Siedem niezbędnych wskazówek dla narciarzy

Sezon narciarski w pełni, a na stokach pojawia się coraz więcej miłośników zimowych szaleństw. Przed wyjazdem na narty warto odpowiednio się przygotować i zaopatrzyć w profesjonalny sprzęt. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na stoku oraz pamiętaj o zdrowym rozsądku. Jeśli od dawna nie jeździłeś na nartach, kilka dodatkowych lekcji u instruktora z pewnością się przyda. Poniżej cenne porady, które pomogą ci w zorganizowaniu udanego wyjazdu.

Czas na stoku to świetna zabawa, ale nie wolno zapominać o bezpieczeństwie
Czas na stoku to świetna zabawa, ale nie wolno zapominać o bezpieczeństwie123RF/PICSEL

1. Rozgrzewka przed rozpoczęciem sezonu

Przed wyjazdem na narty przygotuj swoje ciało. Odpowiednie ćwiczenia rozciągające oraz pod kątem wydolnościowym są niezbędne do rozpoczęcia sezonu. Pomyśl o wykupieniu karnetu na siłownię bądź basen. Jeśli ostatni raz na nartach byłeś kilka lat temu, to warto wykupić dodatkowe lekcje u instruktora. Pokaże ci on podstawowe zasady jazdy na nartach, a także przypomni wszystko pod kątem technicznym.

2. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zakup dodatkowego ubezpieczenia na czas wyjazdu to podstawa. Narty są dość niebezpiecznym sportem, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać na stoku. W razie wypadku jesteś zabezpieczony od strony finansowej oraz medycznej. Pakiet ubezpieczenia najczęściej zawiera NNW, pakiet assistance oraz ochronę bagażu i sprzętu sportowego, a także ubezpieczenie OC.

3. Odpowiedni sprzęt to podstawa

Profesjonalny sprzęt to podstawa na stoku
Profesjonalny sprzęt to podstawa na stoku123RF/PICSEL

Profesjonalny sprzęt narciarski jest bardzo ważny. Musi on zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. W salonie sportowym specjaliści dobiorą narty dopasowane do twojego wzrostu oraz wagi. Bezpośrednio przy stokach działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, w których także istnieje możliwość zaopatrzenia się w niezbędne rzeczy do jazdy. Pełny osprzęt zawiera:

  • wygodne buty,
  • ciepły kombinezon,
  • rękawice,
  • kask z certyfikatem ochrony,
  • gogle z filtrem UV.

Komfort jazdy na nartach jest bardzo ważny i pozwala cieszyć się zimowym szaleństwem. Warto kupować produkty z atestem, gdyż gwarantują one największe bezpieczeństwo na stoku.

4. Dopasuj stok do swoich umiejętności

Stoki narciarskie mają różną długość oraz stopień zaawansowania. Oznaczone są one różnymi kolorami. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami, wybierz trasę oznaczoną na zielono. Dla narciarzy, którzy są na wyższym poziomie, przeznaczono trasy oznaczone na mapie kolorem niebieskim oraz czerwonym. Stoki zaznaczone na czarno są dla prawdziwych masterów. Daj sobie odpowiednią ilość czasu, aby przyzwyczaić się do warunków pogodowych i stoku.

Rozwiń w dziecku talent sportowy, cz. 1INTERIA.PL

5. Skompletuj apteczkę

Pierwsza pomoc na stoku może okazać się nieoceniona. Przed wyjazdem upewnij się, że w twojej apteczce znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria, a także leki przeciwbólowe oraz te, które przyjmujesz na stałe. Nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać na stoku, dlatego profilaktyka jest bardzo ważna. Ponadto, jeśli zauważysz, że ktoś został poszkodowany, nie bądź bierny! Koniecznie szybko zareaguj i wezwij pomoc medyczną. Wspólna troska o siebie to gwarancja bezpiecznych ferii.

6. Wyjazd na narty za granicę? Karta EKUZ to podstawa

Dodatkowe ubezpieczenie na czas wyjazdu jest gwarancją twojego bezpieczeństwa
Dodatkowe ubezpieczenie na czas wyjazdu jest gwarancją twojego bezpieczeństwa123RF/PICSEL

Jeśli planujesz wyjazd za granicę, obowiązkowo wyposaż się w kartę EKUZ. Na stokach bardzo często dochodzi do nieprzewidywanych zwrotów akcji. W poważniejszych przypadkach niezbędna okazuje się hospitalizacja, a to bez odpowiedniego ubezpieczenia jest bardzo kosztowne. Europejską Kartę Zdrowia możesz wyrobić w każdym punkcie NFZ za darmo. Nie pokryje ona wszystkich kosztów leczenia, ale z pewnością jakąś część.

7. Zachowuj się odpowiedzialnie na stoku

Na stoku miej oczy dookoła głowy. Jest wielu narciarzy, którzy dopiero uczą się jeździć. Podczas zjazdu na nartach bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Na stokach kluczową rolę odgrywają znaki, których zadaniem jest informowanie narciarzy o występujących utrudnieniach oraz niebezpieczeństwach np. lawinach czy niedostępnych trasach. Unikaj spożywania alkoholu przed jazdą. Promile we krwi mogą uśpić twoją czujność i znacznie obniżyć koncentrację. To miejsce do bezpiecznego wypoczynku, nie zaś brawurowej jazdy.

Wyjazd na narty powinien być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Ubezpieczenie zdrowotne czy profesjonalny sprzęt to podstawa, jeśli chcesz spędzić bezpiecznie czas w górach. Leczenie poza granicami naszego kraju jest kosztowne i może w znaczącym stopniu odbić się na twoim budżecie. Kilka kroków, które przedstawiliśmy powyżej, daje ci pewność spokojnego i udanego wypoczynku.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas