Rośliny: Które mogą okazać się niebezpieczne?

Rośliny doniczkowe i nie tylko - choć pięknie dekorują i wprowadzają dużo pozytywnej energii do naszych domów i mieszkań - mogą w określonych sytuacjach okazać się bardzo niebezpieczne. Na czarnej liście widnieją między innymi: poinsecja nadobna, czyli popularna gwiazda betlejemska, cis pospolity i żywotnik zachodni, amarylis, mahonia pospolita, difenbachia czy śnieguliszka biała. Podpowiadamy, jak się z nimi obchodzić i na co szczególnie zwrócić uwagę.

article cover
©123RF/PICSEL

Poinsecja nadobna

©123RF/PICSEL

Gwiazda betlejemska to symbol Bożego Narodzenia i wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej świąt. Obchodząc się z nią, powinniśmy jednak zachować wyjątkową ostrożność, bo może okazać się bardzo zdradliwa, zwłaszcza dla naszych pociech. Dlaczego? Znajdujący się w środku rośliny sok mleczny działa drażniąco na skórę, a jeśli dostanie się do jamy ustnej, może wywołać biegunkę, wymioty, dreszcze lub odurzenie.

Iglaki

Na cenzurowanym znalazły się również iglaki, a zwłaszcza cis pospolity i żywotnik zachodni, znany pod nazwą tuja. Dlaczego mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla dzieci? Już podpowiadamy. Zjedzenie choćby kawałka igiełki lub małego owocu jednej z tych roślin grozi rozmaitymi konsekwencjami. Jakimi konkretnie? Wymiotami, bólem brzucha i biegunką, a nawet paraliżem serca i układu oddechowego. Pamiętajmy też, że dla dziecka szkodliwe mogą być również zwykłe świerki czy sosny.

Amarylis

©123RF/PICSEL

Uroczy Amarylis, którego znakiem rozpoznawczym są piękne, intensywnie czerwone kwiaty - choć urzeka nas swoim pięknem i fantastycznie zdobi mieszkanie - może okazać się finalnie bardzo niebezpieczny. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Największe niebezpieczeństwo czai się w cebulce rośliny. Jej spożycie grozi głównie sensacjami ze strony przewodu pokarmowego, ale też konwulsjami.

Mahonia pospolita

Mahonia pospolita, choć urzeka pięknem, to warto wiedzieć, że jej urocze żółte kwiatuszki mogą dostarczyć nam niemałych kłopotów. Podobnie jak liście i owoce (czarno-purpurowe jagody). Zjedzenie ich oznacza atak wymiotów i biegunki. Stanowi też zagrożenie dla nerek.

Difenbachia

©123RF/PICSEL

Difenbachia to roślina, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, bo w określonych sytuacjach może okazać się silnie trująca. Niebezpieczeństwo czai się zarówno w dekoracyjnych liściach, jak i kwiatach (białe, podłużne) oraz owoce (kuliste lub jajowate, szkarłatne). Spożycie już odrobiny tej efektownej rośliny grozi wymiotami, biegunką, arytmią, a nawet paraliżem.

Śnieguliszka biała

Białe owoce śnieguliszki - choć niewinnie wyglądające - kryją w swym wnętrzu trujący sok z tzw. alkaloidami i saponinami. Już samo ich rozgniatanie może mieć nieprzyjemne skutki i spowodować podrażnienie skóry. Gdy zaś trafią do przewodu pokarmowego, wywołują mdłości i biegunkę (Skutki uboczne są tym silniejsze, im więcej połkniemy owoców).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas