Reklama

Mandat za przewożenie psa w samochodzie. Ile możesz zapłacić?

Psy podróżujące ze swoimi właścicielami w jednym aucie nie dziwią już dziś nikogo - zamiast zostawiać je w psich hotelach czy pod opieką przyjaciół, coraz częściej zabieramy je z sobą na weekendowe wypady lub dłuższe urlopy. Czy jednak na pewno wiemy, jak bezpiecznie podróżować z pupilem i uniknąć mandatu?

Nie każdy wie, że przewożenie psa w sposób niewłaściwy jest nie tylko niezgodne z prawem i może skończyć się dla nas mandatem, ale mieć także zdecydowanie poważniejsze konsekwencje i zagrozić bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podczas takiej podróży musimy zapewnić więc psu nie tylko komfort psychiczny i fizyczny, ale także bezpieczeństwo. Nie możemy zapominać również o swoim!

Polskie przepisy o ruchu drogowym nie instruują nas wprawdzie konkretnie, jak powinniśmy przewozić w aucie psiego przyjaciela, ale mówią o tym, że taka podróż nie może w żaden sposób zagrażać bezpieczeństwu innych pasażerów, a pies powinien być zabezpieczony przed zmianą miejsca położenia i podróżować bez stresu i w jak najbardziej komfortowych warunkach. 

Podróżujący z nami pupil musi mieć zagwarantowany dostęp do wody pitnej, jedzenia, a latem chłodnego powietrza - generalnie temperatura w aucie powinna być dostosowana do potrzeb zwierzaka. Psu należy także zagwarantować odpowiednią przestrzeń i swobodę - musi mieć możliwość zmiany pozycji, ale nie powinien przemieszczać się po całym aucie. Mniejsze pieski można przewozić w specjalnych transporterach, a większe mogą swobodnie podróżować na tylnym siedzeniu auta lub w odpowiednio przygotowanym bagażniku. 

Reklama

Zobacz również: Nie lekceważ tego jak śpi twój pies. Ta pozycja niepokoi! 

Czy pies w aucie powinien mieć zapięte pasy?

Nie istnieją żadne przepisy, mówiące o tym, że pies podróżujący z nami w aucie powinien mieć zapięte pasy. Na rynku znajdziemy jednak specjalne szelki z pasami, które faktycznie mogą okazać się przydatne. W wyposażeniu jest także specjalna smycz łącząca zwierzę z samochodem. 

Niektórzy właściciele psów decydują się także na zakup specjalnej maty antypoślizgowej do samochodu. Uniemożliwia ona pupilowi przedostanie się na przód auta, a dodatkowo chroni wnętrze pojazdu przed zabrudzeniem. Taka mata także podnosi poziom bezpieczeństwa zarówno samego psa jak i właściciela.

Mandat za przewożenie psa w samochodzie. Ile możesz zapłacić?

Choć żadne przepisy w Polsce nie regulują dokładnie zasad przewożenia psa w aucie, to policja może uznać, że podróżuje on w sposób, który zagraża bezpieczeństwu jego, innych pasażerów oraz uczestników ruchu drogowego i ukarać właściciela mandatem w wysokości 500 zł – zgodnie z opłatą za wykroczenie z artykułu 97 kodeksu wykroczeń.

Dodatkowo, zgodnie z art. 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt osoba, która celowo naraża zwierzę na niebezpieczeństwo lub przewozi je w złych warunkach, narażając na cierpienie i stres także może zostać ukarana. W skrajnych przypadkach może grozić jej nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat! 

Zobacz również:

Rodzice często popełniają ten błąd! Pamiętaj o zapięciu pasów 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pies | mandaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama