Rabarbar może zawierać szkodliwe toksyny. Tę część wyrzuć do kosza

Sezon na rabarbar w Polsce trwa. Uwielbiamy dodawać go do różnego rodzaju wypieków, robić z niego przetwory, a miłośnicy kwaśnego smaku jedzą go również na surowo. Okazuje się jednak, że nie jest jadalny w całości. Jego jedna część może zawierać szkodliwe toksyny.

Jedynie łodygi rabarbaru są jego jadalną częścią
Jedynie łodygi rabarbaru są jego jadalną częścią123RF/PICSEL

Rabarbar jest prawdziwą bombą witaminową. To popularne latem warzywo jest źródłem witamin z grupy A, C oraz E, potasu, kwasu foliowego oraz błonnika. Zawiera również magnez, potas, sód, żelazo oraz wapń. Jedną z jego największych zalet jest również bardzo wysoka zawartość ważnych dla naszego zdrowia antyoksydantów.

Ze względu na jego cierpki smak najczęściej wykorzystywany jest do słodkich wypieków lub różnego rodzaju dżemów i przetworów. Można go również spożywać "solo", na przykład z dodatkiem cukru. Okazuje się jednak, że to warzywo z włóknistymi łodygami i bujnymi liśćmi nie jest jadalne w całości.

Tej części rabarbaru nie spożywaj - jest trująca

Jedyną jadalną częścią rabarbaru są jego łodygi. Liście tego warzywa należy natomiast odkroić i wyrzucić do kosza ze względu na wysokie stężenie kwasu szczawiowego. 100 g liści rabarbaru zawiera aż 570-1900 mg szczawianu, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zbyt wysoki poziom szczawianu w organizmie może wywołać stan chorobowy, który charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem kwasu szczawiowego z moczem. W niektórych przypadkach może również dojść do odkładania się kryształków szczawianu wapnia w narządach. To właśnie te kryształki stanowią jedną z najczęstszych przyczyn kamicy nerkowej.

Objawy zatrucia się rabarbarem

Liście rabarbaru są trujące
Liście rabarbaru są trujące123RF/PICSEL

Warto nadmienić, że do zatrucia liśćmi rabarbaru dochodzi niezwykle rzadko. Warto jednak wiedzieć, jakie są objawy możliwego zatrucia. Po zjedzeniu liści rabarbaru mogą wystąpić wymioty, nudności, biegunka, ból brzucha i gardła, problemy z przełykaniem. Czasami konsekwencje zatrucia się tą częścią warzywa mogą być znacznie poważniejsze. Wówczas może pojawić siędrętwienie ciała, niewydolność nerek, drżenie mięśni czy problemy z oddychaniem.

***

Zobacz również: 

"Wydarzenia": Od lat pustułki budują gniazdo w tym samym miejscu. Atrakcja Urzędu Miasta w SzczeciniePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas