Ostatni dzwonek dla rodziców ws. świadczenia z ZUS. Termin mija już 30 kwietnia.
Chcąc zachować ciągłość wypłat z tytułu świadczenia 800+, należy pamiętać o zbliżającym się terminie 30 kwietnia br. To właśnie do tego dnia należy składać odpowiednie wnioski, co pozwoli na otrzymanie pieniędzy w czerwcu.

Kto może ubiegać się o 800+?
Świadczenie wychowawcze 800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. O świadczenie może wnioskować matka, ojciec lub opiekun faktyczny dziecka.
"Jeśli zgodnie z orzeczeniem sądu sprawujesz opiekę naprzemienną z drugim rodzicem, świadczenie możesz otrzymać Ty i drugi rodzic w wysokości połowy przysługującej kwoty" - informuje ZUS.
Prawo do świadczenia wychowawczego ZUS ustala na tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego. Składając wniosek od 1 lutego do 30 czerwca roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzymany prawo do 800+ od 1 czerwca do 31 maja roku następnego (np. jeśli złożymy wniosek od 1 lutego do 30 czerwca 2025 r., otrzymamy świadczenie od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r.) - tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj także:Dodatkowy urlop dla rodziców. Kto może wnioskować?
Z kolei składając wniosek po 30 czerwca, ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złożono wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia:
- urodzenia dziecka,
- objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka, faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej albo w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej albo interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Aby otrzymać świadczenie 800+ należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek:
- SW-R - dotyczy matki lub ojca dziecka,
- SW-O - dotyczy osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem, opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego,
- SW-D - dotyczy dyrektorów placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, domu pomocy społecznej.
Wnioski o świadczenie wychowawcze można złożyć wyłącznie elektronicznie przez PUE/eZUS.
Warto wiedzieć:Jaka emerytura po 20 latach pracy za najniższą krajową? Takie świadczenie otrzyma seniorka

Jak zachować ciągłość wypłaty 800+?
ZUS przypomina na swojej stronie, że chcąc zachować ciągłość wypłaty 800+, należy zwrócić uwagę na datę 30 kwietnia.
"Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w czerwcu 2025 r. wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2025 r. Złożenie wniosku do końca czerwca 2025 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2025 r." - wskazuje ZUS.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2025 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Jeśli ZUS przyzna świadczenie wychowawcze, nie będzie wydawał decyzji. Informację w tej sprawie otrzymamy na swój profil na PUE/eZUS, a także mailem na adres, który podano we wniosku.
Zobacz również:Zwrot podatku z 13. i 14. emerytury. Co należy zrobić?