Rozpuść w wodzie i szczodrze opryskaj rośliny. Gąsienice opuszczą teren żerowania

To właśnie gąsienice, a nie chrząszcze, pędraki, guniaki, larwy opuchlaków, komarnic czy turkucia podjadka, są najpopularniejszymi szkodnikami w ogrodach. Intruzi doskonale dostosowali się do maskowania w bujnych trawach, z których przypuszczają atak na dojrzewające w słońcu uprawy. Jeśli zauważymy kilka gąsienic w ogrodzie, od razu przejdźmy do ich wypędzania. Świetnie sprawdzi się prosty oprysk, który kosztuje grosze, a działa cuda.

Gąsienice zjadają liście, zostawiając łyse krzaki
Gąsienice zjadają liście, zostawiając łyse krzaki123RF/PICSEL

Czym żywią się gąsienice?

Zaczyna się od kilku przypadkowych dziur na liściach roślin, których z dnia na dzień zaczyna przybywać coraz więcej. Z czasem wypielęgnowane i odżywione uprawy zaczynają marnieć, usychać lub więdnąć. Jakie szkodniki wywołują taki stan rzeczy w ogrodzie? Najczęściej sprawczyniami całego zamieszania są gąsienice. Możemy próbować pojedyncze sztuki usuwać mechanicznie, ale na niewiele się to zda.

Czym w zasadzie są gąsienice? To nic innego jak larwy motyli oraz ciem. Dorosłe formy na ogół nie wyrządzają krzyw roślinom, żywiąc się przede wszystkim nektarem. Najbardziej niebezpieczne są  młode gąsienice, które posiadają gryzące oraz żujące aparaty gębowe. Wykorzystują je do spożywania sporych porcji tkanki roślinnej. Choć przede wszystkim żerują na liściach, nie pogardzą też:

  • kwiatostanami,
  • owocami,
  • wierzchołkami wzrostowymi.

Na co oprysk z piołunu?

Niezapowiedziany atak gąsienic to sytuacja, której boją się zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy. Zdarza się, że sami przynosimy intruzów do ogrodu. Bardzo często kryją się przed czujnym wzrokiem w zakamarkach roślin sprzedawanych w centrach ogrodniczych czy na pobliskich bazarkach. Plaga intruzów potrafi w kilka dni rozprawić się z najbardziej bujnymi uprawami, doszczętnie niszcząc kilkumiesięczny, a nawet kilkuletni wysiłek. Stały dostęp do pokarmu jest im niezbędny ze względu na konieczność przeobrażania się w kolejną postać. W jaki sposób walczyć z gąsienicami?

Czym opryskiwać rośliny, by pozbyć się gąsienic?
Czym opryskiwać rośliny, by pozbyć się gąsienic?123RF/PICSEL

Zwolennikom ekologicznej ochrony roślin, polecamy w pełni naturalny oprysk z piołunu. Skutecznie zwalcza nieproszone szkodniki, nie wyrządzając przy tym szkody środowisku, ani pobliskim uprawom. Jak pozbyć się gąsienic za pomocą piołunu? Wystarczy, że wymieszamy ze sobą 100 g suszu oraz jeden litr wrzątku. W kolejnym kroku zostawiamy napar na całą dobę. Przed pierwszym użyciem rozcieńczamy mieszankę z wodą w stosunku 1:5 i przechodzimy do starannego oprysku.

Domowy preparat do zwalczania gąsienic

Choć oprysk z piołunu cieszy się wysoką skutecznością, może nie sprawdzić się w naszym ogrodzie. Alternatywnym rozwiązaniem będzie przygotowanie  mikstury na bazie ½ łyżeczki sody oczyszczonej, jednej łyżeczki szarego mydła w płynie raz jednego litra ciepłej wody. Po dokładnym wymieszaniu składników zostawiamy je do całkowitego ostudzenia.

Preparat w temperaturze pokojowej możemy przelać do butelki z atomizerem i zabrać się za odstraszanie gąsienic. Doświadczeni ogrodnicy wskazują, by obficie spryskać uprawy, najlepiej w porze wieczornej, i zachować odstęp trzech dni między kolejnym stosowaniem. Już po ok. tygodniu zauważymy, że coraz mniej liści jest dziurawionych, a po kolejnych siedmiu dniach gąsienice całkowicie wyniosą się z ogrodu.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas