Rośliny do ogrodu, które nie wymagają częstego podlewania

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie, który stanie się miejscem relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Często jednak rezygnujemy z planów aranżacji ogrodu z obawy o brak czasu na pielęgnację roślin. Latem szczególnie uciążliwe i kosztowne może być ich podlewanie. Na szczęście dostępne są rośliny, które naturalnie występują na suchych glebach i bez problemu rosną nawet w mocno nasłonecznionych miejscach. Nie dość, że są niewymagające, to w dodatku pięknie i efektownie się prezentują. Dzięki nim urządzisz niezwykły zielony zakątek.

Rośliny, które świetnie znoszą upały
Rośliny, które świetnie znoszą upały ©123RF/PICSEL

Perukowiec "Grace"

Perukowiec
©123RF/PICSEL

Nie bez przyczyny perukowiec nazywany jest krzewem dla niecierpliwych – rośnie szybko, pięknie wygląda i ma bardzo niewielkie wymagania glebowe. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu perukowiec potrafi pobierać wodę z bardzo głębokich warstw gleby. Krzew świetnie znosi nawet mało żyzne gleby i preferuje nasłonecznione miejsca. Warto go przycinać, inaczej może osiągnąć nawet 3-4 metry wysokości. Perukowiec zachwyca swoim wyglądem – pojawiające się na nim wiosną drobne kwiaty o puszystych włoskach sprawiają wrażenie mgiełki obecnej na krzewie.

Czyściec wełnisty

Ta oryginalna roślina ze względu na swój wygląd nazywana jest króliczymi lub jagnięcymi uszami – jej liście przypominają ich kształt, a poza tym porośnięte są aksamitnymi, przyjemnymi w dotyku włoskami. Czyściec tworzy piękne srebrzyste dywany, od czerwca do sierpnia pojawiają się na nim fioletowe kwiaty. Roślina lubi nasłonecznione miejsca i suchą glebę, świetnie radzi sobie z upałami.

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa
©123RF/PICSEL

Ta bylina z rodziny astrowatych przykuwa uwagę pięknymi, jaskrawymi kwiatami, które osiągają średnicę do 12 cm. Charakterystyczny jest kolczasty, wypukły środek, który przyciąga pszczoły i motyle. Preferuje słoneczne miejsca i dość żyzne gleby, ale świetnie znosi brak wilgoci. Kwitnie długo, bo od lipca do października, i ma właściwości lecznicze. Ziele jeżówki jest środkiem na wzmocnienie odporności, zwalczanie infekcji oraz problemów skórnych.

Powojnik "Bill Mackenzie"

Powojnik to urocze pnącze, które z każdym rokiem zyskuje coraz więcej fanów. Szybko rośnie, długo kwitnie (od lipca do października) i zachwyca efektownymi żółtymi kwiatami, które po przekwitnięciu zmieniają się w puchate owocostany. Roślina jest też odporna na szkodniki i mróz (nawet do -30 stopni Celsjusza), nie ma dużych wymagań glebowych i świetnie znosi okresowe przesuszenie. Lubi nasłonecznione miejsca i obficie kwitnie nawet podczas upałów. Trzeba jednak pamiętać, żeby dolna część powojnika znajdowała się w cieniu – najlepiej obsadzić go innymi roślinami lubiącymi słońce (np. lawendą).

Lawenda

Juka karolińska
©123RF/PICSEL

Lawenda to jedna z najpiękniejszych roślin dekoracyjnych do ogrodu. Rozrasta się w kwitnące kępy, które osiągają do 50 cm wysokości. Niebiesko-fioletowe kwiaty wydzielają zachwycający aromat, wabiący pszczoły, trzmiele i motyle, a jednocześnie odstraszający komary i mszyce. Roślina kwitnie od czerwca do października i jest łatwa w pielęgnacji. Lubi nasłonecznione miejsca i przepuszczalne gleby, nie wymaga częstego podlewania, nadaje się do uprawy w donicach. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać odmiany mrozoodporne.

Juka karolińska

Juka zachwyca przepięknymi i okazałymi kwiatostanami (w kolorze kremowo-białym), które pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Roślina będzie efektowną ozdobą każdego ogrodu, a jej ogromnym atutem są niewielkie wymagania glebowe. Najlepiej jest też jej w ogóle nie podlewać – ma rozbudowany system korzeniowy i nie lubi wilgotnej gleby. Jest też odporna na mróz i szkodniki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas