Przynosi bogactwo i miłość, ale pod pewnym warunkiem. Nasi przodkowie przestrzegali tej zasady
Oprac.: Joanna Leśniak
Gdy mowa o roślinnych symbolach Bożego Narodzenia, nie sposób nie wspomnieć o jemiole. Mimo że w naturze jest półpasożytem, od wieków przypisywano jej niezrównane, magiczne właściwości chroniące ludzi przed rozmaitymi nieszczęściami. Co symbolizuje jemioła i dlaczego nie powinno brakować jej w świątecznych stroikach? Dowiedz się, jak przechowywać jemiołę, by wyglądała efektownie przez długi czas.
Spis treści:
- Garść informacji na temat jemioły
- Jemioła świąteczna — dlaczego jest uważana na magiczną roślinę?
- Symboliczna ochrona przed złem
- Powieś jemiołę nad stołem wigilijnym. Zapewni zgodę i dobrobyt
- Jemioła jako symbol miłości
- Kiedy wieszać jemiołę w domu?
- Jak przechowywać jemiołę? Sprytny trik, by długo wyglądała świeżo
Garść informacji na temat jemioły
Roślina występuje powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego na terenie Europy oraz Azji. Jak wygląda jemioła? Jest niewielkim krzewem o kulistym kształcie, którego znakiem rozpoznawczym są grube, skórzaste i ciemnozielone liście. Późną jesienią obsypuje się białymi, okrągłymi owocami. Skupiska jemioły pojawiają się na drzewach zarówno liściastych, jak i iglastych. Najczęściej zauważyć je można na dębach, lipach, topolach, brzozach, jodłach i sosnach.
Jemioła świąteczna — dlaczego jest uważana na magiczną roślinę?
Zapoznaliśmy się z krótką charakterystyką rośliny. Skąd jednak wzięły się liczne przesądy związane ze znaczeniem jemioły? Przypisywanie jej magicznych właściwości wiązało się z tym, że należała do jednego z niewielu gatunków, które pozostają zielone zimą. Kiedy cała reszta natury pogrążona jest w letargu, ona nadal zachwyca intensywną zielenią, a do tego wydaje na świat owoce.
W czasach wczesnego chrześcijaństwa pojawiło się również przekonanie, że rosnąca wysoko na drzewach jemioła posiada niemalże boską moc przez brak styczności z gruntem, a co za tym idzie — przyziemnymi sprawami.
Symboliczna ochrona przed złem
W przeszłości wierzono, że jemioła chroni dom i wszystkie mieszkające w nim osoby przed złem w różnych postaciach. Kluczowa była lokalizacja, w której umieszczano roślinę. Wiele osób decydowało się na zawieszenie jemioły nad drzwiami wejściowymi do domostwa.
W ten sposób miała chronić przed złymi duchami i odstraszać nieprzychylnych przybyszów, przyciągając wyłącznie uczciwych gości z dobrymi zamiarami. Jemiole przypisywano moc zabezpieczającą dom przed złodziejami, chorobami, ale też katastrofami związanymi z działalnością żywiołów. Miała odpychać pioruny, chronić przed pożarami i powodziami.
Powieś jemiołę nad stołem wigilijnym. Zapewni zgodę i dobrobyt
Do dziś popularny jest zwyczaj wieszania jemioły pod sufitem w domu, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę z jego przesłania. Wielu z nas traktuje ją wyłącznie jako roślinną dekorację na Boże Narodzenie. Okazuje się, że znaczenie jemioły jest w tym przypadku dużo szersze.
Zielone gałązki mają sprowadzić na dom dostatek. Ważne jednak, by były obsypane jak największą liczbą białych owoców, które kojarzone są z urodzajem. Weź pod uwagę umieszczenie jemioły bezpośrednio nad stołem wigilijnym. Jest symbolem zgody, przyniesie szczęście wszystkim zebranym przy posiłku. Wypowiedziane w takich okolicznościach życzenia będą miały większą szansę się spełnić.
Jemioła jako symbol miłości
W wielu świątecznych filmach i serialach mieliśmy okazję widzieć sceny tradycyjnych pocałunków pod jemiołą, choć pewnie nie każdy z nas zastanawiał się nam ich głębszym znaczeniem. Zwyczaj znany jest nie tylko z treści popkulturowych. Dotarł do Polski prosto z XVIII-wiecznej Anglii.
Roślina jako symbol długowieczności miała zapewnić zakochanym trwałość związku. Pocałunek pod jemiołą panny i kawalera zwiastował połączenie ich węzłem małżeńskim.
Kiedy wieszać jemiołę w domu?
Niezwykła moc rośliny zależna jest nie tylko od miejsca, w której zostanie umieszczona. Ważna jest również data. Aby skorzystać z właściwości jemioły, należało zawiesić ją dopiero w Wigilię. Inaczej nie zadziała.
Co zrobić z jemiołą po świętach? Istnieje zwyczaj, według którego należy zasuszyć ją po święcie Trzech Króli i przechować do następnych świąt jako amulet przyciągający szczęście.
Jak przechowywać jemiołę? Sprytny trik, by długo wyglądała świeżo
Jemioła dobrze prezentuje się bez żadnych dodatkowych dekoracji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w świątecznych stroikach czy bukietach połączyć ją z czerwienią i złotem. Możesz umieścić ją jako ozdobę na stole lub włączyć do odświętnego wieńca.
Pojawia się jednak pytanie, jak przechowywać jemiołę? Co zrobić, żeby przedłużyć jej trwałość? Z pomocą przychodzi prosty trik. Wystarczy, że zielone gałązki spryskasz lakierem do włosów. Dzięki temu dłużej pozostają sztywne i zielone.
Polecamy: