Skrzydłokwiat wypuszcza dorodne kwiaty. Zmieniłam w podlewaniu jedną rzecz
Zalicza się do roślin, które nawilżają powietrze i oczyszczają je z toksyn. Wykazuje też zdolność do pochłaniania zarodników pleśni. Na uprawę skrzydłokwiatu w domu decydujemy się jednak głównie przez niezwykle wytworny wygląd tego okazu. Chcesz, by rozwijał się bujnie, a kwiaty utrzymywały się naprawdę długo? Zmień jedną rzecz w pielęgnacji skrzydłokwiatu. Wypróbowałam domowy nawóz i prędko z niego nie zrezygnuję.
Spis treści:
Skrzydłokwiat to elegant wśród kwiatów doniczkowych
Sztywne, lancetowate liście i białe kwiatostany sprawiają, że skrzydłokwiat to subtelna, a zarazem elegancka ozdoba wnętrza. Mimo swojej delikatnej aparycji często zaliczany jest do grona najbardziej wytrzymałych, a zarazem najmniej kapryśnych roślin. Te cechy sprawiają, że uprawa skrzydłokwiatu w domu pójdzie jak z płatka niezależnie od naszego doświadczenia z okazami doniczkowymi.
Domowy nawóz do skrzydłokwiatu niesłusznie ląduje w zlewie
Zazwyczaj zakwita dwa razy w roku — wiosną i jesienią. Efektowne kwiatostany podziwiać można od dwóch do trzech miesięcy. Niestety, masz wrażenie, że wzrost twojej rośliny został spowolniony i zastanawiasz się, co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł? Odpowiedź masz na wyciągnięcie ręki.
Czas łaskawszym okiem spojrzeć na kuchenne odpadki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ukryta jest w nich potężna moc, dzięki której dbanie o rośliny doniczkowe będzie łatwe, przyjemne i właściwie darmowe. Zamiast kupować kolejne nawozy, użyj wody z gotowania makaronu lub ryżu do podlewania skrzydłokwiatu.
Choć zwykle odruchowo wylewamy ją do zlewu, jest bogata w potas, fosfor i azot, czyli składniki niezbędne roślinom do życia. Taka mieszanka wzmocni korzenie i stanie się pokarmem, dzięki któremu liście nie będą wiotczeć i zachowają soczyście zieloną barwę, a kwitnienie będzie obfite.
Zobacz: Wyjmij z kuchennej szafki i wsyp do doniczki. Przyprawa za grosze pobudzi rośliny do wzrostu
Nawożenie skrzydłokwiatu pod pewnymi warunkami
Chcąc skorzystać z tego potencjału, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim do gotowania makaronu lub ryżu nie możemy dodawać żadnych przypraw, w szczególności soli. Niewielka ilość doprowadzi do tego, że rośliny nie będą w stanie pobierać wody i substancji odżywczych. W konsekwencji zwiędną w oczach.
Po drugie, zrezygnuj z dodawania oleju lub oliwy. Możesz założyć, że żadne dodatki nie wchodzą w grę, jeśli wodę z gotowania chcesz wykorzystać do nawożenia kwiatów doniczkowych. Zanim przelejesz ją do konewki, upewnij się, że przestygła. Powinna osiągnąć temperaturę pokojową. Przed podlaniem skrzydłokwiatu rozcieńcz płyn czystą wodą w proporcji 1:1.
Odkąd podlewam skrzydłokwiat w ten sposób, rośnie bajecznie
Wygląda na to, że domowy nawóz do skrzydłokwiatu jest gotowy. Jak często go stosować? Używam go do podlewania raz na trzy tygodnie. To w zupełności wystarczy, by dokarmić roślinę od korzeni aż po czubki kwiatów.
To niewielka zmiana w pielęgnacji skrzydłokwiatu, ale robi różnicę. Na co dzień do podlewania używaj przefiltrowanej lub przegotowanej i odstanej wody. Nie może być lodowata! Szok termiczny osłabi efektowny okaz. Wodę należy dostarczać regularnie, gdy wierzchnia warstwa gleby w doniczce lekko przeschnie.
Polecamy:
Po przesadzeniu zamiokulkas przestał rosnąć? Podlej go witaminową wodą, wypuści mnóstwo nowych liści