Rośliny, które odstraszają szkodniki
Niemal każdy posiadacz ogrodu czy działki choć raz skarżył się na obecność wśród roślin różnego rodzaju szkodników. Gniazdo mrówek, plaga mszyc, pełzające ślimaki i kopiące tunele krety nie tylko rujnują ogródek i niszczą kwiaty, ale także zmniejszają plony na działce. Aby się ich pozbyć, często trzeba sięgnąć po silne środki chemiczne. Na szczęście z pomocą mogą przyjść naturalne metody – wystarczy umieścić wśród grządek i rabat kilka roślin, które odstraszają szkodniki. To podwójna korzyść, ponieważ większość z nich pięknie wygląda i intensywnie pachnie. Które z nich są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami?
Lawenda
O tym, że lawenda ma wyjątkową moc odstraszającą, nie trzeba nikogo przekonywać. Suszone kwiaty i liście od dawna stosowane są do pozbywania się moli. Uprawa lawendy nie jest skomplikowana, a roślina nie ma specjalnych wymagań. Najlepiej rośnie w miejscu silnie nasłonecznionym, a także na przepuszczalnej glebie. Jeśli na grządce nie ma już miejsca, można ustawić w jej pobliżu doniczkę z lawendą: skutecznie odstraszy mszyce oraz mrówki.
Nagietek
Nagietek lekarski jest rośliną jednoroczną, ale za sprawą nasion bardzo szybko rozsiewa się samoistnie. Roślinę tę wykorzystuje się w celach kosmetycznych, ponieważ poprawia kondycję skóry i ułatwia gojenie się ran. Nagietek nie jest wymagający, wystarczy go podlewać jedynie w przypadku długotrwałych susz. Jeśli ma dobre warunki, osiąga nawet 50 cm wysokości. Dlaczego warto go mieć w swoim ogrodzie? Ponieważ zwabia owady miododajne, a także te z rodziny bzygowatych, które pożywiają się mszycami.
Aksamitka
Aksamitki, nazywane również śmierdziuszkami, są bardzo odpornymi roślinami. Nieprzerwanie kwitną od końca czerwca aż do pierwszych przymrozków. Podobnie jak nasturcja i lawenda, nie są bardzo wymagające – natomiast trzeba je regularnie podlewać tak, aby ich podłoże było cały czas lekko wilgotne. Aksamitki zawierają olejki eteryczne, które nadają im charakterystyczny i intensywny zapach. Kwiaty te są niezbędne na każdej działce i w ogrodzie, ponieważ znacząco ograniczają ilość nicieni w glebie, a także skutecznie odstraszają mszyce i krety. Wabią natomiast owady, które pożywiają się szkodnikami.
Mięta pieprzowa
Mięta jest bardzo aromatycznym ziołem, której właściwości są powszechnie znane. Napary regulują pracę żołądka, poprawiają apetyt oraz są pomocne w przypadku zatruć pokarmowych. Mięta może być zasadzona w ogrodzie: jej świeże listki mogą być dodatkiem do orzeźwiających napojów czy letnich sałatek. Obecność mięty na działce pomaga odstraszyć krocionogi, które są wyjątkowo trudnymi do zwalczenia szkodnikami – kryją się wśród zarośli i podgryzają ich korzenie i łodygi.
Szałwia lekarska
Szałwię lekarską kupuje się w postaci suszu, z którego można przyrządzić aromatyczny napar. Działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo: przemywanie nim skóry pomaga w pozbyciu się trądziku oraz ułatwia gojenie się ran. Jako płukanka szczególnie przydatna jest w infekcjach związanych z górnymi drogami oddechowymi. Szałwię warto zasadzić w pobliżu upraw marchwi, kapusty oraz fasoli. Zawarte w niej olejki eteryczne skutecznie odstraszają ślimaki, mszyce oraz bielinki kapustniki. Kwiaty tej rośliny przyciągają pożyteczne owady miododajne.
Dziki bez
Dziki bez jest krzewem, który pospolicie rośnie w naszym klimacie. Kwiatostany i owoce mają wyjątkowe działanie prozdrowotne, więc często się wykorzystywane we współczesnej fitoterapii. Choć gęsto się rozkrzewia i obficie zakwita, to nie zawsze znajduje się w ogrodach i działkach. Jednak jego obecność wśród drzewek owocowych może być nieoceniona, ponieważ odstrasza owady, które niszczą jabłonie i śliwy.
Tymianek
Tymianek jest popularnym ziołem, które często wykorzystywane jest w przepisach kulinarnych. Nadaje wyjątkowego smaku daniom mięsnym oraz wegetariańskim. Jego uprawa jest możliwa również w przydomowym ogrodzie albo działce. Wymaga jedynie jasnego stanowiska, a szybko przybierze kształt niewysokiego krzaczka o wysokości około 30 cm. Warto go umieścić wśród upraw, ponieważ skutecznie odstrasza mrówki, a także chroni przed mączniakiem – uporczywą chorobą grzybiczą.