Reklama

Reklama

Rozwodzisz się? Walcz o to, co ci się należy!

Kiedy decyzja o rozwodzie już zapadła, postaraj się zebrać w sobie i przeanalizuj sytuację. Są przepisy, które działają na twoją korzyść. Musisz wiedzieć, czego możesz domagać się od eksmęża i co zrobić, by nie dać się oszukać!

Zabierz to, co jest twoje

Reklama

Majątek rozwodzących się małżonków trzeba podzielić. Ale by na rozliczeniu nie stracić, przed podziałem powinnaś dokładnie zorientować się, co podziałowi ulega, a co nie. Mimo wspólnoty majątkowej, jaka was łączyła, część dóbr zapewne należała wyłącznie do ciebie.

To, co miałaś już przed ślubem. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do twojego majątku osobistego należą rzeczy, które kupiłaś przed ślubem. Np. jeśli mieszkaliście w mieszkaniu, które kupiłaś jako panna za własne czy swoich rodziców pieniądze, to pomimo rozwodu pozostaje ono nadal tylko i wyłącznie twoją własnością. Nie ma znaczenia, że mąż był w nim przez wiele lat zameldowany.

Pamiętaj jednak, że być może trzeba będzie rozliczyć się z wkładu, jaki w trakcie małżeństwa miał w to mieszkanie twój mąż. Jeśli za wspólne pieniądze zrobiliście gruntowny remont, wymieniliście okna itp., to w trakcie podziału majątku mąż będzie mógł domagać się od ciebie zwrotu połowy nakładów.

Spadek, darowizny i to, co za nie kupiłaś. Tylko i wyłącznie twoje są również wszystkie rzeczy, które odziedziczyłaś w spadku czy otrzymałaś w darowiźnie - i to niezależnie od tego czy otrzymałaś je już po, czy jeszcze przed zawarciem małżeństwa.

Jeśli rodzice w trakcie waszego małżeństwa podarowali ci samochód, to nawet jeśli użytkował go głównie mąż, pojazd jest nadal tylko i wyłącznie twoją własnością! Działka, którą babcia zapisała ci w testamencie kilka lat po waszym ślubie, należy tylko do ciebie. Co więcej, jeśli sprzedałaś ziemię, to tylko do ciebie należy również to, co kupiłaś za pieniądze uzyskane z jej sprzedaży! Zgodnie z prawem wszystko, co kupiłaś za pieniądze pochodzące ze sprzedaży rzeczy z majątku osobistego, również są twoją własnością.


Uwaga! Jeśli jednak rodzice podarowali samochód czy dom wam obojgu (zapisując to w testamencie, umowie darowizny czy akcie notarialnym), przedmiot należy do obojga i jako element majątku wspólnego musi zostać w trakcie lub po rozwodzie sprawiedliwie podzielony!

Rzeczy osobiste i różne prawa. Również wszystkie przedmioty, które służą do zaspokajania twoich osobistych potrzeb, takie jak np. ubranie, sprzęt sportowy, z którego tylko ty korzystasz czy komórka to twoja wyłączna własność. Do majątku osobistego wchodzą też tzw. niezbywalne prawa (np. prawo do alimentów), nagrody za osobiste osiągnięcia, prawa autorskie i prawa własności przemysłowej.

Jak się bronić, gdy mąż zażąda podziału tego rodzaju majątku? Powinnaś przygotować odpowiednie dokumenty, np. akt własności mieszkania, akt darowizny od rodziców, w którym widniejesz tylko ty, ewentualnie znaleźć świadka, który potwierdzi przed sądem, że to twój majątek osobisty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje