Reklama

Ręczniki papierowe: Niezwykłe właściwości i zastosowania

Popularne ręczniki papierowe to niezbędnik w każdej kuchni. Są tanie i praktyczne, bo dzięki nim można szybko i łatwo utrzymać czystość. Świetnie sprawdzą się w domowych porządkach – mało osób wyobraża sobie, żeby bez ich pomocy sprawić, by lustra czy okna lśniły. Jest to produkt na tyle uniwersalny, że przyda się także w wielu innych sytuacjach. Jakie niezwykłe zastosowania mają ręczniki papierowe? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Nie tylko do sprzątania

Papierowe ręczniki są niezwykle przydatne w kuchni: dzięki nim szybko można zetrzeć plamę, która powstała podczas gotowania. Zawsze warto mieć je pod ręką, gdyż pomogą w innych okolicznościach. Gotowanie rosołu albo smażenie mięsa wymaga odsączenia tłuszczu - w tym celu na talerz wystarczy wyłożyć kilka listków ręcznika i układać na nim kotlety. Nadmiaru tłuszczu w zupie pozbędziemy się, kładąc na jej powierzchni na sekundę jeden listek papieru.

Papierowy ręcznik pomoże również zachować świeżość warzyw i owoców – będzie można je dłużej przechować, jeśli przed włożeniem ich do lodówki, zostaną owinięte ręcznikiem: wchłonie on całą wilgoć i zapobiegnie rozwojowi pleśni.

Reklama

Ręczniki przydatne w kuchni

Do przyrządzania różnych potraw używamy olejów: rzepakowego, słonecznikowego oraz oliwy z oliwek. Ich opakowania (np. szklane butelki) niejednokrotnie pokryte są cienką warstwą tłuszczu, który przyczynia się do ich wyślizgnięcia się z ręki i stłuczenia. Nałożenie jednego listka i zawinięcie wokół szyjki skutecznie temu zapobiega.

Meble kuchenne powinno się utrzymywać w ciągłej czystości. Skupiamy się przede wszystkim na blatach, ale ogromnym skupiskiem brudu i kurzu są górne części wiszących szafek - rozłożenie papierowych ręczników na ich powierzchni zapobiega powstawaniu zabrudzeń.

Podczas upałów często sięgamy po schłodzone napoje. Zakupione w sklepie nie zawsze osiągają pożądaną przez z nas temperaturę, dlatego wkładamy je do lodówki. Zmoczenie kilku listków ręczników papierowych, zawinięcie ich na butelce oraz włożenie do chłodziarki, znacznie przyspiesza ten proces.

Uprawa roślin

Ręczniki papierowe przydadzą się w uprawie roślin. Niektóre z naszych doniczkowych okazów potrzebują dużo wody, dlatego podczas ich przesadzania można wyłożyć dno pojemnika warstwą kilku listków ręcznika papierowego, które będą magazynować wodę.

Często też decydujemy się na domową uprawę kiełków – są one źródłem wielu witamin i mikroelementów. Nie musimy inwestować w profesjonalną kiełkownicę, ponieważ z pomocą przyjdzie ręcznik papierowy: wystarczy na płaskim naczyniu ułożyć jego cienką warstwę, rozsypać równomiernie nasiona i spryskać wodą. Utrzymywanie stałej wilgotności sprawi, że kiełki szybko wzejdą.

Praktyczne wskazówki

Rozlany wosk z zapalonych świec stanowi trudną do usunięcia plamę. Dlatego jeśli tapicerowane meble albo dywan zostały zabrudzone, użyj listka ręcznika papierowego. Przyłóż go do plamy i przejedź delikatnie rozgrzanym żelazkiem – już po chwili cały brud zostanie szybko wchłonięty.

Często w mieszkaniu borykamy się z problemem nieprzyjemnego zapachu. W prosty i łatwy sposób odświeżysz powietrze, jeśli listek ręcznika papierowego skropisz olejkiem eterycznym i rozłożysz w kilku miejscach w mieszkaniu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy