Senior i internet? To się musi udać!

Coraz więcej seniorów chętnie i śmiało korzysta udogodnień, które daje im internet. Starsze osoby łatwo przekonują się, że w obsłudze laptopa czy smartfona nie ma nic trudnego, a do tego można ją opanować w naprawdę krótkim czasie. Jednak nie każdy daje się łatwo przekonać, część wciąż obawia się nowoczesnych sprzętów. „Internet to dla młodych”, „jeszcze coś zepsuję” – wielu z nas niejednokrotnie słyszało podobne teksty z ust babci czy dziadka. Co przekona nieprzekonanego seniora? Znamy kilka sposobów.

article cover
.

Łatwe (i tanie) zakupy

Siatki z zakupami są ciężkie, a z wiekiem wiele osób ma problemy z kręgosłupem czy ze stawami. Czasem już wejście na pierwsze piętro jest sporym wysiłkiem. Jak w takiej sytuacji robić codzienne zakupy? Wystarczy zamówić je przez internet. Wiele sieci sklepów spożywczych posiada taką usługę. Za zazwyczaj niewielką dopłatą można wybrać pasujące na dostawę dzień i godzinę. Pracownik lub kurier dostarczą wybrane przez nas artykuły wprost pod drzwi.

Zakupy w sieci to także szansa na skorzystanie z licznych rabatów, zniżek czy okazji. Taniej można kupić dzięki kodom rabatowym czy specjalnym obniżkom oferowanym tylko na zakupy online. Znacznie mniej można zapłacić nie tylko za ubrania, ale także elektronikę, kosmetyki czy sprzęt sportowy.

- Starsze osoby często są przyzwyczajone, że załatwianie codziennych spraw wiąże się z koniecznością wyjścia z domu. Coraz więcej spraw możemy załatwić jednak przez internet - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

O tym, że sieć może być przyjazna dla osób w każdym wieku w kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK przekonuje Marta Manowska, gwiazda lubianych programów telewizyjnych. To właśnie w ramach tej akcji można obejrzeć serię filmów "e-Senior potrafi", gdzie o zaletach korzystania z sieci ambasadorka rozmawia z zaproszonymi gośćmi. Władysław Balicki opowiedział o tym, jak dzięki internetowi utrzymuje kontakt z wieloma osobami, w tym z córką, z którą dzieli go wiele kilometrów.

Ale to nie wszystko, w ramach akcji organizowany jest również konkurs. Można w nim wygrać laptopa dla bliskiego nam seniora. By wziąć w nim udział, wystarczy odpowiedzieć na jedno otwarte pytanie i załączyć zdjęcie. Więcej szczegółów na stronie konkursu.

Urzędowe sprawy na kanapie

Codzienne zakupy, serial, rozmowa z bliskimi, gry na ćwiczenie pamięci - internet może się przydać jednak do czegoś jeszcze.

Wniosek o nowy dowód osobisty czy złożenie pisma urzędowego to sprawy, które także można załatwić w sieci. Wszystko to jest możliwe dzięki profilowi zaufanemu (PZ).  Aby go założyć wystarczy wejść na stronę www.gov.pl i potwierdzić swoje dane osobowe dzięki logowaniu na np. internetowe konto bankowe. - Dzięki e-administracji seniorzy nie muszą osobiście udawać się do urzędu, a to szczególne ważne w obecnych czasach pandemii - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Co więcej, profil zaufany to także duże ułatwienie w kontakcie z ochroną zdrowia. Dzięki PZ można zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Można tam zobaczyć między innymi swoje e-recepty z informacją o dawkowaniu leków - dodaje.

Warto także zainstalować aplikację mObywatel. Dzięki temu narzędziu zyskujemy bowiem dostęp do mTożsamości, mPojazdu oraz eRecepty. Skorzystanie z tej pierwszej funkcji pozwala odbierać na poczcie przesyłkę lub list polecony, bez okazania dowodu osobistego. Ta funkcja przyda się także podczas podróży pociągiem - ustawowa zniżka przysługuje bowiem dopiero po okazaniu legitymacji emeryta wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Chcesz zachęcić seniora do korzystania z internetu? Przede wszystkim opowiedz mu o wszelkich korzyściach, które daje surfowanie online. Wielu starszych ludzi boi się, że sobie nie poradzi, postaraj się więc wszystko jasno wytłumaczyć i nie denerwować się, gdy coś trzeba będzie powtórzyć. Wskaż na łatwość kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi. Mogą do tego służyć nie tylko komunikatory, ale także portale społecznościowe. Wprowadzając starszą osobę w świat internetu dokładnie wyjaśnij zasady bezpieczeństwa. Publikowanie swoich danych w sieci (np. wrzucenie zdjęcia dowodu osobistego) może skończyć się oszustwami, a klikanie w podejrzane linki może skończyć się kradzieżą danych oraz zainfekowaniem komputera wirusem. Internet to coraz powszechniejsze narzędzie ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby się go nauczyć.

.
.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas