Nigdy nie zostawiaj tych rzeczy w aucie, gdy jest zimno
Zima to prawdopodobnie najbardziej dokuczliwa pora roku dla kierowców. Muszą się oni mierzyć m.in. ze śliskimi drogami, porannym skrobaniem zamarzniętych szyb, odśnieżaniem samochodu, czy wsiadaniem do zimnego auta po mroźnej nocy. Największe konsekwencje niskich temperatur mogą jednak ponieść najbardziej zapominalscy kierowcy.
Czego nie zostawiać zimą w samochodzie?
Leki - większość medykamentów musi być przechowywana w odpowiedniej temperaturze, o czym informuje nas ulotka dołączona do opakowania. Zimą w środku samochodu może utrzymywać się ujemna temperatura, dlatego pozostawione tam na kilka lub kilkanaście godzin leki stracą swoje właściwości, a w najgorszym przypadku ich zażycie będzie szkodliwe dla naszego zdrowia.
Sprzęt elektroniczny - komputer, tablet, telefon czy innego rodzaju sprzęt rtv umieszczony w samochodzie podczas mrozów może ulec poważnemu uszkodzeniu. Bardzo niska temperatura przede wszystkim negatywnie wpływa na baterię urządzenia, znacząco zmniejszając jej żywotność.
Ponadto należy pamiętać, by sprzętu przyniesionego do domu z zimnego wnętrza samochodu nie włączać co najmniej przez kilkadziesiąt minut. Zmiana temperatury z bardzo niskiej na pokojową może spowodować powstanie wilgoci na podzespołach elektroniki, a to z kolei doprowadzi do zwarcia.
Czytaj także: Jak samemu zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy?
Mróz? Nigdy nie zostawiaj wtedy tych rzeczy w samochodzie
Napoje w butelkach - zostawiasz na noc w samochodzie napoje gazowane? Prawdopodobnie rano czeka cię niemiła niespodzianka w postaci rozerwanej butelki i sporego bałaganu. Napój gazowany, woda, ale i trunki o niskiej zawartości alkoholu zwiększają swoją objętość na skutek ujemnej temperatury. W wielu przypadkach pokłosiem pozostawienia ich zimą w samochodzie będzie rozsadzenie butelki i wydobycie się zawartości na tapicerkę auta.
Artykuły spożywcze - przechowywanie jedzenia w odpowiedniej temperaturze pozwala zachować jego świeżość i minimalizuje ryzyko dolegliwości żołądkowych. Pozostawienie w bagażniku samochodu siatki z zakupami i narażenie produktów spożywczych na kontakt z ujemną temperaturą sprawi, że niektóre warzywa i owoce stracą na swojej jakości, a część z nich nie będzie nadawała się do spożycia.
Warto także pamiętać o zabieraniu z samochodu wszelkiego rodzaju mrożonek. Po wyjęciu mrożonek ze sklepowej chłodni dochodzi do powolnego rozmrażania zawartych w opakowaniu składników spożywczych, zwłaszcza jeśli umieścimy je we wnętrzu ogrzewanego pojazdu. Wówczas takiego posiłku nie można ponownie zamrażać (co może stać się w przypadku pozostawienie mrożonki na kilka godzin w samochodzie podczas mrozu), gdyż ryzykujemy poważnym zatruciem pokarmowym.
Sprawdź również: Zamarznięte drzwi w samochodzie. Jak je otworzyć?