Rośliny, które powinny być w każdym domu

Większość z nas posiada w swoim domu rośliny doniczkowe. To wspaniałe ozdoby pomieszczeń, które pasują do każdego stylu wnętrza. Prócz walorów dekoracyjnych pełnią one funkcję praktyczną. Niektóre gatunki roślin są naturalnymi filtrami powietrza, które szybko oczyszczają je z wszelkich zanieczyszczeń. Nie brakuje wśród nich także takich, które mają zbawienny wpływ na zdrowie i wspierają nas w walce z rozmaitymi chorobami. Większość odmian ma małe wymagania uprawowe i poradzi sobie z nimi nawet laik. Jakie rośliny powinny być obecne w każdym domu? Które z nich najlepiej radzą sobie z zanieczyszczeniami? Co takiego skrywa w sobie aloes, geranium czy begonia, że zwalcza schorzenia i przyspiesza powrót do zdrowia? Przekonajmy się.

Rośliny pokojowe
Rośliny pokojowe ©123RF/PICSEL

Dlaczego warto mieć rośliny doniczkowe w domu?

Aloes
©123RF/PICSEL

Problem złej jakości powietrza nie jest wyłącznie domeną miast; także na wsi jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Zanieczyszczenia, które bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie, z łatwością dostają się do wnętrz. To powoduje, że mamy gorsze samopoczucie, czujemy się osłabieni, a dodatkowo jesteśmy bardziej podatni na choroby. Możemy podnieść komfort swojego życia, ustawiając w pomieszczeniach kilka roślin doniczkowych. Mamy do dyspozycji gatunki, których uprawa jest banalna, a przy tym oczyszczają powietrze i dodatkowo pięknie dekorują wnętrze.

Paproć

Paproć
©123RF/PICSEL

Paproć jeszcze kilkanaście lat temu była obecna w każdym domu oraz biurze. Przez lata zapomniana, znów wraca do łask. Warto ustawić doniczkę z paprocią w sypialni oraz pokoju dziennym. Prócz funkcji filtrującej wspaniale nawilża powietrze. Paproć wydziela bardzo dużo potrzebnego nam tlenu. Preferuje umiarkowane i rozproszone światło, za to wymaga częstego podlewania.

Aloes

Aloes to sukulent, który jest sprzymierzeńcem naszej skóry. Wyciąg z tej rośliny wspaniale ją nawilża oraz pomaga pozbyć się wszelkich niedoskonałości. Ustawienie doniczki z aloesem skutecznie pomoże pozbyć się wszelkich toksyn z pomieszczenia. Nie wymaga częstego podlewania, za to uwielbia światło słoneczne. Dzięki niemu szybko usuniemy z pokoju benzen i formaldehyd.

Bluszcz

Wyróżnia się kilka odmian bluszczu; wszystkie idealnie nadają się do wnętrz. Ich zaletą jest szybki wzrost i nieskomplikowana uprawa. Mając odpowiednią przestrzeń, możemy sprawić, że będzie fantazyjnie się piął (np. na paliku, sznurku) albo pozostawić go rosnącego swobodnie. Bluszcz szybko usuwa z powietrza tlenek węgla, trichloroeten oraz formaldehyd.

Geranium

Geranium, inaczej nazywane pelargonią pachnącą, jest ciekawą rośliną, której zapach zachwyci każdego. Ustawienie jej w domu ma niebywały wpływ na zdrowie. Zawarte w niej olejki eteryczne koją nerwy, pomagają pozbyć się depresji oraz ułatwiają zasypianie. Ekstrakty z geranium wykorzystywane są w medycynie. Łagodzą reumatyzm i niwelują stany zapalne.

Begonia

Begonia jest rośliną, którą charakteryzują piękne, kolorowe kwiaty o ciekawym zapachu. Uważa się, że jest to okaz, który wpływa na dobry nastrój i łagodzi stany depresyjne. Begonia szybko jonizuje i filtruje powietrze, dlatego poleca się ustawienie kilku sztuk w pomieszczeniu, gdzie przebywają osoby przewlekle chore - ułatwi im to szybszy powrót do zdrowia.

Palmy

Dracena obrzeżona
©123RF/PICSEL

Hitem ostatnich lat są palmy. Najbardziej popularne to areka oraz jej mniejsza wersja, czyli chamaedorea. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, będziemy cieszyć się czystym i pozbawionym toksyn powietrzem w domu. Palmy usuwają związki, takie jak np. benzen, ksylen oraz formaldehyd. Nie są skomplikowane w uprawie, a ich rozmiary są mimo wszystko imponujące.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest rośliną, której obecność jest konieczna w domu każdego palacza, ponieważ pochłania trujące związki znajdujące się w dymie tytoniowym. Wymaga rozproszonego światła oraz odpowiedniego i częstego nawadniania. Jeśli zapewnimy skrzydłokwiatowi idealne warunki, odwdzięczy się pięknymi, okazałymi kwiatami.

Dracena

Dracena to roślina, która musi znaleźć się w każdym domu. Obejmuje kilkanaście gatunków różniących się wielkością oraz kształtem liści. Ustawienie jej w pomieszczeniu pozwala odczuć wymierne korzyści. Wśród wielu jej zalet wyróżnić można zdolność szybkiego filtrowania powietrza, błyskawiczny wzrost oraz łatwą pielęgnację.

Kaktusy

Kaktusy uznaje się za rośliny, które wymagają od nas najmniejszej troski. Jeśli zdarza nam się zapominać o podlewaniu roślin doniczkowych i mamy na sumieniu kilka uschniętych okazów, to warto postawić w pomieszczeniu kilka kaktusów. Wybierzmy te z dużymi kolcami. Umieszczenie ich w sypialni sprawi, że powietrze będzie dostatecznie nawilżone. Kaktusy mają ponadto zdolność do jonizowania powietrza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas