Tak szybko wytępisz mlecze. Trawnik zyska spektakularny wygląd

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Intensywnie żółte, mocno wyróżniające się na tle zielonej trawy są jednym z pierwszych zwiastunów rozgaszczającej się na stałe wiosny. W istocie jednak wcale nie są uroczą ozdobą ogrodu. Jak pozbyć się mlecza z trawnika? To prawdziwa zmora każdego działkowca. Pomoże jednak prosty, domowy sposób.

Czym zwalczać mlecze? Zmieszaj i spryskaj trawnik. Znikną w mgnieniu oka
Czym zwalczać mlecze? Zmieszaj i spryskaj trawnik. Znikną w mgnieniu oka123RF/PICSEL

Czym zwalczać mlecze? Ogrodnicy załamują ręce

Mlecze to jeden z największych nieprzyjaciół każdego ogrodnika. Gdy chwasty raz pojawią się już w ogrodzie, szybko zajmują kolejne powierzchnie, do reszty rujnując idealnie wypielęgnowany, zielony trawnik. Walka z nimi niejednokrotnie przypomina zaś tę z wiatrakami. O czym należy więc pamiętać?

Na nic zda się regularne koszenie. Uciążliwe chwasty stale będą się bowiem rozprzestrzeniać, a z uwagi na niewielkie potrzeby i wyjątkowo niskie wymagania, na trawniku będą czuć się wręcz idealnie. Pomóc może ręczne usuwanie niechcianych roślin. To będzie jednak mocno czasochłonne i ciężkie - mlecze, by nie wyrosły po raz kolejny, należy bowiem usuwać wraz z korzeniami.

Jak pozbyć się mlecza z trawnika? Skuteczna, domowa metoda

Mlecz polny bywa mylony często z mniszkiem lekarskim. Wizualnie są co prawda łudząco do siebie podobne, jednak w rzeczywistości różnią je właściwości. Ten drugi to prawdziwa skarbnica zdrowia, podczas gdy ten pierwszy uważany jest za trujący chwast.

Jak pozbyć się mlecza z trawnika? Skuteczna, domowa metoda
Jak pozbyć się mlecza z trawnika? Skuteczna, domowa metoda123RF/PICSEL

Kłopotliwy i trudny do wyplenienia mlecz polny posiada system korzeniowy, z którego wyrasta jedna, gruba łodyga, rozgałęziająca się na boki. Na jego łodydze zauważyć można liście oraz żółte kwiaty, rosnące w widocznym kielichu. Co ważne, mlecz polny po przekwitnięciu nie zamienia się w dmuchawiec. Kiedy zauważymy go na swoim trawniku, warto szybko brać się do pracy.

Jaki preparat na mlecze? Zmieszaj z wodą i spryskaj trawnik

Walkę mleczom, które opanowały przydomowy trawnik, wypowiedzieć można przy pomocy produktu, który znajdziemy w kuchennej szafce. Mowa o sodzie oczyszczonej. Wystarczy zmieszać cztery łyżeczki proszku, rozpuszczając je kolejno w litrze wody. Powstałą mieszankę przelać następnie do butelki ze spryskiwaczem i spryskać mlecze. Po 24 godzinach nie należy jednak zapomnieć o wypłukaniu sody oczyszczonej z trawnika, spryskując go wtedy samą wodą. Kilkukrotne powtórzenie tego zabiegu pozwoli na stałe wypędzić mlecze z ogrodu.

Mlecze potraktować można również mieszanką octu i soli. Tę przygotujemy mieszając ze sobą litr wody, ½ szklanki soli, ½ szklanki octu i łyżeczkę płynu do naczyń. Ten domowy oprysk jest jednak zdecydowanie silniejszy, niż mieszanka z sodą oczyszczoną. W jego przypadku należy więc zachować szczególną ostrożność, pryskając mlecze wyłącznie punktowo - w taki sposób, by oprysk nie zaszkodził innym, rosnącym w pobliżu roślinom.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas