Rozłóż w ogrodzie. Tak pozbędziesz się uciążliwego szkodnika
Domowe sposoby na nornice powinny znaleźć się w arsenale osób, które zauważyły obecność gryzoni na swojej działce. Choć wyglądają dość niepozornie, potrafią uprzykrzyć życie i zrujnować pielęgnowane rośliny. Mimo to nie warto celować w środki, których celem byłoby uśmiercenie niewielkiego zwierzaka. Nornica ruda stanowi bowiem ważną część leśnych ekosystemów. Podpowiadamy zatem, jak pozbyć się nornic z ogrodu skutecznie, ale bez drastycznych metod.
Spis treści:
Poznaj swojego wroga: Jak wygląda nornica?
Na terenie Polski w środowisku naturalnym mamy do czynienia z nornicą rudą. To niewielki gryzoń zaliczany do rodziny chomikowatych. Nie należy go jednak utożsamiać z domowymi pupilami. Być może wygląda całkiem niewinnie, ale potrafi przysporzyć ogrodnikom niemałych kłopotów.
Rozpoznasz ją na podstawie długości ciała - dorosłe osobniki mierzą zazwyczaj 15 centymetrów, z czego jedna trzecia to pokryty łuskami ogon z pojedynczymi włoskami lub całkowicie ich pozbawiony. Grzbiet zwierzęcia ma barwę szarą z rudawym odcieniem. Nornicę cechuje także nieznacznie zaostrzony pyszczek ze stosunkowo dużymi czarnymi oczami.
Dlaczego nornica w ogrodzie to niepożądany gość?
Być może wyglądają całkiem niewinnie, ale niech to cię nie zwiedzie. Nornice drążą ziemię, tworząc niekiedy naprawdę długie sieci podziemnych korytarzy. W ten sposób uszkadzają korzenie i cebule roślin uprawnych, które w pocie czoła pielęgnujemy. Dodatkowo żywią się nasionami, pąkami drzew, liśćmi i owocami, a w przypadku sporego głodu łakomym kąskiem staje się dla nich także kora młodych drzew. Co więcej, nornice nie zapadają w sen zimowy, więc ich szkodliwa działalność trwa cały rok. Uszkodzone rośliny mizernieją, a jeśli zignorujemy ślady obecności nornic, mogą całkowicie obumrzeć.
Domowe sposoby na nornice zamiast trutki
Obecność szkodników w ogrodzie niejednokrotnie doprowadza ogrodników do szewskiej pasji. Mimo to nie warto działać impulsywnie i korzystać z drastycznych metod tępienia nornic, np. w postaci trutek czy zabójczych pułapek. Gryzonie są ważną częścią ekosystemu, stanowiąc pożywienie dla innych pożytecznych stworzeń. Z tego powodu lepiej zniechęcać je do wizyty i odstraszać z naszej posesji niż zabijać. Podpowiadamy, jak pozbyć się nornic z ogrodu.
Pachnąca przyprawa na ratunek
Skuteczny środek na nornicę wielu z nas ma w kuchennej szafce. Mowa o aromatycznym cynamonie. Żaden łasuch nie wyobraża sobie bez niego szarlotki, lecz jego wyrazisty aromat na szkodniki w ogrodzie działa drażniąco. Namierz wejście do norki szkodnika i wsyp kilka szczypt cynamonu. Dodatkowo możesz zasypać otwór ziemią, by zapach przyprawy nie wywietrzał. Nornice zaczną szukać innego adresu do osiedlenia się.
Ta gałązka to sprawdzony sposób na nornice w ogrodzie
Jeśli pachnącą przyprawę wolisz spożytkować do ciasta, owsianki lub rozgrzewającej herbaty, z nornicami możesz uporać się w nieco inny sposób. Ponownie konieczne będzie namierzenie wejścia do tunelu wykopanego przez szkodnika. Umieść w nim:
- kilka ząbków czosnku,
- liście orzecha włoskiego,
- gałązkę tui - podejrzewamy, że znajdziesz ją bez trudu, ponieważ to nadal niezwykle popularna roślina w polskich ogrodach.
Ich właściwości zapachowe również okażą się powodem, przez który nornice zrezygnują z odwiedzenia twojego ogrodu.
Rośliny, których nie lubią gryzonie
Mimo że nornice są w stanie znaleźć w naszych ogrodach sporo pożywienia, istnieją rośliny, które będą omijać szerokim łukiem. Warto więc rozważyć ich posadzenie, zwłaszcza na obrzeżach działki. Naturalna bariera nie tylko zniechęci gryzonie, ale przyniesie też sporo dobrego dla nas. Nornice odstrasza:
- mięta,
- czarna porzeczka,
- czosnek (zarówno pospolity, ozdobny, jak i niedźwiedzi),
- gorczyca,
- wilczomlecz,
- rącznik pospolity.
Polecamy: