Rośliny doniczkowe przyjazne zwierzętom

Coraz więcej roślin doniczkowych zdobi nasze mieszkania. Zalet płynących z ich obecności jest wiele; nie tylko ocieplają wnętrze, ale również sprawiają, że poprawia się nasze samopoczucie. Dodają niezbędnego tlenu oraz filtrują powietrze, usuwając roznoszące się po pokojach toksyny. To, co jest dobre dla ludzi, nie zawsze jest odpowiednie dla naszych pupili. Ciekawskie zwierzęta z nudów i pod naszą nieobecność mogą podgryzać niektóre gatunki roślin. Konsekwencje mogą być opłakane w skutkach. Zatrucia pokarmowe czy niewydolność nerek to tylko najłagodniejsze symptomy zjedzenia domowych okazów. Zatem jakie rośliny są bezpieczne dla zwierząt?

Kot i zamiokulkas
Kot i zamiokulkas ©123RF/PICSEL

Rośliny trujące

Chamedora wystawna
©123RF/PICSEL

Obecne w domach rośliny w przeważającej mierze są trujące. Zawarte w nich substancje zagrażają nie tylko zdrowiu ludzi, ale także obecnych w domu zwierząt. Oczywiście, samo ich dotykanie nikomu nie zagraża, jednak wzięcie do ust albo – w wypadku zwierząt – pyska może zakończyć się poważniejszymi konsekwencjami. Zatrucie pokarmowe, niewydolność nerek, porażenie układu oddechowego, utrata przytomności, a nawet śmierć to najczęstsze konsekwencje przedostania się do organizmu trujących substancji. Niebezpieczne dla zdrowia i życia mogą okazać się obecne w domu skrzydłokwiaty, zamiokulkasy, draceny, fikusy, a nawet coraz bardziej popularne monstery. Dlatego warto uprawiać w domu okazałe rośliny, które są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i naszych czworonożnych przyjaciół.

Chamedora wytworna

Chamedora wytworna to jedna z najpopularniejszych palm, jaką można spotkać w naszych domach. Aby osiągnęła imponujące rozmiary, trzeba niestety długo poczekać, ponieważ rośnie stosunkowo wolno. Chamedora charakteryzuje się długimi i licznymi łodygami, które pokryte są pierzastymi, zielonymi liśćmi. Należy jej zapewnić półcieniste albo jasne stanowisko, ale bezpośrednio nienarażone na promienie słoneczne.

Guzmania języczkowata

Paproć
©123RF/PICSEL

Roślina z rodziny ananasowatych. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi, podobnymi do ananasa, z których wyrasta pióropuszowy kolorowy kwiat. Podobnie jak chamedora potrzebuje jasnego stanowiska, ale dodatkowo dobrze się czuje w ciepłym pomieszczeniu. Guzmania lubi częste zraszanie i podlewanie wprost w środek jej efektownych liści. Niestety, po przekwitnięciu cała roślina zamiera.

Ananas

Choć najczęściej jadamy tylko owoce, to cała roślina może być stałą ozdobą naszych parapetów. Odcinając zielone liście od ananasa, można w prosty sposób je ukorzenić – wystarczy umieścić je na kilka tygodni w wodzie. Po wsadzeniu do doniczki z ziemią pojawią się nowe liście, które po około dwóch latach zaowocują. Ananas nie ma specjalnych wymagań, wystarczy zapewnić mu dużo światła i podlewać raz w tygodniu niewielką ilością wody.

Nefropolis

Rośliny z rodziny nefropolis to nic innego jak znane i popularne paprocie. W większości przypadków są bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Decydując się na ich uprawę, wystarczy im zapewnić stanowisko półcieniste. To rośliny lubiące wilgoć, dlatego trzeba je często podlewać niewielką ilością wody i jednocześnie uważać, by nie dopuścić do przelania bryły korzeniowej. Paprocie dobrze rosną, jeśli mają zapewniony kwaśny odczyn ziemi, dlatego raz w miesiącu można nawozić je odrobiną fusów z kawy.

Cibora zmienna

Cibora zmienna
©123RF/PICSEL

Cibora zmienna najbardziej znana jest jako papirus. Ta odporna na ekstremalne warunki roślina jest bardzo efektowna, a w okresie wegetacji błyskawicznie rośnie, przybierając od kilku do kilkunastu nowych łodyg rocznie. Najlepiej ustawić ją w miejscu jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Aby cieszyć się nią długo, trzeba zapewnić jej stałą i dużą wilgotność podłoża.

Nolina wygięta

Nolina jest niewymagającą i odporną rośliną doniczkową o bardzo oryginalnym wyglądzie. Na jej pniu, który odpowiada za magazynowanie wody, obecne są długie, cienkie liście szczelnie pokrywające czubek rośliny. Nolina jest sukulentem, dlatego nie wymaga częstego podlewania. Aby prawidłowo rosła i była odporna na choroby grzybicze i pasożytnicze, wystarczy zapewnić jej dużą ilość światła słonecznego.

Sępolia

Sępolia najbardziej jest znana jako fiołek afrykański. Jej walorami są piękne fioletowe kwiaty, które zdobią ją praktycznie przez cały rok. Uprawa nie sprawia większego kłopotu, nawet osobom początkującym. Wystarczy jej miejsce na jasnym parapecie oraz podlewanie niewielką ilością wody raz na tydzień.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas