Seniorzy docenią pospolite warzywo. Pomaga chronić przed demencją

Szacuje się, że obecnie co piąty Polak mierzy się z zaburzeniami pamięci. Liczba osób dotkniętych demencją na całym świecie rośnie w zastraszającym tempie. Choć nie zawsze mamy stuprocentowy wpływ na rozwój choroby, istnieją czynniki, które pomogą naszemu mózgowi funkcjonować prawidłowo przez długie lata. Weź pod uwagę włączenie do swojego planu dnia jednego nawyku.

Włącz do diety, by pomóc swojemu mózgowi
Włącz do diety, by pomóc swojemu mózgowi123RF/PICSEL

Demencja w liczbach

Objawy demencji dotyczą na ten moment około pół miliona Polaków. Prognozy dla całego świata nie napawają optymizmem. Według założeń specjalistów liczba chorych na demencję w 2030 roku może wzrosnąć do 82 milionów.

Pierwsze objawy bywają bagatelizowane lub uzasadniane przemęczeniem. Z czasem pojawiają się zaburzenia pamięci, orientacji, uczenia się i oceny rzeczywistości. Dochodzi do istotnych zmian w zachowaniu i osobowości pacjenta, zauważyć można również zaburzenia emocjonalne. Choć istnieje wiele czynników wpływających na rozwój choroby, coraz częściej mówi się o niebagatelnej roli diety w jej zapobieganiu.

Co sprzyja demencji?

Demencja najczęściej rozwija się u osób, które skończyły 65. rok życia. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, choć nie jest związane wyłącznie z samym procesem starzenia się organizmu. Wynika z choroby mózgu, będącej wynikiem procesów degeneracyjnych.

Sprzyjają im uboga w składniki odżywcze dieta, bazująca na żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Brak aktywności fizycznej i korzystanie z używek, zwłaszcza alkoholu i papierosów, zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania.

Swojskie warzywo obowiązkowe w diecie seniora

Mając do dyspozycji w sklepach wiele egzotycznych produktów, które reklamowane są jako skarbnice składników odżywczych, często zapominamy o warzywach z lokalnych działek. W kontekście profilaktyki demencji warto zwrócić uwagę na pospolitego buraka.

Jest bardzo dobrym źródłem błonnika, wspiera pracę układu trawiennego i wątroby, pozytywnie wpływa na odporność przed infekcjami. Przede wszystkim jednak buraki są źródłem przeciwutleniaczy, które neutralizują działanie chorobotwórczych wolnych rodników.

Buraki to sprzymierzeńcy seniorów
Buraki to sprzymierzeńcy seniorów123RF/PICSEL

Cennym składnikiem jest również betaina — pochodna aminokwasy glicyny. Odgrywa ważną rolę w zapobieganiu zarówno miażdżycy, jak i demencji. Nie bez znaczenia jest wysokie stężenie azotanów w burakach, których działanie przekłada się na rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie oraz dotlenienie mózgu. To z kolei skutkuje wyższą zdolnością koncentracji, przyswajania informacji i poprawą funkcji poznawczych. Z tych powodów zaleca się włączenie warzyw do diety, np. poprzez spożywanie pół litra soku z buraków codziennie, nie tylko osobom, które skończyły 65 lat.

Jak powinna być dieta dla seniora?Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas