Przydatna karta w portfelu seniora 60+. Działa i u lekarza, i u fryzjera. Jak ją wyrobić?

Ogólnopolska Karta Seniora ma na celu poprawę jakości życia osób starszych, zapewnienie im szerszego dostępu do kultury, edukacji, opieki medycznej i innych usług, a także poprawienie ich sytuacji materialnej. Program ten ma ułatwić aktywne uczestnictwo seniorów w życiu publicznym. Do czego uprawnia Karta Seniora? Jakie zniżki daje? Jak ją wyrobić?

Zniżki dla seniorów to ważna rzecz, szczególnie w trudnym czasie kryzysu
Zniżki dla seniorów to ważna rzecz, szczególnie w trudnym czasie kryzysu123RF/PICSEL

Ogólnopolska Karta Seniora to dokument, który umożliwia korzystanie z różnych form pomocy i ulg, oferowanych przez instytucje publiczne oraz prywatne podmioty. Karta Seniora jest inicjatywą Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej i została wprowadzona już w 2014 roku, za czasów poprzedniego rządu.

Ogólnopolska Karta Seniora - do czego uprawnia

Karta daje jej posiadaczom szereg korzyści, takich jak zniżki na bilety do teatrów, kina, muzeów, galerii sztuki, zajęcia sportowe, wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, a także na usługi medyczne, transportowe i wiele innych. Karta działa w 3 tys. punktów w całej Polsce.

W ramach programu "Senior plus" posiadacze karty mogą także skorzystać z usług opiekuńczych i rehabilitacyjnych, bezpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa społecznego.

Karta Seniora zapewnia zniżki na bilety, wydarzenia i usługi
Karta Seniora zapewnia zniżki na bilety, wydarzenia i usługi123RF/PICSEL

Karta seniora - zniżki

OKS oferuje przede wszystkim zniżki dla osób powyżej 60. roku życia. Obejmuje to:

  • zniżki na bilety do kina, teatru, muzeum, galerii sztuki, a także na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i sportowe.
  • zniżki na usługi medyczne, np. wizyty u lekarza specjalisty, badania diagnostyczne, rehabilitację.
  • zniżki na wybrane produkty i usługi w sklepach i punktach usługowych, np. w drogeriach, aptekach, salonach fryzjerskich.
  • darmowe lub tańsze kursy i zajęcia, np. nauka języków obcych, komputerowe, rękodzielnicze, taneczne.
  • darmowe lub tańsze usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne, np. pomoc w domu, transport na wizyty lekarskie, zajęcia rekreacyjne.
  • darmową pomoc prawna i poradnictwo społeczne.
  • udział w programie "Senior plus", który oferuje dodatkowe korzyści i ulgi, np. zniżki na paliwo, bilety kolejowe, wycieczki turystyczne, dostęp do Internetu.

Karta Seniora - apteka

Posiadanie Ogólnopolskiej Karty Seniora daje możliwość skorzystania ze zniżek na niektóre produkty i usługi w aptekach. Wiele aptek oferuje bowiem specjalne rabaty dla posiadaczy Karty Seniora na wybrane produkty, takie jak leki bez recepty, suplementy diety, kosmetyki czy środki higieniczne.

Wysokość zniżki i warunki jej uzyskania zależą od konkretnych aptek i ich polityki cenowej. Dlatego warto przed zakupem zapytać o szczegóły w wybranej aptece. Nie wszystkie produkty w aptekach są objęte zniżkami, a niektóre rabaty mogą dotyczyć tylko określonych marek i produktów.

Karta Seniora - Biedronka, Lidl, Carrefour

Duże sieci sklepowe, takie jak Biedronka, Lidl czy Carrefour, starają się zachęcić starszych klientów do zakupów w swoich placówkach, organizując różne programy zniżkowe. Jednak nie umożliwiają tańszych zakupów za okazaniem OKS.

Firma Carrefour zdecydowała się już kilka lat temu na uruchomienie swojej własnej wewnętrznej promocji, w ramach której osoby po 60. roku życia mogą wyrobić Kartę Seniora (nie mylić z Ogólnopolską Kartą Seniora). Taki dokument daje możliwość zrobienia tańszych zakupów w wybranych dniach.

Aby wyrobić Kartę, należy złożyć wniosek na stronie internetowej
Aby wyrobić Kartę, należy złożyć wniosek na stronie internetowej123RF/PICSEL

Biedronka zaś przystąpiła do programu "Na codziennie zakupy" we współpracy z Caritas Polska. Seniorzy, którzy przystąpią do programu, otrzymają specjalną przedpłaconą co miesiąc kartę o wartości 160 złotych (stan na 2022) na zakupy w Biedronce. Dodatkowo, osoby objęte programem mogą liczyć na opiekę wolontariusza Caritas, który pozostaje z nimi w kontakcie i pomaga im w zakupach.

Sieć Lidl obecnie nie prowadzi obecnie żadnego programu zniżkowego dla seniorów.

Jak wyrobić ogólnopolską kartę seniora?

Aby otrzymać Kartę Seniora, należy wypełnić formularz wniosku, złożyć należną opłatę i dołączyć jej potwierdzenie. Całość wysłać na adres os. Urocze 12, 31-953 Kraków.

Ogólnopolska karta seniora - wniosek

Wniosek o OKS dostępny jest na stronie internetowej glosseniora.pl. Karta na rok kosztuje 35 złotych, na dwa lata 50. W gminach, które przystąpiły do programu Gmina Przyjazna Seniorom, karta jest bezpłatna. Wysyłka karty na terenie Polski również jest bezpłatna.

***

Monika Szubrycht: „Przepraszam, że zawiodłem” – często piszą dzieci, które targnęły się na swoje życieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas