Rozszyfrowujemy symbole na zmywarkach. Które programy najlepiej wybierać?

Lista obowiązków, które każdy z nas musi wykonywać każdego dnia, jest długa. Stanowczo za długa. Z pomocą przychodzi postęp technologiczny, który coraz bardziej ułatwia nam ich realizację. Korzystanie ze zmywarek to jeden z najbardziej wyrazistych przykładów. Ważne jest jednak to, aby urządzenie użytkować prawidło. Kluczowe znaczenie mają tutaj symbole na zmywarce – co właściwie oznaczają?

Symbole, jakie znajdziemy na zmywarkach, zwykle są łatwe do zrozumienia
Symbole, jakie znajdziemy na zmywarkach, zwykle są łatwe do zrozumienia 123RF/PICSEL

Artykuł z ekspozycją partnera

Obsługa zmywarki jest prosta i w dużym stopniu intuicyjna. Mimo to bardzo łatwo o popełnianie (zwykle nieświadome) błędów, które będą powoli uszkadzać urządzenie. Kluczowym słowem pozostaje "powoli" - nie od razu zauważymy, iż dzieje się coś niedobrego. Dopiero po jakimś czasie zaobserwujemy zacieki na szklankach czy poczujemy nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza. Wtedy może już być za późno: bez wizyty w serwisie oraz kosztownej naprawy się nie obędzie. Właśnie z tego powodu tak ważne pozostaje zaznajomienie się z symbolami, które znajdziemy na naszych zmywarkach.

Panel sterowania i uniwersalne oznaczenia

Każda zmywarka wyposażona jest w specjalny panel sterowania, na którym znajdziemy konkretne symbole i oznaczenia. Większość przycisków dotyczy programów zmywania, pozostałe - odpowiadają za różnego rodzaju dodatkowe funkcje.

Warto mieć świadomość, iż kontrolki nie mają uniwersalnych oznaczeń. Innymi słowy, każdy z producentów posiada w tym zakresie dowolność. Z tego powodu przed pierwszym skorzystaniem z urządzenia należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi zakupionego sprzętu.

Mimo to w większości przypadków symbole są do siebie bardzo podobne, czytelne i jednoznaczne. Mogą to być np. obrazki przedstawiające talerze, garnki czy szklanki - to jasny sygnał, za co odpowiadają. Zwykle znajdziemy przy nich ponadto symbole temperatur.

Trzy główne kategorie oznaczeń

Symbole w większości zmywarek można podzielić na trzy kategorie: ostrzegawcze, odnoszące się do programów zmywania oraz do dodatkowych funkcji. Pierwsza grupa to najczęściej czerwone kontrolki, które zapalają się w momencie nieprawidłowej pracy urządzenia lub popełnionego przez użytkownika błędu. Przykład? Choćby brak soli we wnętrzu czy zatkany odpływ.

Z kolei ikony przedstawiające programy zmywania wskazują na to, czy wybieramy np. program szybki, ekologiczny czy automatyczny. Natomiast przyciski z dodatkowymi funkcjami w największym stopniu uzależnione są od konkretnego producenta oraz zaawansowania urządzenia i mogą się od siebie różnić.

Warto wiedzieć, iż można zmniejszyć ryzyko i częstotliwość wyświetlania się ostrzegawczych ikon. W jaki sposób? Dbając o prawidłową eksploatację zmywarki. To m.in. odpowiednie układanie naczyń i nieprzeciążanie zmywarki, regularne czyszczenie filtra czy wreszcie stosowanie środków czyszczących dobrej jakości.

Przykładowo kapsułki Somat Excellence 4w1 nie tylko gwarantują skuteczne czyszczenie naczyń, ale również niwelują ryzyko powstawania korozji i wydłużają żywotność urządzenia.

Dla porządku dodajmy też, iż na panelu sterowania, oprócz wspomnianych wyżej symboli, znajdziemy również przyciski włączające urządzenie oraz rozpoczynające pracę.

Kranik, falujące strzałki, gwiazdki - wyjaśniamy, o co chodzi

Jak podkreśliliśmy, nie ma jednego, stałego i niezmiennego zestawu symboli, których używają wszyscy producenci zmywarek. Może się zatem okazać, iż konieczne będzie zajrzenie do instrukcji obsługi urządzenia. Mimo to przyjrzyjmy się ikonom umieszczanym na najpopularniejszych modelach.

Kody błędów najczęściej są trzy i oznaczają: zamknięty zawór dopływu wody (to np. symbol kranika lub kropel wody), brak soli (np. gwiazdki) oraz brak nabłyszczacza (np. ikona przedstawiająca falujące strzałki). Kupując nabłyszczacz, warto zwrócić uwagę, czy spełnia pożądane przez nas funkcje.

Dlaczego? Ponieważ w ten sposób można zwiększyć skuteczność mycia - zwłaszcza w trybie eco. Co więcej, niektóre nabłyszczacze, jak np. Somat, powstały z myślą o dodatkowej ochronie przed osadzaniem się kamienia na wrażliwych elementach zmywarki. Ma to największe znaczenie wówczas, gdy woda w naszym domu jest twarda.

Szybko czy ekologicznie, czyli symbole programów

Jeśli chodzi o symbole programów, zwykle jest ich kilka. To m.in. ikona kieliszka (program delikatny), garnka (program intensywny), talerzy (program standardowy) czy symbol zegara (program szybki). Oprócz tego na zmywarkach znaleźć możemy napisy: eco (program ekologiczny), express (program błyskawiczny) czy auto (tryb automatyczny). Niekiedy natrafimy ponadto na oznaczenia temperatur, które najczęściej wskazują na zmywanie w konkretnej temperaturze, np. 60 stopni Celsjusza.

Które programy najlepiej wybierać? Tutaj wszystko zależy od czasu, jakim dysponujemy i rodzaju naczyń - w tym zakresie pomocne okazują się opisane wyżej symbole i napisy. Szczególną uwagę warto natomiast zwrócić na tryb eco, ponieważ zużywa on najmniejszą ilość energii. Warto również wybierać detergenty do stosowania w niskich temperaturach np. Somat Excellence 4w1, kapsułki, które rozpuszczają się w temperaturze już od 45 stopni Celsjusza.

Mimo że producenci zmywarek bardzo się starają, by ich urządzenia były w możliwie największym stopniu proste i intuicyjne w obsłudze, nie zawsze udaje się osiągnąć ten cel. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy więc skorzystać z dołączonej do sprzętu instrukcji obsługi. Opisy programów, symboli oraz komunikatów przedstawione są zazwyczaj w postaci przejrzystych tabelek.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas