Rojniki: Uprawa bez tajemnic

Rojniki to jedne z tych roślin, które nie powinny sprawiać trudności laikom, ani tym, którzy nie mają tzw. ręki do kwiatów. Dlaczego? Ponieważ mają minimalne wymagania uprawowe, a doskonale radzą sobie też tam, gdzie inne rośliny nie mają szans na przetrwanie. Jeśli inne ogrodowe okazy pod naszą opieką niechybnie giną, to rojniki są dla nas idealne. Co warto o tych niezwykłych roślinach wiedzieć? Jak uprawiać rojniki? Czy można zaliczyć je do "żelaznych" roślin? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.

Rojniki to małe sukulenty, które w naszych ogrodach sprawdzą się wyśmienicie
Rojniki to małe sukulenty, które w naszych ogrodach sprawdzą się wyśmienicie123RF/PICSEL

Rojniki: Żelazne rośliny?

Rojniki to byliny pochodzące z rodziny gruboszowatych, zaliczane do sukulentów, które w naturalnych warunkach można spotkać w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce. Nie mają wyśrubowanych wymagań, bo do wzrostu potrzebują niewiele miejsca w szczelinie skalnej, gdzie nie ma zbyt silnego i żyznego podłoża. Z całą pewnością można zaliczyć rojniki do "żelaznych roślin", ponieważ znoszą ekstremalne warunki. Rojnikom niestraszne są susze, gdyż magazynują wodę w mięsistych liściach, których ułożenie na kształt rozety są znakiem rozpoznawczym roślin. Rojniki mogą być z powodzeniem posadzone w naszym ogrodzie: niestraszne im rabaty i skalniaki, które mogą być urozmaiceniem ogrodu.

Rojniki: Odmiany roślin nie do zdarcia

Rojniki, rosnące w wielu miejscach na świecie, doczekały się różnych odmian. Które z nich można spotkać w środowisku naturalnym lub zasadzić w ogrodzie? Najpopularniejsze z nich to:

  • rojnik murowy,
  • rojnik górski,
  • rojnik pajęczynowaty
  • rojnik ogrodowy.

Rojniki nie są zbyt bujnymi i wielkimi roślinami, ponieważ w początkowej fazie przypominają małe kulki, które z czasem się rozwijają, tworząc rozetę z liści o maksymalnej średnicy 20 cm. Rojniki zakwitają latem: pośrodku tworzą łodygę, która pokryta jest kwiatostanem z płatkami o najczęściej białej barwie.

Rojniki szybko tworzą nowe przyrosty. Wokół rośliny matczynej tworzą się nowe egzemplarze, także w krótkim czasie mogą pokryć oferowaną im przestrzeń.

Rojniki nie wymagają podlewania, ani zasilania nawozami, dlatego ich uprawa jest idealna zarówno dla początkujących ogrodników, jak i dla tych, którzy nie cierpią na nadmiar czasu. Takie rozwiązanie sprawia, że rojniki to idealne rośliny na cmentarz!

Rojniki: Aranżacje w ogrodzie

Rojniki mogą rosnąć na skalniakach. Idealnie się tam komponują
Rojniki mogą rosnąć na skalniakach. Idealnie się tam komponują123RF/PICSEL

Jak sprawić, żeby opisywane rośliny zawitały w naszym ogrodzie? Rojniki na skalniak nadają się idealnie, a szczególnie do małych szczelin, gdzie inne gatunki nie mają racji bytu i rosnąć za bardzo nie chcą. Jeśli szczególnie nam przypadły do gustu, a nie dysponujemy nadmiarem miejsca, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać rojniki w doniczkach na balkonie czy tarasie. Warto postawić na nie szczególnie wtedy, gdy nie mamy ochoty co roku zmieniać aranżacji roślin, ponieważ sukulenty doskonale znoszą ujemne temperatury.

Gdzie rojniki rosną najlepiej?

Rojniki, choć wiele wymagań nie mają, najlepiej rosną w miejscu nasłonecznionym, bo wtedy ich liście mogą się przebarwiać i dodawać im uroku. Możliwe jest też, aby rosły sobie w miejscu zacienionym, jednak wtedy efektu zmiany koloru na pewno na nich nie dostrzeżemy.

Jednak dla rojników istnieje także niesprzyjający warunek, czyli wilgoć. Wtedy szybko mogą zgnić albo zostać zaatakowane przez choroby czy szkodniki.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas