Przędziorki: Jak się ich pozbyć?

Jesienią nasze rośliny narażone są na spadek formy. Wszystko przez niedostateczną ilość promieni słonecznych, które są im niezbędne dla prawidłowego wzrostu. Innym zagrożeniem dla ustawionych w domach okazów jest ogrzewanie! To właśnie ono błyskawicznie wysusza powietrze, co sprzyja atakom przędziorków. Niestety, jeśli zignorujemy ich obecność, mogą bardzo zaszkodzić roślinom, a także doprowadzić do ich zamierania. W takim razie jak pozbyć się przędziorków? Jak rozpoznać ich obecność? Sprawdźmy!

Przędziorek to jeden z najagresywniejszych szkodników w naszych domach
Przędziorek to jeden z najagresywniejszych szkodników w naszych domach123RF/PICSEL

Jak poznać przędziorki?

Przędziorki to niewielkie roztocza, które osiągają maksymalnie milimetr wielkości. Choć szkodnik jest niewielkich rozmiarów, to bardzo szybko się mnoży i błyskawicznie obsiada zainfekowaną roślinę. Przędziorek bytuje najczęściej na spodniej części liści i wysysa z niej soki komórkowe, więc w krótkim czasie może doprowadzić do jej zamierania. Szkodnikom sprzyja niska wilgotność powietrza, co często zdarza się w domach w sezonie grzewczym.

Jak poznać, że przędziorek zaatakował roślinę?

Choć przędziorek jest niewielkich rozmiarów, to jego działania są bardzo widoczne. Jak rozpoznać ataki przędziorka na roślinie?

- Liście skręcają się i wyglądają, jakby roślina była przesuszona.
- Blaszka przebarwia się i powstają na niej plamy i przebarwienia.
- Na łodyżkach można zauważyć drobne pajęczynki.
- Na pajęczynkach, liściach i łodygach widoczne są małe, szybko poruszające robaczki.

Jeśli widzimy na naszej roślinie obecność przędziorka, trzeba działać zdecydowanie! Taką doniczkę należy natychmiast odseparować od pozostałych. Nawet najmniejsza zwłoka może spowodować uschnięcie rośliny, a także zainfekowanie pozostałych okazów znajdujących się w domu.

Podnieś wilgotność powietrza!

Jak pozbyć się przędziorków? Roślinie należy zapewnić ogromną dawkę wilgotności. Początkowo wystarczy zielone liście często zraszać (najlepiej dwa razy dziennie), ale wtedy koniecznie trzeba uważać, aby nie zalać bryły korzeniowej. Innym sposobem jest prysznicowanie, czyli dokładne umycie roślin słuchawką prysznicową. Wtedy trzeba jednak stosować letnią wodę, a także zabezpieczyć doniczkę (np. folią). Można podjąć również bardziej radykalne kroki! Jedną z metod na wybicie przędziorków jest dokładne zroszenie rośliny, a następnie zamknięcie je w przezroczystej, foliowej torbie na kilka dni.

Aby pozbyć się przędziorków, trzeba zadbać o kondycję innych roślin poprzez podniesienie poziomu wilgotności. W sezonie grzewczym można ustawić na kaloryferach nawilżacze, doniczki zaś ustawić na tackach wypełnionych kamieniami i wodą lub zainwestować w profesjonalne urządzenia.

Metody mechaniczne

Przecieraj często rośliny. Może znajdziesz na nich pasażerów na gapę
Przecieraj często rośliny. Może znajdziesz na nich pasażerów na gapę123RF/PICSEL

Jeśli przędziorków nie jest zbyt wiele, możemy uporać się z nimi ręcznie, np. dokładnie zbierając patyczkiem kosmetycznym pajęczynki i znajdujące się na nich szkodniki. Niektórzy polecają przecieranie spodnich części liści roztworem wody i szarego mydła lub spirytusu. 

Wytocz przędziorkowi walkę!

Na przędziorki może pomóc naturalny oprysk z czosnku. Wystarczy kilka ząbków posiekać i zalać wodą. Miksturę należy odstawić na minimum jeden dzień, a później spryskiwać nim roślinę dwa razy dziennie. Można również sięgnąć po naturalnego pogromcę przędziorków, czyli dobroczynka kalifornijskiego, który nie tylko pomoże uporać się ze szkodnikiem, ale także nie wpłynie negatywnie na rośliny czy domowników.

Jeśli te metody nie przynoszą rezultatów, to można spróbować z chemicznymi preparatami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. W wypadku, gdy widzimy, że i one nie przynoszą rezultatu, taką roślinę trzeba - niestety - wyrzucić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas