Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie. W mig go wypędzisz

Pojawienie się w ogrodzie kreta może skutkować wieloma problemami, ponieważ wyrządza on bardzo duże szkody. Zniszczenia często są nieodwracalne, a ogrodnicy wciąż szukają sprawdzonych patentów na zwalczenie tego szkodnika. Zanim sięgniesz po bardziej inwazyjne środki, wypróbuj naturalne sposoby radzenia sobie z intruzem. Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Jakie środki okażą się najlepsze? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Krety można wypędzić z ogrodu za pomocą naturalnych sposobów
Krety można wypędzić z ogrodu za pomocą naturalnych sposobów123RF/PICSEL

Jak poznać, że w naszym ogrodzie jest kret?

Choć samego kreta w ogrodzie trudno zauważyć, jego obecność i działania zdradzają mało efektowne kopce na środku ogrodu lub działki. Kret niszczy trawniki, a przez to, że drąży tunele, uszkadza system korzeniowy wielu roślin. Są również zwolennicy kretów, którzy twierdzą, że poprzez swoje podziemne czynności szkodniki te spulchniają glebę i napowietrzają ją. Ponadto zwierzę to odżywia się groźnymi dla niektórych roślin szkodnikami: ślimakami, larwami czy pędrakami.

Odstraszające zapachy

Krety nie lubią zapachu wielu roślin oraz sierści psa czy kota
Krety nie lubią zapachu wielu roślin oraz sierści psa czy kota123RF/PICSEL

Jednym ze sprawdzonych, a zarazem naturalnych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu, jest posadzenie roślin czy ziół, które wydzielają intensywny zapach. Warto postawić na bazylię, miętę, czosnek czy czarny bez. Są to gatunki, którego zapachu nie są w stanie znieść krety i dlatego uciekają one w popłochu.

Stworzenia te nie przepadają za zapachem kociej lub psiej sierści, gdyż są to ich naturalni wrogowie. Czesząc swojego pupila, na szczotce zostają kłębki futra, które możesz wykorzystać do odstraszenia kreta z ogrodu. Uformuj z nich małe kłębki i wrzuć do kreciej nory lub rozłóż w miejscu, gdzie znajduje się szkodnik. Śmiało możesz też użyć szmatki nasączonej olejkami eterycznymi albo sokiem z cytryny.

Sprytne przedmioty i odpowiednia zapora

Krety są pod częściową ochroną, dlatego nie można ich zabijać
Krety są pod częściową ochroną, dlatego nie można ich zabijać123RF/PICSEL

Krety są istotami bardzo wrażliwymi na różnego rodzaju drgania i dźwięki, nie tylko zapachy. Ponieważ ich zmysł wzroku jest praktycznie nierozwinięty, inne są bardziej wyostrzone. Do życia pod ziemią nie potrzebują one doskonale widzieć. Fakt ten można wykorzystać, chcąc pozbyć się ich z ogródka, a także działki. Wystarczy, że na drzewach rozwiesisz dzwoneczki lub umieścisz plastikowe puszki, których dźwięk odstraszy intruza.

Jeszcze na etapie planowania ogrodu lub działki warto zabezpieczyć odpowiednio trawnik, aby krety nie miały możliwości robienia kopców. Przed sianiem murawy trzeba rozłożyć siatkę i umieścić ją na głębokość 30 centymetrów. Na tak przygotowanej powierzchni można śmiało zasiać trawę i mieć spokojną głowę, iż szkodnik nie poczyni żadnych szkód.

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv

Pułapki na krety

Ostatnią propozycją jest wykorzystanie bezpiecznych pułapek, które nie zaszkodzą kretom. Są to pułapki żywołowne umieszczane przy wejściu do tunelu. Zwierzę, które do niej trafi, zatrzaskuje się w niej i nie ma możliwości ucieczki. Pamiętaj, aby na bieżąco kontrolować stan pułapek, gdyż kret nie wytrzyma długo bez jedzenia i picia! Uwięzione zwierzę trzeba wywieźć poza granice działki, najlepiej do lasu lub na łąkę wystarczająco odległą od posesji. Warto wiedzieć o tym, że krety są pod częściową ochroną, dlatego ich bezpodstawne zabijanie jest karalne.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas