Reklama

Reklama

Przepisy, które powinnaś znać, jeśli jesteś mamą

Mając dziecko, możesz liczyć na rozmaite ułatwienia i świadczenia. Nawet, jeśli nie są to wielkie pieniądze, nie przegap okazji i skorzystaj z nich!

To należy się każdej mamie

Reklama

Młoda mama ma możliwość otrzymania becikowego, a pracujący rodzice, rozliczając się co roku z fiskusem, mogą na określonych warunkach skorzystać z ulgi.

Na początek becikowe

Każdej świeżo upieczonej mamie z tytułu urodzenia dziecka przysługuje jednorazowo tysiąc złotych becikowego.

Pieniądze możesz odebrać albo ty, albo ojciec dziecka. Jeśli urodzą się bliźniaki, tysiąc złotych becikowego przysługuje na każde z dzieci. Pieniądze otrzymają również opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka (do ukończenia przez nie pierwszego roku życia), jeżeli nie zostało przyznane jego rodzicom biologicznym.

• Formalności Becikowe wypłacają urzędy miasta, gminy albo ośrodki pomocy społecznej - odbierzesz je tam, gdzie w twojej okolicy wypłaca się świadczenia rodzinne. Musisz najpierw złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia. Masz na to 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Jeśli przegapisz termin, pieniądze przepadną!

Do wniosku dołączasz ksero swojego dowodu osobistego lub paszportu, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, że na dziecko nie zostało pobrane już becikowe na terenie innej gminy oraz zaświadczenie o odbyciu minimum jednego badania lekarskiego w trakcie ciąży. Wzory druków znajdziesz w urzędzie lub ściągniesz np. ze strony www.becikowe.com. Becikowe jest wypłacane w takich samych terminach co inne zasiłki rodzinne.

Jeśli twój wniosek wpłynie do 10. dnia miesiąca, pieniądze otrzymasz najpóźniej do ostatniego dnia tego miesiąca. Jeżeli wpłynie po 10., świadczenie otrzymasz do końca następnego miesiąca.

• Uwaga, zmiana! Od stycznia 2012 r. zmienia się warunek o przebywaniu pod opieką lekarską. Becikowe otrzymasz tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący wystawi zaświadczenie, że pozostawałaś pod stałą opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży. Zaświadczenie musi potwierdzać fakt co najmniej trzech wizyt u ginekologa - w każdym trymestrze ciąży.

Ulga prorodzinna - niższy podatek

Skorzystać z ulgi prorodzinnej, czyli odliczyć od dochodu 1 112,04 zł, mogą rodzice składający PIT 37 lub 36.

Ulga w tej wysokości przysługuje rocznie na każde z wychowywanych dzieci. Tę kwotę możesz odliczać od rocznego dochodu aż do ukończenia przez dziecko 18. lub 25. roku życia (jeśli dziecko uczy się albo studiuje).

• Gdy dziecko zarabia Aby skorzystać z ulgi, wraz z PITem składasz załącznik PIT/0. Pamiętaj jednak, że stracisz prawo do ulgi, jeśli dziecko zarobi w danym roku więcej niż wynosi kwota wolna od podatku (3 091 zł brutto) i samo będzie musiało rozliczyć swój dochód w urzędzie skarbowym.

• Narodziny dziecka Prawo do ulgi przysługuje dokładnie od chwili urodzenia się dziecka. Jeśli więc przyszło na świat np. w czerwcu ulga przysługiwać ci będzie za sześć miesięcy. Odliczysz więc w danym roku kalendarzowym 6x92,67 zł (miesięczny wymiar ulgi), czyli 556,02 zł. Ponieważ jednak ulga przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym wychowujesz dziecko, nawet jeśli urodzi się ono np. 31 stycznia, i tak za styczeń przysługiwać ci będzie odliczenie 92,67 złotych.

Co Kodeks pracy mówi o mamie

Młode mamy zatrudnione na etacie mogą liczyć na wiele udogodnień. Kodeks pracy przewiduje też dodatkowy urlop dla rodziców dzieci do 14. roku życia.

Ciąża - jak ochronny parasol

Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, od chwili zajścia w ciążę chronią cię przepisy.

Musisz poinformować pracodawcę o ciąży i dostarczyć zaświadczenie od lekarza. Szef nie ma prawa wręczyć ci w tym okresie wypowiedzenia. Co więcej, jeśli dostałaś "papier", a dopiero kilka dni później dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży (byłaś w niej w chwili zwolnienia), wypowiedzenie staje się bezskuteczne. Pracodawca może cię zwolnić tylko dyscyplinarnie lub w przypadku ogłoszenia upadłości.

Przedłużenie umowy Jeśli jesteś zatrudniona na czas określony (dłuższy niż miesiąc) ochrona przysługuje ci od trzeciego miesiąca ciąży - wówczas umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Należy ci się wówczas zasiłek macierzyński. Uwaga! Zasady te nie obowiązują przy umowie na zastępstwo.

Na zwolnieniu Masz też prawo do pełnopłatnego zwolnienia chorobowego od pierwszych dni ciąży. Musisz jednak co miesiąc dostarczać do pracy aktualne zwolnienie lekarskie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje