Przoduje wśród kolagenów. Efekty stosowania widać gołym okiem

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w ludzkim organizmie. Stanowi podstawowy budulec skóry, kości, stawów i ścięgien, a także wspomaga ich regenerację i zdrowie. Wraz z wiekiem poziom kolagenu maleje, co odbija się na ogólnej kondycji i sprawności ciała. Na rynku dostępne są liczne suplementy, ale jaki kolagen jest najlepszy pod względem przyswajalności?

Kolagen pomaga nie tylko na stawy
Kolagen pomaga nie tylko na stawy123RF/PICSEL

Rola kolagenu w organizmie - podstawowe informacje

Jest szczególnie polecany osobom, które chcą poprawić stan skóry i stawów. Kolagen odpowiada również za odpowiednią sprężystość naczyń krwionośnych, co przekłada się na pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Borykasz się z łamliwymi paznokciami, a wygląd fryzury pozostawia wiele do życzenia? Może to wynikać z niedoboru ważnego składnika. Trzeba pamiętać, że kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, która stanowi "rusztowanie" dla komórek. Dzięki niemu skóra pozostaje jędrna, a stawy i kości — zdrowe, silne i mniej podatne na kontuzje.

Co jeść i suplementować, żeby nie chorować? "Tajemnica odporności leży na talerzu"INTERIA.PL

Który kolagen najlepiej się wchłania?

Słowo się rzekło i planujesz rozpocząć suplementację. Stajesz więc przed ważną decyzją - jaki kolagen wybrać? Wybór różnorodnych produktów jest ogromny, dlatego warto zaopatrzyć się w podstawową wiedzę na ten temat.

Coraz większą popularność zdobywa kolagen rybi, nazywany też kolagenem morskim. Dzieje się tak głównie ze względu na wysoką biodostępność, co oznacza, że organizm wchłania go bardziej efektywnie niż kolagen pochodzenia wieprzowego czy wołowego. Dodatkowo ten rodzaj określany jest mianem kolagenu typu I, który jest najobficiej występującym rodzajem kolagenu w ludzkim ciele.

Bóle stawów mogą wynikać z niedoboru kolagenu w organizmie
Bóle stawów mogą wynikać z niedoboru kolagenu w organizmie123RF/PICSEL

Kolagen rybi - zalety

Chcąc zgłębić temat, trzeba wspomnieć, że struktura rybiego kolagenu jest zbliżona do białka ludzkiego, co ułatwia jego przyswajanie. Odpowiada za jędrność i elastyczność skóry, więc efekty przyjmowania suplementu da się dość szybko zauważyć gołym okiem. Wykazano, że może skutecznie wspierać regenerację tkanek i zmniejszać widoczność zmarszczek. Poprawia elastyczność skóry i ogólny wygląd cery, która do tej pory mogła dawać wrażenie poszarzałej i zmęczonej.

Co więcej, kolagen rybi jest delikatniejszy dla układu pokarmowego i rzadziej wywołuje reakcje alergiczne niż kolagen wieprzowy i wołowy.

Dla seniorów i osób aktywnych fizycznie

Często pojawia się pytanie, czy kolagen jest dobry na stawy? Jak najbardziej. To kluczowy składnik tkanki chrzęstnej, zapewniającym jej elastyczność i amortyzację. Liczne badania pokazują, że suplementacja kolagenem może skutecznie łagodzić objawy bólu stawów, szczególnie u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową. Kolagen rybi wspomaga odbudowę chrząstek i zmniejsza ryzyko ich dalszej degradacji.

Osoby aktywne fizycznie, sportowcy oraz seniorzy mogą odnieść szczególne korzyści w suplementacji poprzez utrzymanie stawów w dobrym stanie i redukowanie ryzyka kontuzji. Kolagen pomaga również w mineralizacji kości, wspierając ich wytrzymałość na urazy i obciążenia. Zawiera aminokwasy, które sprzyjają wzrostowi mocnych włosów i paznokci.

Regularność w suplementowaniu kolagenu morskiego poprawi wygląd cery
Regularność w suplementowaniu kolagenu morskiego poprawi wygląd cery123RF/PICSEL

Zwróć uwagę podczas zakupów

Kolagen występuje w różnorodnych formach. Dostępny jest w płynie, proszku i kapsułkach, więc wybierz wariant, który będzie dla ciebie najwygodniejszy. Nawyk codziennej suplementacji łatwiej wejdzie w krew. Warto sprawdzić, czy wybrany kolagen rybi zawiera dodatkowe składniki wspierające jego działanie, np. witaminę C. Jest ona niezbędna do syntezy białka w organizmie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas