Sarny w ogrodzie: Skuteczne sposoby odstraszania
Sarny w ogrodzie to niemały problem dla właścicieli działek, zwłaszcza tych zlokalizowanych w pobliżu leśnych terenów. Potrafią w ciągu kilku chwil spustoszyć grządki, nie wspominając o niszczycielskich śladach, jakie pozostawiają na krzewach czy drzewkach rosnących w ogrodach czy sadach. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się niechcianych gości, zniechęcając ich do wizyt, ale nie wyrządzając im krzywdy.
Jak wypłoszyć sarny... jajkami?
Zanim sięgniemy po bardziej inwazyjne metody - typu pastuch elektryczny - postawmy na spryt i pokonajmy niechcianych lokatorów znienawidzonymi przez nie zapachami. Sarny przykładowo wprost nie znoszą aromatu surowych jajek. Wykorzystaj ten fakt i sporządź na ich bazie specjalny preparat. Zajmie ci to zaledwie kilka minut. Odmierz dwa litry wody i dodaj do niego sześć jaj. Składniki starannie połącz. Gotowym środkiem spryskaj dokładnie grządki oraz krzewy i drzewka (zwłaszcza te, które rosną na obrzeżach działki). Czynność regularnie powtarzaj po każdym deszczu. Skuteczność gwarantowana. Sarny będą omijać twoją działkę szerokim łukiem.
Jak odstraszyć sarny mydłami?
Równie odstraszająco jak zapach jajek na sarny działa też aromat toaletowych mydeł. Wystarczy, że rozwiesisz je na ogrodzeniu wokół posesji, a z pewnością ocalisz swoje drzewka i oszczędzisz sobie wizyt psotnych, dzikich lokatorów.
Jak odstraszyć sarny skarpetkami?
Sarny nie znoszą wszelkich zapachów, które kojarzą im się z człowiekiem i pewnie dlatego przez działkowiczów tak chętnie wykorzystywany jest sposób ze skarpetkami. Jak to działa? Wystarczy, że umieścisz w materiałowych, przewiewnych woreczkach skarpetki i powiesisz je na krzewach i drzewach.
Podobny odstraszający efekt uzyskasz, wkładając do woreczków włosy, albo bezpośrednio kładąc te ostatnie na krzewy. W poradach działkowiczów przewija się też wątek cebuli i czosnku. Ich intensywnych aromatów także nie tolerują sarny. Swobodnie mogą stanowić wsad przeznaczonych do odstraszania zwierząt woreczków.
Jak odstraszyć sarny roślinami?
Sarny możesz pokonać także inną bronią, a konkretnie roślinami, które wydzielają bardzo aromatyczne zapachy. Posadź w swoim ogrodzie lawendę, szałwię albo bylicę pospolitą. Od baraszkowania i pałaszowania odpędzą je też bukszpan, ostrokrzew, jałowiec, begonie, żonkile, nagietki i irysy.
Jak odstraszyć sarny dźwiękiem?
Sarny można wypłoszyć nie tylko zapachami, ale i dźwiękami. Wystarczy umieścić na ogrodzeniu dzwoneczki albo zwykłe metalowe puszki. Wprawione w ruch przez wiatr będą wydawać nienawistne zwierzętom hałasy. Oczywiście, w sklepach dostępne są też specjalistyczne ultradźwiękowe odstraszacze saren i jeleni. Odpowiednio zainstalowane mogą mieć zasięg nawet do 300 metrów.
Ochrona przed sarnami: Jakie ogrodzenie?
Oczywiście podstawowym zabezpieczeniem przed niszczycielską działalnością saren jest odpowiednie ogrodzenie, którego sarny nie będą w stanie sforsować. Optymalna wysokość to około 2,5 m. Siatkę ogrodzenia (zalecana jest tak zwana siatka leśna) warto dodatkowo zabezpieczyć na szczycie drutem kolczastym.
Sarny a elektryczny pastuch
Na koniec kilka słów o najpopularniejszym sposobie na odstraszanie saren, czyli pastuchu elektrycznym. Zwierzę, które dotknie tego typu ogrodzenia, zostaje porażone prądem, ale często wyczuwa niebezpieczną przeszkodę już z pewnej odległości i omija działkę szerokim łukiem.