Rośliny, które pomogą oczyścić powietrze w zimie

Moda na uprawę roślin doniczkowych rośnie w siłę! To idealny sposób nie tylko na rozwijanie swojej pasji, ale także to praktyczny dodatek, który pomoże ocieplić nasze wnętrza. Obecność różnych gatunków to także wymierne korzyści, takie jak nawilżenie powietrza, a także oczyszczenie go z trujących substancji! Jeśli nie czujemy się pewnie w uprawie roślin, a kondycja naszego zdrowia leży nam na sercu, mamy dobrą informację. Rośliny, które pomogą oczyścić powietrze w zimie nie dość, że efektownie się prezentują, to także są łatwe w uprawie. Które z nich powinny pojawić się w naszym domu? Przedstawiamy najlepsze propozycje!

Aloesy nie tylko efektownie wyglądają, ale także oczyszczają powietrze z trujących substancji
Aloesy nie tylko efektownie wyglądają, ale także oczyszczają powietrze z trujących substancji123RF/PICSEL

Paproć

Paproć to jedna z roślin, które dumnie prezentują się w naszych domach. Jeśli w naszej kolekcji jest nieobecna, to powinniśmy się do niej jak najszybciej przekonać. Wszystko ze względu na fakt, że łatwo aklimatyzuje się do pomieszczeń i niestraszne są jej ekstremalne warunki, o ile poświęci się jej odrobinę troski. Jeśli ten argument nas nie zachęcił, to warto wiedzieć, że paproć może skutecznie oczyścić powietrze ze smogu oraz formaldehydu, który emitowany jest przez samochody wydzielające spaliny. 

Uprawa paproci nie jest trudna, wystarczy zapewnić jej delikatnie zacienione miejsce albo takie, gdzie światło będzie rozproszone. Jednak roślina wymaga regularnego, aczkolwiek nieobfitego podlewania - wystarczy pilnować, by gleba była delikatnie wilgotna. Jeśli chcemy wzmocnić paproć, można sięgnąć po niesłodzony napar kawowy, którego niewielką ilość wystarczy wymieszać z wodą i podlać. Paproć, oprócz regularnego podlewania, potrzebuje również częstego zraszania.

Aloes

Aloes to jeden - obok kaktusów - z najbardziej znanych przedstawicieli sukulentów, które nie wymagają zbyt częstego podlewania. Z tego względu, polecany jest dla wszystkich tych, którzy mają tendencję do zapominania! Aloes to także jeden z naturalnych kosmetyków - z miąższu znajdującego się w mięsistych liściach produkowane są niezliczone preparaty, które dbają o nienaganną kondycję skóry. Aloes - podobnie jak paproć - z łatwością pochłania znajdujący się w powietrzu formaldehyd, który niekorzystnie działa na nasz organizm.

Uprawa aloesu jest banalna i nawet laik poradzi sobie z uprawą kilka wdzięcznie prezentujących się egzemplarzy. Jedyne, co wymaga, to jasnego, ale nie zbyt mocno narażonego na promienie słoneczne stanowiska. Oczywiście, rośliny nie trzeba zbyt często podlewać, dzielnie znosi długotrwałe okresy suszy, za to doskonale pomaga oczyścić powietrze.

Bluszcz

Bluszcz będzie bujny, ale tylko wtedy, gdy zapewni mu się odpowiednie warunki
Bluszcz będzie bujny, ale tylko wtedy, gdy zapewni mu się odpowiednie warunki123RF/PICSEL

Bluszcze to rośliny, które - podobnie jak inne wymienione gatunki - należą do roślin łatwych w uprawie. Co ciekawe, istnieje wiele odmian, które różnią się kolorem lub kształtem liści. Ale jedno jest pewne: bluszcze z całą pewnością pomogą oczyścić powietrze w domu ze znajdujących się w nim trujących substancji. Niestety, istnieją dwie strony medalu. Warto ustawiać go poza zasięgiem małych dzieci oraz pupili, ponieważ roślina może być trująca!

Co trzeba zapewnić bluszczowi, aby prezentował się chlubnie? Tak naprawdę niewiele - nie potrzebuje wiele promieni słonecznych, ale lubi mieć stale wilgotne, lecz nie za mokre podłoże. Wszystko to sprawi, że nie tylko będzie naturalnym filtrem powietrza, ale jego łodygi bujnie będą rozrastały się po całym domu.

Dracena obrzeżona

Dracena to kolejna roślina, która nie tylko jest łatwa w uprawie, ale pomoże poprawić jakość powietrza w naszym domu zimą. To właśnie ona łatwo upora się formaldehydem, ale także z benzenem i ksylenem! Dracena obrzeżona potrzebuje niewiele uwagi, za to może być bardzo pokaźna. Pióropusze szpilkowatych liści umieszczone są na długich łodygach, które mogą osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Jeśli wiemy, że metraż naszego pomieszczenia nie sprosta gabarytom rośliny, wystarczy trzymać ją w mniejszej doniczce, co pomoże poskromić jej nadmierny wzrost.

Co zrobić, aby dracena obrzeżona rosła w naszym domu bez przeszkód i mogła oczyścić powietrze w domu zimą? Otóż lubi ona jasne stanowiska oraz wilgotne podłoże. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby często zraszać jej atrakcyjne liście.

Areka i chamedora

Areka to idealna propozycja dla tych, którym marzą się duże rośliny doniczkowe
Areka to idealna propozycja dla tych, którym marzą się duże rośliny doniczkowe123RF/PICSEL

Zarówno areka jak i chamedora, to rośliny, które swoim wyglądem przypominają palmy. Obie także oczyszczają powietrze w zimie z trujących substancji, takich jak trichloroetyleny, formaldehyd, benzen, ksyleny oraz tlenek węgla. Choć obie są przedstawicielkami rodziny arekowatych, to różnią się gabarytami. Pierwsza z nich, czyli areka, zajmuje więcej miejsca przez swoje rozłożyste liście i osiąga wysokość do dwóch metrów. Natomiast druga - chamedroa - jest zdecydowanie mniejsza i świetnie nadaje się do małej przestrzeni. Jak uprawiać te dwie rośliny?

Areka lubi jasne miejsca oraz częstsze podlewanie i zraszanie. Natomiast chamedora woli rzadsze dawkowanie wody i ciemniejsze miejsca ekspozycji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas