Plaga toksycznych gąsienic. Wyglądają niepozornie, są bardzo niebezpieczne!
Wyglądają niepozornie, a stanowią śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Gąsienice korowódki dębówki pojawiły się na wierzbach w miejscowości Białośliwie w powiecie pilskim. Ich populacja stale rośnie, a urzędnicy alarmują. „Unikajcie tych miejsc!” – piszą.
To nowa plaga w Polsce. Populacja gąsienicy korowódki dębówki rośnie z roku na rok. Wszystko za sprawą zmian klimatycznych oraz braku naturalnych wrogów. Owad może jednak stać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.
Nowa plaga w Polsce. Trzymaj się od nich z daleka!
Niebezpieczne i toksyczne gąsienice zaobserwowano na przydrożnych wierzbach w gminie Białośliwa w powiecie pilskim.
Urzędnicy alarmują, aby omijać siedliska korowódek i nie zatrzymywać się pod drzewami. Jednocześnie pracownicy gminy uspokajają, iż w tym miejscu przeprowadzony zostanie oprysk, w celu zatrzymania dalszej gradacji owada.
Warto jednak nieustannie mieć się na baczności. Gniazda toksycznej gąsienicy utrzymują się na drzewach nawet do pięciu lat. Co więcej, włoski owada mogą być przenoszone na duże odległości przez wiatr.
Zobacz również: Jak zwalczyć mole?
Gąsienica korowódka dębówka: czy jest niebezpieczna?
Korowódka dębówka jest gatunkiem motyla nocnego, który występuje w lasach dębowych w niemal całej Europie. Owad, który żywi się liśćmi dębu, jest wyjątkowo niebezpieczny dla ludzi, ale także dla zwierząt. Jego ciało pokrywają bowiem około 2-milimetrowe włoski, które wypełnia jad.
Bezpośredni kontakt z owadem powoduje silne zawroty głowy, gorączkę, ataki astmy oraz reakcję alergiczną. Mogą pojawić się również wymioty oraz wysypka.
Zobacz również: Sposób na mszyce. Trik z żółtą wstążeczką jest niezawodny
Co zrobić, kiedy dojdzie do kontaktu z gąsienicą korowódką dębówką?
Eksperci radzą, aby pod żadnym pozorem nie zbliżać się do siedlisk larw na drzewach dębu. Jeśli jednak dojdzie do bezpośredniego kontaktu z owadem należy jak najszybciej zdjąć ubranie i wyprać je w 60 stopniach. Następnie wziąć dokładny prysznic i umyć włosy. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Uważajmy również na naszych czworonożnych przyjaciół. W trakcie spacerów zwracajmy uwagę, aby nasz pies nie zjadł lub nie dotknął gąsienicy. Larwy mogą bowiem dotkliwie poparzyć jego język.
Zobacz również: Na dobry nastrój i insekty. Niezwykłe działanie laurowego dymu