Upał jest im niestraszny. Cieszą oko przez cały letni sezon

Na balkonach mogą panować ekstremalne warunki: sucho jak pieprz oraz mnogość promieni słonecznych powoduje, że niewiele roślin może przetrwać letni sezon bez szwanku. Na szczęście istnieją również i takie, którym nie tylko upały są niestraszne. Sprawdźmy, które rośliny można uprawiać na nasłonecznionym balkonie.

Sanwitalia rozesłana nie jest szczególnie popularna na balkonach, ale można to zmienić
Sanwitalia rozesłana nie jest szczególnie popularna na balkonach, ale można to zmienić123RF/PICSEL

Sanwitalia rozesłana: minisłoneczniki na balkonie

Rośliny odporne na upały wcale nie muszą być nieatrakcyjne, czego przykładem jest sanwitalia rozesłana. Dlaczego warto ją mieć na balkonie? Argumentów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim sanwitalia ma płożący pokrój, więc ładnie się rozrasta, co nie znaczy wcale, że uprawa w doniczce jest niewskazana: wręcz przeciwnie. Sanwitalia kwitnie od lipca do października i wtedy właśnie na łodygach pojawiają się kwiaty podobne do małych słoneczników - płatki mogą być żółte lub pomarańczowe, ale czasami mienią się delikatnym brązem. Co ciekawe, sanwitalia znosi przymrozki, więc nie ma problemu, aby specjalnie się o nią troszczyć jesienią. Jeśli chcemy, aby sanwitalia rosła w pełnej krasie, to regularne podlewanie musi nam wejść w krew.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Celozja: puszyste pióropusze na balkonie

Kolorowe pióropusze celozji z daleka przyciągają wzrok
Kolorowe pióropusze celozji z daleka przyciągają wzrok123RF/PICSEL

Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, ale chcielibyśmy stworzyć sobie na balkonie minirabatę, to celozja będzie idealną propozycją. Ma skromne warunki uprawowe, co można z łatwością przekuć w sukces. Wystarczy zapewnić jej sporą dawkę promieni słonecznych i przepuszczalną ziemię w doniczce, a odwdzięczy się odpornością na ekstremalne warunki oraz przepięknie zakwitnie, Wtedy naszym oczom ukażą się kolorowe pióropusze, które przykuwają z daleka swoją uwagę. Jeśli bardzo nam zależy na soczystych barwach celozji, to warto zasilać je nawozami wieloskładnikowymi co najmniej raz w miesiącu.

Nasturcja: szczelnie zakryje przed sąsiadami

Nasturcję można spokojnie uprawiać na balkonie, ale trzeba ją poprowadzić
Nasturcję można spokojnie uprawiać na balkonie, ale trzeba ją poprowadzić123RF/PICSEL

Efektowne rośliny kochają ogromną ilość promieni słonecznych, a nasturcja to tylko potwierdza. Co prawda, jest to roślina pnąca i jej łodygi osiągają nawet trzy metry długości, ale można je poprowadzić po barierkach i innych przeszkodach, które ograniczą jej niekontrolowany wzrost. Nasturcja przepięknie kwitnie: na żółto, pomarańczowo albo czerwono. Co więcej, owoce nasturcji są całkowicie jadalne i z nich przygotowuje się przetwory, które nazywane są często "polskimi kaparami".

Werbena zwisająca: zaoszczędzisz miejsce

Werbena zwisająca, jak sama nazwa wskazuje, może być podwieszana
Werbena zwisająca, jak sama nazwa wskazuje, może być podwieszana123RF/PICSEL

Jeśli nasz balkon nie jest szczególnie pokaźny, ale chcemy tchnąć w niego nowe życie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać na nim rośliny. Wtedy sprawdzą się podwieszane pod sufitem skrzynki, w których można zasadzić werbenę zwisającą. Nie ma wygórowanych wymagań, ale jednak trzeba ją codziennie podlewać. Wysiłek jednak się opłaci, ponieważ wtedy pokrywa się zwarto ułożonymi kolorowymi kwiatami, które utrzymują się od maja, aż do października.

Cynia: nikt nie broni uprawy na balkonie

Cynia na balkonie? Czemu nie! Warto jednak posadzić ją w  nieco większej doniczce
Cynia na balkonie? Czemu nie! Warto jednak posadzić ją w nieco większej doniczce 123RF/PICSEL

Cynie to bardzo popularne kwiaty, które uprawiane są na działkach oraz ogrodach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasiać je i mieć również na balkonie. Co prawda, wymagają większych skrzynek, ale w obliczu braku miejsca, możne wybrać mniejsze odmiany, które świetnie urosną i zakwitną na naszym słonecznym balkonie. Aby jednak cynia rosła w pełnej krasie, musi mieć żyzną ziemię oraz sporą dawkę wilgotności: w przeciwnym razie kwiaty nie zawiążą się tak łatwo.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas