Remedium na wiosenne przeziębienie. Wszystko, czego potrzebujesz, zbierzesz na spacerze

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Pojawiające się na wierzbach bazie przypominają nam, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Niewiele osób wie, że nie służą tylko do zdobienia domów. Można je też wykorzystać w prozdrowotny sposób. Na co pomagają bazie i czy można je jeść? Wyjaśniamy, jak zrobić baziowe mleko.

Baziowe mleko to idealne remedium na wiosenne przeziębienie
Baziowe mleko to idealne remedium na wiosenne przeziębienie123RF/PICSEL

Na co pomagają bazie?

Bazie, nazywane także "kotkami", wykorzystywane były już przez medycynę ludową. Leczono nią przeziębienia i grypy. Wynika to z ich działania przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego. Podczas choroby wykazują działanie napotne i przeciwbólowe.

Bazie będą więc pomagać podczas wszelkich przeziębień i bólów mięśni. Mogą okazać się też remedium na kaszel, ze względu na swoje właściwości wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Rozgrzeją, zbiją gorączkę i pomogą szybko wrócić do zdrowia.

Co więcej, bazie są bogate w kwas acetylosalicylowy i salicylany. Regularnie stosowany zadziała przeciwzakrzepowo. Tym samym "kotki" pomogą zmniejszyć ryzyko zawału serca czy udaru. Zapobiegną także zatorom płucnym.

Czy można jeść bazie kotki?

Dawniej bazie kotki pochodzące z palmy wielkanocnej były połykane. W ten sposób pozbywano się bólu gardła i wierzono, że ta metoda ma ochronić połykającego przed tą dolegliwością na cały rok.

Obecnie jednak bazie przyjmuje się do organizmu przede wszystkim w postaci baziowego mleka. Tym samym odeszło się od jedzenia ich w czystej postaci.

Baziowe mleko - właściwości, dla kogo są dobre?

Baziowe mleko swoje właściwości zawdzięcza związkom i składnikom obecnym w "kotkach". Dostarczają one salicylanów. Przez to napój działa podobnie do aspiryny i wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wpłynie na organizm przeciwbólowo.

Z tego powodu baziowe mleko będzie dobre dla osób, które są przeziębione, przechodzą przez grypę czy katar. Pomoże uporać się z uciążliwymi bólami mięśni i stawów, które towarzyszą wcześniej wspomnianym dolegliwościom.

Regularne picie mleka baziowego będzie dobre również dla osób, które cierpią na nadkrzepliwość krwi, gdyż ma ono właściwości przeciwzakrzepowe. Dodatkowo zadziała przeciwmiażdżycowo. Zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jak zrobić baziowe mleko?

Baziowe mleko można przygotować, wykorzystując świeże lub suszone "kotki". Należy pamiętać, że jeśli decydujemy się na samodzielne zbieranie surowca, warto wybrać do tego odpowiednie miejsce. Bazie zbierajmy jedynie z drzew, które znajdują się z dala od dróg i unoszących się tam spalin. Po zbiorach należy je dokładnie oczyścić pod bieżącą wodą.

Do zrobienia baziowego mleka potrzebujesz tylko 1 łyżkę bazi
Do zrobienia baziowego mleka potrzebujesz tylko 1 łyżkę bazi123RF/PICSEL

Do zrobienia baziowego mleka potrzebujemy 1 szklanki mleka, można wykorzystać zarówno krowie, jak i zamiennik w postaci dowolnego napoju roślinnego, oraz 1 łyżkę bazi. Mleko przelej do rondelka i zagotuj je. Gdy płyn lekko przestygnie, przelej go do kubka i dodaj bazie. Całość przykryj talerzykiem i pozostaw na 10 minut.

Po tym czasie baziowe mleko odcedzamy z bazi i jest gotowe do wypicia. Można dodać do niego miodu, cynamonu lub goździków, które poprawią smak i dodadzą kolejnych właściwości prozdrowotnych.

Baziowe mleko – jak pić?

Baziowe mleko najlepiej pić na ciepło, zaraz po przygotowaniu. W trakcie przeziębienia można je przyjmować do organizmu nawet dwa razy dziennie. Pijąc prozdrowotny napój codziennie, zauważymy najlepszy wpływ na nasze zdrowie.

Baziowe mleko - na co uważać? Przeciwwskazania

Baziowe mleko jest naprawdę zdrowe, jednak nie wszystkie osoby powinny je pić. Szczególnie powinni uważać ci, którzy wykazują nadwrażliwość lub alergię na salicylany. Przeszkodzą może być też alergia na białka mleka krowiego, wówczas można sięgnąć po zamiennik tego napoju.

Z przyjmowania baziowego mleka powinny też zrezygnować osoby chorujące na astmę oskrzelową. Jego wykrztuśne właściwości będą nasilać objawy choroby.

Przeciwwskazaniem do picia mleka baziowego jest zaburzenie krzepnięcia krwi. Napar dodatkowo będzie zmniejszać krzepliwość krwi, co może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.

Innymi przeciwwskazaniami są choroby nerek, choroby wątroby, występowanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Koktajl bananowo-malinowyInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas