Reklama

Rozsyp w ogrodzie, a w mig wytępisz mrówki. Znajdziesz w kuchni

Wbrew pozorom obecność mrówek w ogrodzie ma wiele zalet. Zdarza się jednak, że stają się one nieproszonymi gośćmi, z którymi chcielibyśmy jak najszybciej się pożegnać. Jak skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu? Oto domowe sposoby na mrówki. Wystarczy wysypać w ogrodzie popularny produkt, który bez trudu znajdziemy w kuchni.

Czy mrówki są pożyteczne w ogródku?

Wielu ogrodników na widok mrówek w ogrodzie natychmiast rozpoczyna batalię, chcąc szybko się ich pozbyć. Jak się jednak okazuje, mrówki w ogrodzie nie zawsze są jedynie szkodnikami. W przeważającej większości obecność małych owadów jest korzyścią dla naszego przydomowego ogródka.

Mrówki zabijają oraz zjadają liczne szkodniki, które żyją zarówno w glebie, jak i na powierzchni gruntu czy na roślinach. Co więcej, roznoszą nasiona, ułatwiając w ten sposób wysiewanie niektórych gatunków roślin. Poprzez tworzenie podziemnych tuneli napowietrzają glebę, zmieniając również jej skład chemiczny.

Reklama

Zobacz również: Ten jeden składnik uratuje uschnięte tuje. Po żółtych pędach nie będzie ani śladu

Czy mrówki w ogrodzie są szkodliwe?

Pomimo licznych zalet, obecność mrówek w ogrodzie ma również swoje ciemne strony. Małe owady mogą skutecznie uszkodzić drzewa oraz wszelkie drewniane elementy budynków, zakładając w nich swoje gniazda. Często w poszukiwaniu nektaru niszczą również pąki kwiatów. Zdarza się, że uszkadzają także owoce oraz utrudniają rozwój roślin, odsłaniając ich korzenie, bulwy czy kłącza.

Problem zaczyna się w momencie, kiedy nasz ogród nawiedziła prawdziwa inwazja tych małych owadów. Wówczas, chcąc chronić rosnące w ogrodzie rośliny, warto szybko wypowiedzieć mrówkom wojnę.

Zobacz również: Nie sadź pelargonii na balkonie. Eksperci alarmują

Czego się boją mrówki?

Jak wytępić mrówki w ogrodzie? Wielu ogrodników od razu decyduje się na chemiczne substancje, które mają niemal natychmiast pomóc w rozwiązaniu problemu. Podobne specyfiki pomogą odstraszyć mrówki, jednak mogą niekiedy zaszkodzić roślinom. Dlatego też walkę z owadami warto rozpocząć od domowych sposobów.

Mrówki będą omijać nasz ogród szerokim łukiem, kiedy zasadzimy w nim rośliny emitujące nietolerowane przez te owady zapachy. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku majeranek, lawenda, nagietek, bazylia, tymianek czy mięta. Mrówki nie lubią również zapachu cynamonu. Chcąc odstraszyć mrówki warto także spryskać ich gniazda lub ścieżki octem lub olejkami eterycznymi.

Zobacz również: Lepiej nie sadź tych drzew w swoim ogrodzie. Emanują złą energią

Co jest dobre na mrówki? Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

W walce z mrówkami świetnie sprawdzi się również produkt, który bez przeszkód znajdziemy w swojej kuchni. Mowa o proszku do pieczenia lub mące kukurydzianej, które wystarczy rozsypać w ogrodzie. Zachęcone mrówki po zjedzeniu tych produktów spęcznieją, a następnie zgniją.

Gniazda mrówek można zniszczyć także przy pomocy wrzątku. Należy wówczas zalać gniazdo gorącą wodą. Zabieg trzeba jednak powtarzać kilkukrotnie. Gniazdo zostanie doszczętnie zniszczone dopiero wtedy, kiedy wrzątek dotrze do miejsca, w którym przebywa królowa.

Zobacz również: Ślimaki zjadają twoje funkie? Ten produkt odstraszy szkodniki i odżywi rośliny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mrówki zwalczanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy