Niezawodny sposób na ślimaki w ogrodzie. Na efekty nie będziesz długo czekać
Nieproszeni goście w ogrodzie mogą narobić wiele szkód. Jednymi z nich są ślimaki, które mogą schować się w najgłębszych zakamarkach. Ich obecność zdradzają śladu śluzu i zniszczenia wśród upraw. Jak poradzić sobie z ich obecnością? Jakie środki odstraszające będą najbardziej skuteczne? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Skąd biorą się ślimaki w ogrodzie?
Ślimaki w ogrodzie szukają bezpiecznego miejsca, a także pożywienia. Szczególnie szkodliwe dla upraw są ślimaki nagie. By natknąć się na ich trop, warto wziąć pod uwagę również takie zakamarki jak meble ogrodowe czy szczeliny tarasu. To schronienie idealne w czasie chłodniejszej pory. Ich obecność rozpoznasz po śluzie i obgryzionych liściach okazów. Nim jednak przystąpisz do ich usuwania z posesji, przyjrzyj się dokładnie swoim uprawom. Jeśli nie widzisz tam żadnych zniszczeń, pozbywanie się mięczaków nie jest dobrym pomysłem, gdyż żywią się mszycami czy nasionami chwastów. Stanowią też pożywienie dla ptaków czy jeży, które zredukują ich nadmiar.
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Nim sięgniesz po chemiczne środki, wypróbuj naturalne specyfiki do zwalczania ślimaków. W pierwszej kolejności warto zastosować pułapki. Mięczaki nie potrafią poruszać się zbyt dobrze po sypkim podłożu. Dlatego warto w tym celu sporządzić mieszankę z piasku zmieszanego ze żwirem. Następnie produkt rozsyp wokół zagrożonych roślin i obserwuj bacznie czy nie są atakowane przez szkodniki.
Cynamon
Jeśli poprzednie rozwiązanie zawiedzie, wypróbuj środek odstraszający. Zapach cynamonu zniechęca ślimaki do żerowania, dlatego warto go wykorzystać w ogrodzie. Ilość potrzebnego specyfiku określ na podstawie wielkości upraw. Następnie rozsyp produkt wokół roślin i lekko wymieszaj z ziemią. Zwróć też uwagę na warunki pogodowe. Zabieg nie będzie miał żadnego sensu, jeśli pada deszcz. W takim wypadku czynność będzie trzeba powtórzyć jeszcze raz.
Popiół drzewny
Kolejnym sprawdzonym środkiem jest popiół drzewny, który pomoże odstraszyć ślimaki. Stanowi barierę nie do przejścia dla ślimaków. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniu upraw, a przy okazji odżywisz je. Popiół bowiem ma właściwości ulepszające strukturę gleby i sprzyja rozwojowi mikroflory. To nawóz dobry pod warzywa i rośliny preferujące ziemię zasadową.
Wystarczy, że odpowiednią ilość produktu rozsypiesz wokół roślin i lekko wymieszasz z glebą. Podobnie jak w wypadku cynamonu, zwróć uwagę na warunki pogodowe. Wiatr i deszcz nie sprzyjają wykonywaniu tego typu zabiegów. Ponadto wilgotne środowisko zachęca ślimaki nagie do intensywniejszego żerowania.
Fusy z kawy
Ostatnią propozycją jest wykorzystanie fusów z kawy. Podobnie jak cynamon, ich aromat odstrasza ślimaki. Wystarczy, że po wypiciu porannej kawy, fusy rozsypiesz wokół upraw i wymieszasz z ziemią. Jeśli zauważyłeś szkody na liściach, wywar z kawy przelej do butelki z atomizerem. Następnie poczekaj, aż przestygnie i spryskaj nim uprawy.
Fusy z kawy wpływają pozytywnie na rozwój roślin, gdyż zawierają cenne składniki: potas, wapń czy magnez. Ponadto spulchniają ziemię, usprawniając tym samym cyrkulację powietrza. To zaś dobrze działa na rozwój systemu korzeniowego. Ziemia staje się bardziej rozluźniona, a roślinie łatwiej będzie pobierać składniki pokarmowe. Nawóz zalecany jest do gatunków preferujących kwaśne podłoże.
Przeczytaj też: