Rośliny do ogrodu, które latem kwitną dwa razy

W ogrodzie warto mieć rośliny, które przez cały sezon efektownie wyglądają. Wiele z nich jesienią wybarwia się na żółto i czerwono, ale istnieją też gatunki, które ponownie zakwitają. Dzięki temu zdobią ogród nie tylko wiosną i wczesnym latem, ale także w drugiej połowie sierpnia, we wrześniu, a nawet w październiku. Wbrew pozorom nie wymagają szczególnej troski – są proste w uprawie i idealne nawet dla początkujących osób. Sprawdź, które rośliny kwitną dwa razy w ciągu lata, i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Poznaj rośliny, które kwitną przez całe lato
Poznaj rośliny, które kwitną przez całe lato ©123RF/PICSEL
Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu? infoWire.pl

Ostróżka ogrodowa

Ostróżka ogrodowa
©123RF/PICSEL

Ostróżka ogrodowa to oryginalna bylina, która dwukrotnie w ciągu roku zachwyci nas kwiatami – w czerwcu, a następnie we wrześniu. Przez lata była zapomniana, teraz przebojem wraca do polskich ogrodów. Najpopularniejsze są odmiany o wysokich pędach, na których pojawiają się duże niebieskie kwiatostany (dostępne są też białe, czerwone i różowe). Ostróżki potrzebują słonecznego i osłoniętego od wiatru miejsca, a także podpór przy pędach. Preferują piaszczysto-gliniastą glebę. Pędy należy przycinać po pierwszym kwitnieniu – dzięki temu roślina ponownie zakwitnie we wrześniu.

Szałwia omszona

Szałwia omszona będzie zachwycającym elementem każdego ogrodu. Szybko tworzy pokaźne kępy osiągające nawet 60 cm wysokości. Ma zdrewniałe i lekko wzniesione pędy, na których od maja do sierpnia pojawiają się piękne kwiaty tworzące kłosy. Mają one fioletową, różową, ciemnoniebieską lub białą barwę. Szałwia wspaniale komponuje się na rabatach, w skalniakach, a także w donicach na tarasie. Potrzebuje jedynie słonecznego miejsca i luźnej, żyznej gleby. Do ponownego kwitnięcia potrzebuje przycinania pędów.

Dzielżan ogrodowy

Dzielżan ogrodowy
©123RF/PICSEL

Dzielżan to niezwykle efektowna bylina, która kwitnie od czerwca aż do końca października. Osiąga do 2 metrów wysokości i przykuwa uwagę pięknymi kwiatami z wypukłymi koszyczkami i delikatnymi płatkami. Mają one intensywnie żółty lub pomarańczowo-brązowy kolor. Dostępne są też odmiany czerwone. Dzielżany są proste w uprawie – potrzebują jedynie nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru stanowiska, a także żyznej i lekko wilgotnej gleby. W czasie suszy i upałów niezbędne jest więc obfite podlewanie. Raz na dwa tygodnie rośliny powinno się też zasilić nawozem do roślin kwitnących. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów sprawi, że roślina będzie stale kwitnąć.

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa to dwuletnia bylina, która osiąga do 2 metrów wysokości i przykuwa uwagę dzwonkowatymi kwiatami w intensywnych kolorach. Świetnie nadaje się na rabaty – obficie kwitnie od czerwca do końca września. Potrzebuje kwaśnego podłoża, a także rozproszonego światła. Kluczowym zabiegiem jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Dzięki temu roślina ponownie pokryje się kwiatami.

Łubin trwały

Przetacznik kłosowy
©123RF/PICSEL

Jedną z najbardziej efektownych roślin do ogrodu jest łubin trwały. Osiąga nawet 150 cm wysokości i przykuwa uwagę dekoracyjnymi, strzelistymi kwiatostanami. Mogą one mieć białą, różową, niebieską czy fioletową barwę. Łubin trwały kwitnie od czerwca do lipca, a następnie wczesną jesienią (po przekwitnięciu kwiatostan należy ściąć). Roślina preferuje żyzną i lekko kwaśną glebę, a także zaciszne i nasłonecznione stanowiska. W okresie suszy i upałów niezbędne jest regularne podlewanie.

Przetacznik kłosowy

Przetacznik kłosowy świetnie komponuje się na rabatach z lawendą i szałwią omszoną. Osiąga do 50 cm wysokości i kwitnie na fioletowo lub różowo. Bardzo dobrze znosi suszę i kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Roślina preferuje przepuszczalne, piaszczyste podłoża. Niezbędne jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas