Skoś trawę po zimie w tym terminie. Odrośnie zdrowa, gęsta i zielona

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Obecna pogoda, a także kwitnąca natura sugerują, że wiosna zagościła w Polsce na dobre. To dobry czas, aby rozpocząć pielęgnację naszego ogrodu. Jednym z ważnych zadań, które warto wykonać po zimie, jest koszenie trawy. Jednak kiedy najlepiej to zrobić?

Kiedy po raz pierwszy skosić trawę po zimie?
Kiedy po raz pierwszy skosić trawę po zimie? 123RF/PICSEL

Pierwsze koszenie trawy w 2024 roku. Co sprawdzić przed jego wykonaniem?

Bujny i zielony trawnik to duma każdego ogrodu. Jednak, aby wiosną i latem cieszył oko, musimy zadbać o niego już po zakończeniu zimy. Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest pierwsze koszenie trawy.

Jednak zanim do niego przystąpimy, musimy dokładnie oczyścić trawnik z gałęzi, liści oraz kamieni. Takie zanieczyszczenia nie tylko utrudnią koszenie, ale także mogą doprowadzić do uszkodzenia kosiarki. Następnie warto też wyrównać wszelkie nierówności spowodowane np. przez kretowiska.

Kolejnym ważnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, przed koszeniem trawy jest stan naszej kosiarki. Pamiętajmy, że jeśli ostrza są tępe lub uszkodzone, mogą one nieprawidłowo ciąć trawę, rozszarpując ją, co tylko pogorszy stan i wygląd naszego trawnika. Z tego powodu przed koszeniem warto wcześniej sprawdzić i wymienić lub naostrzyć ostrza.

Jak prawidłowo i bezpiecznie kosić trawę? Wysokość ma znaczenie

Sposób koszenia trawy zależy od kondycji trawnika po zimie. Zazwyczaj jednak zaleca się, aby podczas pierwszego koszenia skrócić trawę o 1/3 wysokości.

Jeśli trawa w naszym ogródku jest pokryta białym nalotem lub brązowymi plamami, które często pojawiają się po zimie, warto przyciąć ją nieco mocniej. Dzięki temu pozbędziemy się przebarwień, a trawa odrośnie bujna i zielona. Jednakże należy robić to ostrożnie, aby nie przyciąć trawy zbyt nisko.

Zielony i bujny trawnik to duma każdego ogródka
Zielony i bujny trawnik to duma każdego ogródka123RF/PICSEL

Optymalny termin na pierwsze koszenie trawy. Nie przegap tej daty

Najlepszym terminem na pierwsze koszenie trawy po zimie jest koniec kwietnia, jednakże jeśli trawa jest wysoka, możemy przystąpić do tego zadania już na początku miesiąca.

Lepiej niż data w kalendarzu moment koszenia trawy wskaże nam stan naszego trawnika. Jeśli widzimy, że już się zazielenił i podrósł, osiągając wysokość około 8-10 cm, możemy ze spokojem go przyciąć.

Pamiętajmy jednak, że ten zabieg należy przeprowadzić w dni bezdeszczowe, ale jednocześnie pochmurne. Po zakończeniu koszenia warto też obficie podlać cały trawnik. Nawodnienie pomoże trawie szybciej się zregenerować po przycinaniu.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas