Składnik, który zawsze dodaję do prania. Firanki nigdy wcześniej nie były tak białe

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Niektórzy uważają, że firanki są przeżytkiem, a tak naprawdę ich popularność nie słabnie. Przede wszystkim dlatego, że nie spełniają już funkcji wyłącznie dekoracyjnej, ale chronią dom przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a także mogą po części zatrzymywać owady, które latem masowo wlatują do naszych domów. Pranie firanek skomplikowane nie jest, ale są magnesem na kurz, który wnika głęboko we włókna, a w efekcie firanki są szare. Na szczęście, można je wybielić domowym sposobem. Wystarczy, że do prania doda się jeden składnik, który z całą pewnością każdy z nas ma w domu.

Firanki można wybielić solą kuchenną. Efekt jest widoczny gołym okiem
Firanki można wybielić solą kuchenną. Efekt jest widoczny gołym okiem123RF/PICSEL

Wybielacz do firanek za dwa złote

Jeśli firanki w domu są po prostu szare, można je w łatwy sposób wybielić. Sekretem jest sięgnięcie po sól kuchenną, którą na pewno każdy ma w domu. Wybielenie firanek za pomocą soli trwa kilka godzin, ale poświęcony czas jest warty efektu końcowego. Wystarczy do dużej miski lub wanny czy brodzika nalać wodę, wrzucić szare już firanki, a następnie dodać szklankę soli i wszystko dokładnie wymieszać. Namaczanie powinno trwać minimum trzy godziny, ale lepsze wyniki osiągniemy, kiedy pozostaną w takiej kąpieli całą noc.

Następnie firanki trzeba dokładnie wypłukać, a później nie pozostaje nic innego, jak wyprać je tak jak zwykle, w pralce.

Białe firanki? Sól to nie wszystko

Wiadomo już, że firanki przyciągają kurz jak magnes, ale nie wolno zapominać również o tym, że chłoną zapachy (najczęściej te nieprzyjemne), a z czasem żółkną. Jeśli firanki w naszym domu przybrały barwę inną niż białą, to nie zawsze trzeba się z nimi rozstawać i udawać się do pasmanterii po nowe. Można je także wykorzystać do ich wybielania cytrynę.

Jak wybielić firanki za pomocą soku z cytryny? Wystarczy dodać go do wody i namoczyć tkaniny. Tutaj obowiązuje jedna zasada: im więcej owocowego soku, tym lepiej i efekt zadziała nawet na bardzo stare i zaniedbane firanki. Jak długo moczyć żółte firanki? Sok z cytryny ma przewagę nad solą, ponieważ działa zdecydowanie szybciej, a efekt już jest widoczny nawet po godzinie. Oczywiście, na samym końcu firanki trzeba wyprać w pralce. Istnieje również druga korzyść z zastosowania soku z cytryny na firanki, ponieważ po praniu będą pachnieć świeżością.

A co zrobić, jeśli akurat pod ręką nie mamy cytryny? Idealną alternatywą jest kwasek cytrynowy, który ma identyczne działanie.

Wybielanie firanek: Co z sodą i octem?

Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że poradniki hołdują sodzie i octowi w wybielaniu. Oczywiście, oba te składniki mają silne działanie czyszczące oraz wybielające, dlatego są tak bardzo popularne. Czy w takim razie można skorzystać z mocy w wybielaniu firanek?

Oczywiście, nie ma ku temu przeciwwskazań, ale warto wiedzieć, że oba składniki mogą doprowadzić do sztywnienia materiału. Co prawda, niektórzy pożądają takiego efektu, ale niektórzy wolą mieć na swoich oknach miękkie w dotyku firanki.

Jak stosować sodę do wybielania firanek? W takim wypadku można je po prostu namoczyć w kilku łyżkach specyfiku, a następnie wyprać je w pralce.

Ocet z kolei można dodać bezpośrednio do pralki. Wystarczy do przegródki na detergent dodać szklankę płynu i wyprać.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas