Rozdrobnij i zmieszaj z ziemią. Kwitnące okazy będą cieszyć oko przez długi czas

Poszukiwanie sprytnych ogrodniczych trików pozwoli uzyskać cenne nawozy i środki ochrony roślin praktycznie za darmo i w sposób całkowicie naturalny. Nie każdy wie, że bardzo korzystnym surowcem są skórki z pomarańczy, które w wielu domach od razu po obraniu owocu lądują w śmieciach. Tymczasem wykorzystać je można na wiele sposobów, za które rośliny ogrodowe i domowe będą wyjątkowo wdzięczne.

Domowy nawóz przyda się między innymi w pielęgnacji hortensji
Domowy nawóz przyda się między innymi w pielęgnacji hortensji123RF/PICSEL

Skórki z pomarańczy — niedoceniane odpadki

Spożywanie owoców cytrusowych kojarzone jest jako jeden z najsmaczniejszych sposobów na dostarczenie organizmowi ważnych witamin. Jednak nie tylko miąższ jest w tym przypadku wartościowy. O ile sami raczej nie skusimy się na degustację resztek, o tyle nakarmienie roślin skórkami z pomarańczy przyniesie bardzo dobre rezultaty.

Owocowe odpadki to bowiem doskonałe źródło azotu, fosforu i potasu, czyli składników, które warunkują wzrost uprawianych okazów. Nie brakuje w nich także magnezu, wspomagającego rozwój systemu korzeniowego. Od niego zależy również obfite plonowanie oraz budowanie odporności roślin na niesprzyjające warunki, w tym susze czy nadmierne naświetlanie.

Jak wykorzystać skórki pomarańczy w uprawie roślin?

Wszechstronne zastosowanie skórek pomarańczy zaskoczy pewnie niejednego ogrodnika i miłośnika roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniach. Co warto wiedzieć na ich temat?

  • Nadają się do kompostowania. Nie miej oporów przed wrzuceniem ich do kompostownika. Dzięki wysokiej zawartości azotu będą przyspieszać procesy fermentacji i przygotowania naturalnego nawozu, którym wzmocnisz rośliny w ogrodzie.
  • Zakopane w glebie powoli i stopniowo uwalniają składniki odżywcze. To czyni ze skórek praktyczny nawóz, który bez problemu można uzupełniać przez cały sezon.
  • Stanowią tarczę ochronną przed szkodnikami. W skórkach pomarańczy znajduje się związek o nazwie d-limonen, który działa jak naturalny odstraszacz niepożądanych gości żerujących na roślinach. Szczególnie skuteczne działanie wykazuje w ochronie przed mszycami i mrówkami.
Oprysk na mszyce przygotujesz bez chemii
Oprysk na mszyce przygotujesz bez chemii123RF/PICSEL

Jakie rośliny najbardziej docenią cytrusowy nawóz?

Wiele popularnych gatunków doceni taki sposób na dokarmienie i ochronę przed szkodnikami. Skórki pomarańczy uwzględnij w uprawie storczyków. Bardzo dobrze reagują na niego pelargonie, begonie, kamelie, fuksje i cyklameny. Możesz śmiało założyć, że sprawdzi się w uprawie roślin, które preferują kwaśne środowisko. Stosuj go przy popularnych hortensjach i azaliach. Stanowi trafną odpowiedź na pytanie, jak zmienić kolor hortensji na niebieski.

Azalie to jedne z roślin, które po zastosowaniu naturalnego nawozu odwdzięczą się bujnym kwitnieniem
Azalie to jedne z roślin, które po zastosowaniu naturalnego nawozu odwdzięczą się bujnym kwitnieniem123RF/PICSEL

Jak stosować skórki pomarańczy? Dwa ogrodnicze sposoby

Metodę działania wybierz w zależności od tego, jakie efekty chcesz uzyskać i jakie przeznaczenie skórek pomarańczowych jest dla ciebie najbardziej istotne w danym momencie.

  • Po pierwsze — możesz przygotować z nich nawóz w płynie lub wygodny w użyciu oprysk na szkodniki. Skórki pokrój na drobne kawałki, następnie zalej chłodną wodą i odstaw w zamkniętym słoiku na dobę. Odcedź i użyj do podlewania roślin lub wlej do butelki ze spryskiwaczem, by precyzyjniej wykonać oprysk na niechciane owady.
  • Po drugie — bez trudu zamienisz skórki w odżywkę, którą wymieszasz z ziemią w doniczce lub w ogrodzie. Skórki wysusz w piekarniku (potrwa to 1,5-2 godziny w temperaturze 130°C), następnie rozdrobnij je w moździerzu lub przy pomocy blendera. Powstały proszek połącz z wierzchnią warstwą gleby, by stopniowo uwalniał cenne składniki.
Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas