powierzchniowego uszkodzenia skóry. Natomiast prosaki wysiewowe mogą powstawać samoistnie. Pojawianie się prosaków ponadto może mieć podłoże genetyczne lub ich przyczyną ich występowania mogą być zaburzenia autoimmunologiczne skóry. 

Jak się pozbyć prosaków?

Prosaki na twarzy nie bolą, ich wadą jest nieestetyczny wygląd. Wyciskanie ich domowymi sposobami nie jest najlepszym pomysłem. W tym celu najlepiej wybrać się do kosmetyczki. Bardzo często w tym celu stosowana jest wykonywana przez dermatologa elektrokoagulacja. 

Prosaki powinny być usuwane przez kompetentną osobę
Prosaki powinny być usuwane przez kompetentną osobę123RF/PICSEL

Elektrokoagulacja to zabieg, który opiera się na wykorzystaniu właściwości prądu elektrycznego. Elektroda przyłożona do zmian skórnych powoduje ścięcie białka, które tworzy strukturę prosaków.

Zazwyczaj zabieg okazuje się skuteczny, a powtarzanie go jest zalecane w przypadku, gdy zmiana skórna powróci. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Domowe sposoby na prosaki

Jeśli jednak zależy nam na pozbyciu się prosaków w domowym zaciszu, to istnieje kilka sposobów. Pierwszym z nich jest stosowanie olejku rycynowego. Wystarczy za pomocą wacika nanieść go na zmiany skórne. Efekty będą widoczne po mniej więcej miesiącu.

Uznaje się, że okład z olejku herbacianego również okaże się skuteczny. Należy go jednak przykładać przez trzy godziny.

Innym sposobem jest stosowanie peelingów enzymatycznych i chemicznych, które doprowadzą do złuszczania naskórka. 

Czytaj więcej:

Czy bycie eko jest trudne?
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas