Reklama

Reklama

Przewozisz w ten sposób choinkę? Grozi ci wysoki mandat

Choinka to jedna z tych rzeczy, bez której nikt nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia. Zanim jednak wybierzemy idealne drzewko, warto zapoznać się zasadami bezpiecznego i zgodnego z przepisami transportu choinki do domu. W przeciwnym razie narazimy się na wysoki mandat ze strony policji.

Im bliżej świąt, tym częściej na ulicach polskich miast i miasteczek możemy spotkać samochody, w których kierowcy na wszelkie możliwe sposoby przewożą choinki. Niestety wielu kierowców podczas transportu drzewka łamie przepisy, a konsekwencją takiego działania może być mandat w wysokości nawet 800 zł.

Jak odpowiednio przetransportować choinkę samochodem

Jedną z najpopularniejszych form przewożenia choinki, jest umieszczenie jej na dachu auta. Możemy to zrobić pod warunkiem, że pojazd posiada belki bagażnika dachowego. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu drzewka siatką, by jego fragmenty nie spadały na drogę podczas jazdy. Choinkę mocujemy pniem do przodu, co ma niebagatelny wpływ na mniejsze działanie wiatru podczas transportu.

Reklama

Warto wiedzieć: Nigdy nie zostawiaj tych rzeczy w aucie, gdy jest zimno

Jeśli drzewko wystaje na odległość większą niż pół metra od tylnej płaszczyzny samochodu, to zgodnie z przepisami ruchu drogowego, należy oznaczyć je czerwoną chorągiewką.

Policja na swojej stronie internetowej przypomina roztargnionym kierowcom, że:

Choinkę możemy również przewozić wewnątrz pojazdu, ale nie powinniśmy jej umieszczać na przednim siedzeniu pasażera. Tak transportowane drzewko świąteczne może zasłaniać pole widzenia kierowcy, przez co wzrasta ryzyko doprowadzenia do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Idealnym rozwiązaniem jest włożenie choinki do bagażnika pojazdu, a jeśli jest on zbyt mały, należy złożyć tylne siedzenia pasażerów, tym samym zwiększając jego powierzchnię.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem na przewiezienie choinki, jest wykorzystanie pojazdu o nadwoziu typu furgon, w których kabina kierowcy jest odseparowana od przestrzeni ładunkowej. Natomiast jeśli nie mamy możliwości skorzystania z takiego samochodu, warto pomyśleć o umieszczeniu drzewka w przyczepie, którą podepniemy do auta wyposażonego w hak.

Czytaj także: Mandat za przewożenie psa w samochodzie. Ile możesz zapłacić?

Co grozi za nieprawidłowy transport choinki?

Święta powinny być czasem wytchnienia i odpoczynku od codziennych bolączek, dlatego podczas pozornie prostej czynności transportu choinki, nie narażajmy się na niepotrzebny stres i wydatek w postaci mandatu. Jeśli nie będziemy stosować się do przepisów, powrót do domu ze świąteczną choinką może nas słono kosztować.

Za przewożenie nieodpowiednio zabezpieczonego drzewka na dachu pojazdu czeka nas mandat w wysokości do 500 zł. Choinka zasłaniająca światła samochodu sprawi, że nasz portfel uszczupli się o 200 zł. Natomiast zasłaniając tablice rejestracyjne pojazdu bożonarodzeniową choinką, musimy się liczyć z mandatem 100 zł. A na pocieszenie - za nieprawidłowe przewożenie ładunku przepisy nie przewidują nałożenia na kierowcę punktów karnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choinka | transport choinki | mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy