Przycinanie malin. Jak przycinać maliny na jesień i kiedy to zrobić?

Przycinanie malin ma na celu poprawę zdrowia krzewów. W ten sposób zapobiegamy pojawianiu się groźnej choroby grzybowej, jaką jest zamieranie pędów. Cięcie malin ogranicza też występowanie szkodników i przygotowuje krzewy do zimy. Jak przycinać maliny na jesień? Kiedy najlepiej to zrobić i na jaką wysokość?

Przycinanie malin jesienią jest bardzo ważne. Przygotowuje krzewy do nadchodzącej zimy
Przycinanie malin jesienią jest bardzo ważne. Przygotowuje krzewy do nadchodzącej zimyARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Pachnące ciasto z malinami i kruszonką czy rozgrzewający sok z malin wielu osobom kojarzą się nierozerwalnie z jesienią. Żeby jednak cieszyć się dużą ilością owoców, należy odpowiednio zadbać o swoje krzewy - między innymi przycinając je w należyty sposób i w odpowiednim czasie. Maliny jesienne owocują od sierpnia aż do samych przymrozków. Jesienią można przyciąć też maliny letnie - jeśli wcześniej nie mieliśmy na to czasu.

Kiedy przycinać maliny na jesień?

Przycinanie malin jesienią najlepiej przeprowadzić w październiku lub listopadzie - jeszcze przed przymrozkami. To najlepszy czas by przygotować do zimy krzewy, które w danym roku obrodziły po raz pierwszy, jak i te, które wydały już drugie owoce w sezonie. Maliny przycinamy w momencie, gdy na krzewach nie ma już praktycznie owoców. Warto rozważnie podejść do działania i wybrać na cięcie malin jesienią pogodny dzień.

Za przycinanie malin najlepiej się zabrać w pogodny dzień
Za przycinanie malin najlepiej się zabrać w pogodny dzieńARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Jak przycinać maliny na jesień?

Przycinanie maliny ma na celu pomoc roślinie, przygotowanie jej do zimy i uzyskanie miejsca dla nowych pędów. Na pewno przyda się sekator ogrodowy oraz rękawice dla ochrony dłoni - krzewy malin pokryte są bowiem drobnymi kolcami. Starajmy się wykonywać równe cięcia. Zadbajmy też o to, by sekator był odpowiednio ostry - inaczej możemy uszkodzić krzewy. W przypadku malin letnich usuńmy po prostu wszystkie pędy, które już wydały owoce.

Krzewy najlepiej przycinać w rękawiczkach. Wybierzmy ostry sekator, by nie uszkodzić roślin
Krzewy najlepiej przycinać w rękawiczkach. Wybierzmy ostry sekator, by nie uszkodzić roślin123RF/PICSEL

Nieco inaczej wygląda sprawa z malinami jesiennymi. W czasie jednego sezonu wegetacyjnego wykształcają one pędy, kwiaty, a następnie owoce. Ponieważ pędy pozostawione na zimę wydadzą owoce także następnego lata, odmiany jesienne znane są również jako maliny powtarzające. Jeśli nasze krzewy są młode i zebraliśmy dopiero pierwsze owoce, możemy pozbyć się usychających pędów, jednocześnie nadając krzewom pożądany kształt. Przerzedzanie gałęzi ma też kolejny plus - zapewnia się roślinie większy dostęp do światła i powietrza.

W przypadku odmian jesiennych, przycinanie krzewów dwuletnich odbywa się często dopiero po drugim zbiorze w sezonie i jest dwuetapowe. Najpierw jesienią pozbywamy się pędów, które wydały owoce latem, by następnie pod koniec zimy lub wiosną kolejnego roku wyciąć pędy, które obrodziły jesienią. Zalecane jest jednak ucięcie krzewów tuż przy ziemi jeszcze przed zimą.

Na jaką wysokość przycinać maliny? Tak w przypadku odmian jesiennych, jak i letnich, najlepiej tuż przy gruncie. Jeśli chodzi o odmiany jesienne, należy pozbyć się zarówno tych pędów, które już wydały owoce, jak i tych gałęzi, które wydały nowe pędy. W przypadku malin letnich, pozbywamy się tylko tych pędów, które już owocowały.

Jak odróżnić maliny letnie od jesiennych?

Maliny dzielą się na letnie i jesienne, a podział uzależniony jest od terminu i częstotliwości owocowania. Maliny letnie w pierwszym roku zawiązują jedynie pąki, a owocują dopiero w kolejnym roku, a maliny jesienne owocują jesienią na jednorocznych pędach i w kolejnym roku powtarzają owocowanie na tych samych pędach. Stąd znane są także jako dwuletnie.

Maliny jesienne wyróżniają się zatem powtarzaniem owocowania. Większość malin w Polsce to maliny jesienne, które są łatwiejsze w uprawie i przez to chętniej wybierane. 

W Polsce dominuje uprawa malin jesiennych
W Polsce dominuje uprawa malin jesiennychARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Kiedy lepiej nie przycinać malin?

Kiedy przycinać maliny, a kiedy lepiej tego nie robić? Deszcz mógłby sprawić, że miejsca po cięciach będą się gorzej goić, co w przyszłości przełoży się na wielkość zbiorów. Najlepiej więc przystąpić do pracy jeszcze przed dużym mrozem, w pogodny, jesienny dzień.

Przycinanie malin na jesień - tych błędów nie popełnij

Kiedy i jak przycinać maliny na jesień? Wiele zależy od odmiany krzewów, jaką posiadamy. Letnie odmiany należy przerzedzić, pozbywając się tylko pędów, które już wydały owoce, a odmiany jesienne najlepiej po zbiorach przyciąć nisko, tuż nad ziemią. Największym błędem jest pozostawienie krzewów malin całkiem bez przycinania lub wycięcie tylko niektórych gałęzi bez ich sprawdzenia. Nie używajmy też tępych narzędzi do przycinania malin, bo mogą jedynie poranić rośliny.

Czytaj również:

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas