Proste sposoby na wilgoć w domu. Oto jak się jej pozbyć

Kiedy myślimy o wilgoci w domu, najczęściej kojarzymy ją z kuchnią i łazienką. Używanie bieżącej i ciepłej wody oraz nieustanne gotowanie faktycznie sprawiają, że to właśnie tam się pojawia. Ale okazuje się, że problem może dotyczyć wszystkich pomieszczeń. Niestety, wilgoć może generować kolejne niedogodności - przede wszystkim sprzyjać rozwojowi pleśni i wykwitów grzybowych, a także sprawić, że zalęgną się... niektóre gatunki owadów! Dlatego, jeśli mamy choć cień podejrzeń, że w naszym domu może pojawiać się ta niedogodność, trzeba działać zdecydowanie. Poznaj proste sposoby na wilgoć w domu!

Zaparowane szyby w oknie? To znak, że w pomieszczeniu panuje wilgoć!
Zaparowane szyby w oknie? To znak, że w pomieszczeniu panuje wilgoć!123RF/PICSEL

Dlaczego w domu pojawia się wilgoć?

Powodów pojawiania się wilgoci w domu jest wiele. Choć najczęściej mówi się, że to domena mieszkań w tzw. starym budownictwie, to tak naprawdę może pojawić się wszędzie. Wilgoć powstaje wskutek wielu błędów konstrukcyjnych, a także zaniedbań w dziedzinie termoizolacji. Wzmagać ją mogą problemy z wentylacją, kiedy działa nieprawidłowo albo w ogóle nie istnieją specjalne mechanizmy zapewniające stałą wymianę powietrza. Na wilgoć w domu wpływa również gotowanie i częste mycie się (dlatego w kuchni i łazience problem jest największy), a także niewielkie awarie, takie jak zalanie np. przez sąsiada, czy niedziałające ogrzewanie. Niestety, wilgoć w mieszkaniach czasami może rozwijać się niespodziewanie i być początkowo niewidoczna, a walkę podejmuje się wyłącznie wtedy, gdy na ścianach pojawiają się groźne dla alergików, dzieci i starszych wykwity pleśni: to stanowczo za późno!

Jak poznać, że w pomieszczeniach panuje wilgoć?

Istnieje wiele sposobów na to, aby poznać, że wilgoć na stałe zagościła w naszych czterech kątach. Najlepszym z nich jest zakup higrometru, który z precyzją wskazuje poziom wilgotności powietrza. Optymalny poziom powinien oscylować wokół 45-60 proc., ale kiedy jest wyższy, trzeba działać zdecydowanie. Choć higrometr wykazuje się dużą dokładnością, pomiary wilgoci trzeba wykonywać kilkukrotnie, ponieważ jej poziom może pokazywać inne wartości w zależności od wielu czynników.

Jak jeszcze sprawdzić, że wilgoć jest obecna w naszych domach? Zdradzają ją przede wszystkim zaparowane okna i lustra, a także kropelki umieszczone w tym pierwszym miejscu. Naszą czujność powinny również wzbudzić mokre plamy na ścianach i suficie, które mogą być wynikiem osiadania na nich skroplonej pary. Wilgoć może powodować również, że ubrania rozwieszone na suszarce, a także ręczniki, schną wolniej niż zwykle, a dodatkowo mogą przesiąkać nieprzyjemną stęchlizną. Ostatnim symptomem na to, że wilgoć na dobre zagościła w naszych domach, są wykwity pleśni: zlokalizowane w kątach ścian, przy oknach oraz za meblami. Innymi, niepokojącymi zjawiskami mogą być też m.in pęcznienie elementów drewnianych wyposażenia wnętrz, a także tapety samoczynnie odklejające się od ścian.

Jak pozbyć się wilgoci w domu?

Wilgoć spędza ci sen z powiek? Umieść w domu rośliny pochłaniające wilgoć!
Wilgoć spędza ci sen z powiek? Umieść w domu rośliny pochłaniające wilgoć!123RF/PICSEL

Pozbycie się wilgoci, zwłaszcza w początkowym stadium, nie jest trudne do wykonania. Najpierw należy sięgnąć po najłatwiejsze metody, takie jak częste wietrzenie pomieszczeń (niezależnie od pory roku), a także podniesienie temperatury wewnątrz. Jeśli zainstalowana w domu instalacja grzewcza jest niewydolna, trzeba ją jak najszybciej zreperować albo zaopatrzyć się w inne źródła ciepła. Nie wolno zapominać także o odpowiedniej wentylacji: kratki znajdujące się w kuchni i łazience nie tylko powinny być drożne, ale także czyste.

Czy istnieją inne metody na pozbycie się wilgoci? Jeśli problem jest wyłącznie nieznaczny, ale chcemy w porę reagować na jego rozwój, można w domu postawić kilka gatunków roślin, które pomogą ją ograniczyć. Które z nich będą szczególnie pomocne? Na wilgoć dobrze reagują skrzydłokwiaty, oplątwy, paprocie oraz bluszcze.

Oczywiście, to nie jedyne sposoby, które pomogą uporać nam się z problemem wilgoci w domu. Czasami niezbędne jest zaopatrzenie się w specjalne osuszacze powietrza albo w pochłaniacze wilgoci, które szybko wyłapują i neutralizują jej nadmiar. 

Pleśń w domu: Ogromny problem

Pleśń w domu pojawia się wskutek nadmiernej wilgoci
Pleśń w domu pojawia się wskutek nadmiernej wilgoci123RF/PICSEL

Jeśli w domu wskutek wilgoci pojawiła się pleśń, trzeba działać zdecydowanie. Jeśli wykwity pojawiły się jedynie na powierzchni, nie trzeba od razu wpadać w panikę. Czasem wystarczy ścianę przetrzeć środkiem przeciwgrzybiczym i pozostawić na chwilę, aby mógł dobrze zareagować z patogenem. Jeśli nie mamy takiego pod ręką, można posłużyć się octem spirytusowym, który również ma skuteczne działanie, ale nie powoduje negatywnych skutków jego wdychania.

A co zrobić w wypadku, gdy przez wilgoć pleśń wgryzła się mocno w ścianę? Niestety, bez skuwania tynku oraz zastosowania silnych środków grzybobójczych się nie obejdzie. Należy pamiętać, że jesienią i zimą trudniej przeprowadzać w domu remonty, więc lepiej zapobiegać zjawisku, niż później z nim walczyć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas