Prywatność w sieci pod kontrolą. Jak zabezpieczyć smartfon przed kradzieżą danych?
Smartfon stał się nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania. Nie tylko dostarcza rozrywki i pozwala być w stałym kontakcie z bliskimi, ale także służy do załatwiania spraw biznesowych. To powoduje, że coraz częściej staje się obiektem ataków hakerów, próbujących wykraść przechowywane w nim dane. Jak ustrzec swoją prywatność i zabezpieczyć urządzenie przed niebezpieczeństwem? Sprawdź teraz.
Dlaczego trzeba chronić smartfon?
Producenci sprzętów elektronicznych prześcigają się w oferowaniu klientom nowoczesnych rozwiązań oraz coraz to nowych sprzętów. Obecnie smartfony, laptopy oraz tablety stanowią prawdziwą skarbnicę wiedzy o użytkownikach.
Urządzenia te nie tylko ułatwiają i uprzyjemniają codzienne funkcjonowanie, ale także zbierają mnóstwo informacji poufnych. Niezwykle istotne staje się chronienie tego, co mogłoby paść łupem cyberprzestępców. Celem ataku są nie tylko nasze prywatne zdjęcia i korespondencja, ale także hasła, loginy do portali społecznościowych, listy kontaktów i specjalnie ustawione kody pin, np. służące do obsługi bankowości elektronicznej.
Silne hasło to połowa sukcesu
Czy podobnie jak część użytkowników smartfonów, nie korzystasz z możliwości ustawienia specjalnej blokady ekranu? Nawet tak prosta ochrona, jak odblokowanie telefonu wymyślonym przez siebie wzorem może skutecznie zapobiec wykradzeniu poufnych danych.
Co ważne, do wyboru masz kilka rodzajów zabezpieczeń. Na szczycie popularności nadal znajduje się ustawienie hasła złożonego z kombinacji małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Oprogramowanie większości telefonów umożliwia także skorzystanie z czytnika linii papilarnych oraz skanera twarzy. W jaki sposób jeszcze zabezpieczyć telefon?
Sprawdź: Jak zdezynfekować telefon?
Inne sposoby ochrony
- Nie pomijaj aktualizacji
Odruchowo instalujesz pojawiające się w smartfonie aktualizacje, a może zastanawiasz się nad ich sensem? Okazuje się, że wprowadzanie zmian do systemu służy kilku celom. Nowości możesz zauważyć w wyglądzie interfejsu, dodanych ulepszeniach oraz przyspieszeniu pracy urządzenia.
Niezwykle ważne jest także to, co ciężko dostrzec na pierwszy rzut oka. Wraz z wprowadzaniem aktualizacji dochodzi do uszczelnienia systemów, przez co smartfony są lepiej chronione przed atakami internetowych złodziei. Każda próba kradzieży danych odsłania kolejne słabe punkty w wypuszczonym produkcie, który wymaga dopracowania przez zespoły specjalistów.
- Korzystaj z zaufanych źródeł
Sklepy pełne aplikacji to marzenie dla użytkowników, którzy chcą jak najdokładniej dostosować funkcjonalność telefonu do własnych potrzeb i wymagań. Liczne programy pomagają czyścić zaśmiecone urządzenie, dostarczają rozrywki i pozwalają na bieżąco być z ulubioną muzyką i serialami.
Warto pamiętać o tym, że podobnie jak każdy produkt oraz oferowana usługa, powinny być w pełni dopracowane. Zdarza się, że pod przykrywką rozrywkowej gry kryje się niebezpieczeństwo wykradzenia danych, a tego nikt nie chciałby ryzykować. Jak ustrzec się przed zagrożeniem? Postaraj się pobierać aplikacje tylko z pewnych źródeł oraz oficjalnych sklepów. Poświęć chwilę na zapoznanie się z opiniami oraz wczytaj się w recenzje.
- Uważaj na linki i załączniki
Cyberataki przyjmują coraz to bardziej wyrafinowane formy. Coraz trudniejsze staje się odróżnienie prawdziwej wiadomości od zwykłego spamu. Początkowo problem dotyczył użytkowników laptopów i komputerów stacjonarnych, teraz obejmuje także posiadaczy smartfonów.
Jednym z popularniejszych sposobów wykradania danych jest tzw. phishing. Polega on na podszywaniu się pod prawdziwe osoby, firmy oraz instytucje. Celem takiego przedsięwzięcia jest kradzież danych, przejęcie dostępu do urządzenia, a także dostanie się do konta bankowego. Choć wydaje się, że bez problemu rozpoznamy fałszywe komunikaty, przestępcy wykazują się ogromną kreatywnością. Jeśli otrzymamy podejrzany link lub załącznik od kontaktu, który wydaje się znajomy, zachowajmy czujność i postarajmy się skontaktować z nadawcą, by ustalić, czy rzeczywiście podjął próbę kontaktu.
Sprawdź również: