Skrzydłokwiaty i paprotki to uwielbiają. Rozdrobnij kostkę i zalej ciepłą wodą

Nawóz z drożdży do kwiatów to naturalna alternatywa dla wielu gotowych produktów chemicznych, które możemy znaleźć w sklepach. Nie tylko przyczyni się do lepszej ochrony roślin przed chorobami, ale też pobudzi je do wzrostu. W dodatku jest łatwy do przygotowania i dosyć uniwersalny. Jak wykonać nawóz z drożdży i jak często go stosować? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Nawóz z drożdży bardzo korzystnie wpływa na stan roślin. Szczególnie uwielbiają go skrzydłokaiaty, storczyki czy paprotki. Zobacz, jak go przygotować i jak często stosować
Nawóz z drożdży bardzo korzystnie wpływa na stan roślin. Szczególnie uwielbiają go skrzydłokaiaty, storczyki czy paprotki. Zobacz, jak go przygotować i jak często stosować123RF/PICSEL

Drożdże na kwiaty - efekt

Drożdże to naturalna alternatywa dla środków chemicznych czy nawozów mineralnych, wykorzystywanych do roślin. Regularne stosowanie drożdży piekarskich korzystnie wpływa na stan roślin. Odżywia je i wspomaga w walce z różnymi chorobami - zwłaszcza z chorobami grzybowymi. Naturalny nawóz z drożdży pobudza też rośliny do wzrostu, wzmacnia ich układ korzeniowy i wspomaga bujniejsze kwitnięcie. Odżywka z drożdży ułatwia roślinom pobieranie z gleby wody i składników mineralnych.

W drożdżach znajdziemy wiele cennych elementów, w tym przede wszystkim:

  • witaminę E
  • witaminy z grupy B
  • żelazo
  • magnez
  • jod
  • wapń i inne, ważne minerały

Nawóz z drożdży może być przygotowywany zarówno z ich sfermentowanych, jak i niesfermentowanych wersji.

Nawóz z drożdży - do jakich kwiatów?

Nawóz z drożdży do kwiatów można wykorzystać do pielęgnacji roślin uprawianych w ogrodzie, ale też roślin doniczkowych. Nawóz z drożdży szczególnie korzystnie wpływa na stan roślin ozdobnych. Warto go stosować do nawożenia róż, hortensji, gardenii czy lawendy. Doskonale też odżywi bukszpany czy tuje. Nawozem drożdżowym można podlewać między innymi ogórki i pomidory, ale też drzewa i krzewy - w tym owocowe.

Nawóz z drożdży do podlewania pomidorów najlepiej stosować wiosną i późnym latem. Świetnie wpływa na wzrost kiełkujących siewek. Drożdże warto również stosować na truskawki, ponieważ ułatwią ukorzenianie sadzonek. Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, drożdżami można zasilać je wszystkie. Najbardziej zadowolone będą:

  • storczyki
  • skrzydłokwiaty
  • paprotki
Warto zastosować nawóz z drożdży do storczyków. Będzie wspierał ich wzrost i zmniejszy ryzyko ataku szkodliwych drobnoustrojów
Warto zastosować nawóz z drożdży do storczyków. Będzie wspierał ich wzrost i zmniejszy ryzyko ataku szkodliwych drobnoustrojów123RF/PICSEL

Nawóz do kwiatów z drożdży - jak go zrobić?

Jak zrobić nawóz z drożdży?

  • Niesfermentowany nawóz do kwiatów: Jak go przygotować? Wystarczy rozdrobnić kostkę drożdży piekarskich (100 g) i zalać je ciepłą wodą (10 litrów). Następnie całość należy wymieszać i odstawić na około godzinę. Po upływie tego czasu odżywka do drożdży jest gotowa do użycia.
  • Sfermentowany nawóz do kwiatów: Jak przygotować nawóz z drożdży fermentowanych? Przygotowujemy 100 g drożdży, 10 litrów ciepłej wody, a także 1 szklankę cukru. Drożdże rozdrabniamy do większego pojemnika (na przykład do wiadra), zasypujemy cukrem, po czym odstawiamy na około 1-2 godziny. Następnie składniki zalewamy wodą i dokładnie mieszamy. Roztwór odstawiamy na 7 dni, by sfermentował. Po tym czasie ponownie rozcieńczamy go wodą (dodając 5 litrów wody na każde ½ szklanki roztworu). Po rozcieńczeniu nawóz do kwiatów będzie gotowy.

Nawóz do kwiatów z drożdży - jak stosować?

Nawozem z drożdży piekarskich można odżywiać zarówno siewki, jak i rośliny starsze. Odżywką można podlewać lub zraszać rośliny. Nawóz z drożdży do storczyków czy skrzydłokwiatów można zastosować w nieco inny sposób. Wlewamy odżywkę do większego naczynia, a następnie umieszczamy w nim doniczkę na maksymalnie 5 minut. W tak krótkim czasie i w tak łatwy sposób możemy pozytywnie wpłynąć na rozwój tych popularnych roślin doniczkowych.

Nawozem z drożdży można podlewać też pomidory
Nawozem z drożdży można podlewać też pomidory123RF/PICSEL

Nawóz do kwiatów z drożdży - których kwiatów nie podlewać?

Jakich roślin nie podlewać nawozem z drożdży? Nie powinniśmy go stosować do odżywiania cebuli i ziemniaków. Niestety, odżywka drożdżowa pogarsza ich smak. Można nią jednak podlewać wszystkie kwiaty doniczkowe. Jak często stosować nawóz z drożdży? Najlepiej co 2 tygodnie. Możemy zasilać rośliny nawozem drożdżowym przez cały sezon, przy czym najlepsze efekty nawożenie drożdżami przynosi wiosną i w lecie.

Czytaj też:

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas