Przebiśniegi. Jak uprawiać wiosenne kwiaty w ogrodzie

Mówi się, że lecące żurawie zwiastują wiosnę. Symbolem wiosny są nie tylko ptaki, ale także kwiaty. Do najpopularniejszych kwiatów wczesnowiosennych należą przebiśniegi i krokusy. Można je spotkać w lasach i na trawnikach miejskich, jak również zasadzić we własnym ogródku. Kwiaty te są odporne na mrozy, ale mimo tego, kwitną bardzo krótko.

Przebiśniegi - najwcześniejszy zwiastun wiosny
Przebiśniegi - najwcześniejszy zwiastun wiosnyJane Barlow/PA ImagesGetty Images

Przebiśniegi: Co to za kwiaty?

Jednym z najwcześniej pojawiających się wraz z nadchodzącą wiosną kwiatów jest przebiśnieg. Znany także pod nazwą śnieżyczki kwiat jest drobny i śnieżnobiały. Wyróżnia go na tle innych roślin umiejętność przebijania się na powierzchnię nawet przez grubą warstwę śniegu. Nie straszne mu zimno, ponieważ w strukturze jego cebulki znajdują się białka o właściwościach przeciwmrożących.

Przebiśniegi kwitną już pod koniec lutego i na początku marca i stanowią pierwsze miododajne kwiaty w sezonie wiosennym. Jednak potrafią poradzić sobie bez pszczół. Jeśli te nie rozpoczęły jeszcze sezonu, przebiśniegi potrafią same się zapylić. Niestety, pomimo wysokiej odporności na zimno i wytrzymałości, śnieżyczka kwitnie jedynie przez około 10 dni.

Jak się sadzi przebiśniegi?

Śnieżyczki można samodzielnie zasadzić w doniczkach lub ogródku. Opinie co do tego, kiedy należy sadzić przebiśniegi, są podzielone. Jednak większość głosów opowiada się za sadzeniem kwiatów pod koniec lata, a najlepiej we wrześniu. Najpóźniejszym terminem jest połowa października. Zasadzone w tym okresie kwiaty zdążą się przyjąć i wykiełkować wczesną wiosną.

Przebiśniegi należy sadzić w kępkach po kilkanaście sadzonek. Cebulki można zakupić na targach kwiatowych oraz w kwiaciarniach. Podczas sadzenia należy umieścić je w ziemi na głębokości około 5 cm. Odstępy między cebulkami powinny wynosić po kilka centymetrów. Bulwa powinna być umieszczana do góry nogami, czyli ostrym wierzchołkiem do dołu.

Przebiśniegi znane są także pod nazwą śnieżyczki
Przebiśniegi znane są także pod nazwą śnieżyczki123RF/PICSEL

Gdzie najlepiej sadzić przebiśniegi?

Śnieżyczki rosną w Polsce dziko, najczęściej spotykane są w lasach i parkach. Nie mają one szczególnych wymagań, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne czy glebowe. Jednak sprawa ma się troszeczkę inaczej w przypadku sadzenia przebiśniegów w domowym ogródku. Kwiaty te lubią zimno, więc przy planowaniu rozmieszczenia sadzonek, należy wziąć to pod uwagę. Cebulki śnieżyczek koniecznie trzeba zasadzać w miejscach zacienionych i chłodnych, które także latem nie będą intensywnie nasłonecznione.

Przebiśniegi: Jak je uprawiać?

Przebiśniegi nie są wymagające i zaliczają się do kwiatów łatwych w uprawie. Warto jednak zadbać o optymalne warunki, by kwiaty rozrastały się szybciej i były jeszcze bujniejsze.

Kwiaty te kwitną krótko, a po przekwitnięciu pozostają roślinom jedynie zielone, mięsiste liście. Nie należy ich usuwać, ponieważ może to spowodować obumarcie całej rośliny. Liście można usunąć, dopiero gdy całkowicie zmienią kolor z zielonego na żółty.

Ich obecność po przekwitnięciu kwiatów jest ważna, ponieważ wzmacniają rozwój cebulki, dzięki przeprowadzaniu procesu fotosyntezy.

Przebiśniegi nie wymagają obfitego podlewania, gdyż w naturalnym środowisku zdane są jedynie na matkę naturę. W przypadku minimalnych opadów lub suszy warto od czasu do czasu podlać kwiaty niewielką ilością wody.

***

Zobacz także:

Kwiaty na talerzu. Jakie gatunki można bezpiecznie jeść?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas