Ratunek dla płytek zabrudzonych silikonem. Proste triki ratujące kuchnię i łazienkę
Każdego właściciela domu lub mieszkania na jakimś etapie czekają prace remontowe. Jedni podchodzą do nich z większym entuzjazmem, inni chcą jak najszybciej mieć je za sobą. Często podczas dokonywania kosmetycznych lub bardziej zauważalnych zmian, w ruch idzie silikon, który, w razie nieuwagi, może zabrudzić płytki położone na ścianie lub podłodzie. Usunięcie produktu, który jeszcze nie zastygł, jest całkiem łatwe. Jak jednak podejść do zaschniętych plam? Podpowiadamy.
Do czego używamy silikonu?
Silikon to jeden z popularniejszych preparatów wykorzystywanych nie tylko przy pracach remontowych, ale także do wykonywania silnych łączeń oraz izolacji. Fachowcy i amatorzy chętnie sięgają po produkt ze względu na łatwość aplikacji, szybkie wiązanie i pozostawianie elastycznej powierzchni.
W sklepach znajdziemy liczne rodzaje silikonu, różniące się od siebie przede wszystkim zastosowaniem oraz właściwościami. Wyróżniamy m.in. silikon uniwersalny, używany do uszczelniania ram okiennych i bruzd w tynkach, silikon sanitarny - stosowany w miejscach mających kontakt z wodą, a także silikon szklarski, dedykowany wyrobom ze szkła. Wykorzystanie silikonu podczas prac naprawczych oraz montażowych może jednak pozostawić niechciane smugi na płytkach, które ciężko doczyścić. Jak szybko rozprawić się z problemem?
Duet twardej szmatki i octu
Niewielkie zabrudzenia na płytkach spowodowane nieumyślnym ochlapaniem silikonem usuniemy twardą szmatką. Nie trzeba jej nawet zwilżać, wystarczy przyłożyć płasko do powierzchni z silikonem i energicznie pocierać przez kilkanaście sekund. Bardzo często na tym kończy się nasz wysiłek, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze świeżymi plamami.
Nieco starsze zabrudzenia potrzebują dodatkowego składnika w postaci octu. Zaczynamy od obfitego zalania silikonowych zabrudzeń, po czym pozwalamy produktowi działać przez kilka do kilkunastu minut. Działanie octu dodatkowo wzmocni zasypanie go solą kuchenną. W kolejnym kroku sięgamy po sprawdzoną twardą szmatkę lub gąbkę i kilkukrotnie przecieramy płytki. Co zrobić, jeśli i ten patent nie pomoże?
Niezawodny płyn do mycia naczyń
Zaschnięty i stary silikon zmienia swoją barwę na żółtą i zaczyna pękać. To sprawia, że staje się o wiele trudniejszy do wyczyszczenia od świeżego produktu. Jak poradzić sobie z niechcianymi zaciekami? Pomocny okazuje się zwykły płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość produktu nanosimy na wszystkie suche plamy i odczekujemy kilkanaście minut. W tym czasie detergent powinien skutecznie je zmiękczyć. Resztek pozbywamy się przy użyciu miękkiej szmatki lub ręcznika papierowego.
Zdarza się, że przy pierwszym podejściu silikonowe ślady nie zejdą. Nie należy się jednak poddawać. Z pomocą przychodzi niewielki i bardzo ostry nożyk. To bardzo skuteczna metoda, jednak trzeba wyjątkowo uważać na to, by nie uszkodzić ulubionych płytek. Czyszczenie przy użyciu ostrza to proces bardzo czasochłonny. Należy robić to milimetr po milimetrze. W takiej sytuacji pokłady cierpliwości będą naszym sprzymierzeńcem.
Sprawdź również: