Proste triki, by rośliny doniczkowe zawsze wyglądały pięknie

Wiele osób uprawia w domach rośliny doniczkowe. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko są dekoracyjnym dodatkiem, ale także poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach, usuwają szkodliwe toksyny, a także je nawilżają. Ludzie, którzy mają tzw. rękę do kwiatów, stosują swoje sprawdzone patenty, aby zawsze wyglądały pięknie i zdrowo, a także by budziły podziw tych, którym uprawa nie zawsze się udaje. Istnieją jednak łatwe sposoby na to, by w domowych warunkach rośliny doniczkowe rosły zawsze okazale. Jak mieć zawsze piękne kwiaty? Jak wykorzystać do tego gąbkę, skorupki po jajkach i fusy po kawie?

Przesadzanie roślin
Przesadzanie roślin ©123RF/PICSEL

Pamiętaj o podlewaniu

Podlewanie roślin
©123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe muszą być regularnie podlewane. Niektóre gatunki, np. skrzydłokwiaty, paprocie czy azalie częściej, a sukulenty (np. aloes, kaktusy czy zamiokulkas) rzadziej. Czasem trudno dopasować ilość wody tak, aby domowe okazy miały jej wystarczająco. Jeśli zdarza ci się zapomnieć o podlewaniu, umieść na dnie doniczki zwykłą gąbkę. Przytnij ją tak, aby była dopasowana do jej dna. Ten prosty trik spowoduje, że w pojemniku będzie zgromadzony nadmiar wody, z którego będą czerpać korzenie. Innym sposobem jest hydrożel ogrodowy, który pęcznieje i magazynuje wilgoć, stopniowo oddając ją do podłoża. Przed przesadzaniem roślin do nowych doniczek wymieszaj go z ziemią i umieść w niej swoje okazy.

Nadmiar wody szkodzi

Hydrożel
©123RF/PICSEL

Uprawiając rośliny należy pamiętać o tym, aby nie lać do doniczek zbyt dużej ilości wody. Zawsze należy kierować się zasadą, że lepsze jest przesuszanie podłoża, niż jego zalanie, gdyż doprowadza ono do gnicia korzeni. Aby zapobiegać nadmiarowi wody pamiętaj, aby każda doniczka miała na dnie otwory odpływowe. Niestety, większość plastikowych osłonek ich nie posiada, ale w łatwy sposób można je wykonać. Wystarczy jedynie rozgrzać gwóźdź albo śrubokręt nad palnikiem lub świeczką i za jego pomocą delikatnie zrobić dziury. Pamiętaj, że rośliny powinny mieć utworzoną warstwę drenażową na dnie. Jak ją zrobić? Przed zasypaniem doniczki ziemią, nasyp warstwę drobnych kamyczków, potłuczoną ceramikę, porcelanę albo keramzyt.

Naturalne nawozy

Rośliny doniczkowe, oprócz regularnego podlewania, potrzebują od czasu do czasu nawozu. W sklepach ogrodniczych łatwo znaleźć szeroką gamę preparatów przeznaczonych do pielęgnacji. Okazuje się, że można również wykorzystać do tego domowe odpadki. Jeśli gotujesz warzywa na sałatkę, nie wylewaj wody. Po wystudzeniu podlej nią się rośliny. Zawarte w niej witaminy i mikroelementy sprawią, że wzmocnisz kondycję roślin, a także sprawisz, że roślina będzie szybciej rosła. Możesz również wykorzystać wodę po gotujących się jajkach (wytrąca się w niej wapń, idealny dla większości roślin oprócz paproci, azalii i storczyków) albo kawę lub jej fusy. Pamiętaj, aby domowe nawozy nie zawierały soli.

Pięknie błyszczące liście

Przecieraj liście
©123RF/PICSEL

Rośliny o dużych liściach, takie jak monstery czy fikusy, są ostatnio bardzo modne. Niestety, wymagają one częstszej pielęgnacji, ponieważ na ich dużej powierzchni zbiera się kurz, co przyczynia się do pogorszenia kondycji całej rośliny. Dlatego, minimum raz w tygodniu, należy przecierać je nawilżoną szmatką. Poza tym w sklepach ogrodniczych można kupić nabłyszczacze, które nadają liściom pięknego połysku. Zamiast niego użyj majonezu albo wygazownego piwa: wystarczy nasączyć nimi ściereczkę i delikatnie przetrzeć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas