Skuteczne sposoby na zachowanie śnieżnej bieli ubrań

Po kilku miesiącach noszenia białej bluzki czy spodni trudno oczekiwać, by wciąż pozostawały śnieżnobiałe. Ich kolor ulega zmianie z powodu tłuszczu i potu, z jakimi mają styczność oraz z powodu prania z ubraniami w innych kolorach. Aby nasze ubrania wyglądały pięknie jak najdłużej, kupujemy drogie detergenty. Zawierają one środki wybielające, które sprawiają, że tkaniny stają się nawet bielsze niż były. Mamy wrażenie, że ubrania są czyste i w świetle ultrafioletowym rzeczywiście lśnią. Środki te zawierają jednak wiele składników, które mogą być bardzo niebezpieczne i między innymi prowadzić do reakcji alergicznych, wysypek i podrażnień w kontakcie ze skórą. Zanim sięgniesz po chemiczny wybielacz, zalecamy wypróbowanie bardziej bezpiecznych metod. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

article cover
©123RF/PICSEL

Soda oczyszczona

©123RF/PICSEL

Wykonaj miksturę składającą się ze szklanki sody oczyszczonej i 4 litrów wody. Namocz białe ubrania w takim roztworze. W ten sposób unikamy kontaktu z wszelkimi chemikaliami, a ubrania będą śnieżnobiałe.

Aspiryna

Żółte plamy na białej tkaninie można również z powodzeniem usunąć przy pomocy aspiryny. Uwaga: do tego celu nadają się tylko tabletki w białym kolorze. Postępuj następująco: Weź pięć tabletek aspiryny, rozpuść je w wodzie i namocz ubrania w takim roztworze. Na koniec upierz ubrania jak zwykle w pralce.

Sok z cytryny

©123RF/PICSEL

Metoda 1

Dodaj sok z cytryny do szklanki wody. Taką mieszankę wlej do pojemnika na płyn do płukania w pralce.

Metoda 2

Włóż białe ubrania do umywalki z gorącą wodą. Dodaj nieco soku z cytryny i pozostaw do namoczenia na noc. Wyjmij ubrania rano i wypierz je jak zwykle.

Detergent do zmywarki

Ubrania można również skutecznie wybielić przy użyciu ekologicznego detergentu do zmywarki. Wypierz ubrania jak zwykle, dodając do pojemnika na proszek do prania szklankę detergentu. Wybieraj takie środki, które nie mają w składzie fosforanów ani chloru.

Ocet spirytusowy

©123RF/PICSEL

Wlej szklankę octu spirytusowego do pojemnika na proszek do prania w pralce. Możesz też spryskać octem plamy na tkaninie. Zapach octu zniknie, kiedy ubrania będą suche.

Woda utleniona

Woda utleniona (3%) może być stosowana na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wybielanie ubrań. Dodaj szklankę wody utlenionej do proszku i pierz jak zwykle. Pamiętaj, by w tym cyklu prać tylko białe ubrania!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas