Skuteczna profilaktyka infekcji intymnych

Infekcje pochwy to temat, który kobiety poruszają niechętnie, ponieważ w obiegowej opinii problemy ze zdrowiem intymnym uchodzą za wynik zaniedbań higienicznych i niezdrowego trybu życia.

.
.materiały promocyjne

Braki w higienie faktycznie zwiększają podatność na stany zapalne okolic intymnych, ale - jak potwierdzają ginekolodzy - dla zdrowia kobiety niekorzystne są także zbyt nasilone działania pielęgnacyjne, takie jak podmywanie się kilka-kilkanaście razy dziennie, stosowanie irygacji pochwy oraz "odświeżanie" okolic intymnych specjalnymi dezodorantami. Jak w takiej sytuacji znaleźć "złoty środek" w kwestii intymnej pielęgnacji i uniknąć zapaleń pochwy?

Higiena intymna sposobem na zdrowie

Profilaktyka zdrowotna w dużej mierze opiera się na unikaniu kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi i niedopuszczaniu do sytuacji, w której patogeny mogłyby wniknąć do organizmu. W przypadku infekcji intymnych sytuacja jest jednak bardziej złożona - bakterie i grzyby wywołujące zakażenia pochwy wchodzą bowiem w skład mikroflory okolic intymnych, a przykre objawy stanu zapalnego pojawiają się dopiero na skutek nadmiernego namnażania się patogenów.   Mogłoby się wydawać, że najprostszym sposobem na uniknięcie zakażeń pochwy jest nasilenie prowadzonych działań pielęgnacyjnych. Niestety - jak na ironię - gorliwość w kwestii higieny osobistej zamiast pomóc, może zaszkodzić, ponieważ zbyt częste podmywanie się i irygacje pochwy zaburzają naturalną równowagę mikrobiologiczną organizmu poprzez zmniejszenie liczby dobroczynnych bakterii Lactobacillus w pochwie. Niewystarczająca liczba bakterii kwasu mlekowego w drogach rodnych kobiety jest równoznaczna ze wzrostem pH pochwy (dla zdrowia najbardziej korzystne jest niskie pH, wskazujące na kwaśny odczyn pochwy) i pojawieniem się sprzyjających warunków do nadmiernego wzrostu drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jak chronić okolice intymne przed infekcjami?

Aby skutecznie zapobiegać problemom ze zdrowiem intymnym, należy pamiętać o sprawdzonych zasadach higieny intymnej i dobrych nawykach:

- Myj okolice narządów płciowych przynajmniej dwa razy dziennie, ale nie przekraczaj granic zdrowego rozsądku. Jeśli odświeżasz się 4-5 razy dziennie i nadal odczuwasz nieprzyjemny zapach z pochwy, umów się na wizytę u ginekologa. Wiele wskazuje na to, że może dokuczać ci infekcja.

- Unikaj kąpieli - prysznic to bardziej higieniczne rozwiązanie.

- Zastąp perfumowane płyny do higieny intymnej łagodnymi preparatami o niskim pH, które nie podrażniają śluzówki pochwy.

- Nigdy nie osuszaj okolic intymnych tym samym ręcznikiem, którego używasz do wytarcia twarzy lub dłoni.

-  Wyrzuć gąbki do mycia - na ich powierzchni namnażają się bakterie. Okolice intymne obmywaj po prostu dłonią.

- W toalecie podcieraj się od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do pochwy. Podobnie postępuj podczas osuszania narządów płciowych po ich umyciu.

-  Noś wygodną, bawełnianą bieliznę - stringi i koronkowe figi nakładaj na specjalne okazje. Pamiętaj, że przewiewna bielizna to najlepszy wybór na upalne dni.

- Jeśli przyjmujesz antybiotyk, stosuj preparat osłonowy, by nie dopuścić do zmniejszenia się liczby bakterii kwasu mlekowego w układzie pokarmowym i drogach rodnych.

- Nie lekceważ bólu podczas stosunku - suchość pochwy sprzyja otarciom, które zwiększają podatność na infekcje intymne. O właściwy poziom nawilżenia śluzówki zadbaj z pomocą żelu o niskim pH.

W wielu przypadkach infekcjom pochwy można skutecznie zapobiegać. Kluczowe znaczenie w profilaktyce zakażeń tego typu ma właściwa - czyli rozsądna - higiena intymna.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas